Inspektoři zkoumají trosky letounu

  16:53aktualizováno  16:53
- Letečtí experti zkoumají trosky ultralehkého letounu, který se zřítil do pole nedaleko olomouckého letiště. Při havárii zahynuli dva lidé. Příčinu pádu stroje inspektoři prozatím odmítli jakkoliv komentovat.
"Asi pětkrát vzlétli a pošesté letěli strašně nízko nad zemí, kde letoun zavadil o strom. Křídla se dostala do svislé polohy a letoun poté havaroval do pole, kde náraz jedno křídlo urazil. Jeden z pilotů přitom z kabiny vypadl," řekl Adam Petr, který pád stroje zahlédl.

Svědek dodal, že několik dělníků se ihned rozběhlo k místu neštěstí a snažili se muži v torzu kabiny pomoci. "Jeden z pilotů ještě chvíli žil. Záchranáři však už nic nezmohli," poznamenal.

Ultralehký letoun francouzské výroby se podle policie zřítil při nácviku startovních manévrů. Zkušený pilot, který byl kvalifikovaným instruktorem a zalétávacím pilotem, podle policie cvičil podnikatele z Litomyšle na jeho novém sportovním letounu.

Inspektoři po prozkoumání trosek letounu, které se při pádu rozlétly do vzdálenosti několika desítek metrů, je nechali převést na olomoucké letiště, kde je podrobí důkladné analýze. Závěry lze podle nich očekávat do měsíce.

"Je brzy hovořit o příčině. Navíc zatím nemáme svědky, kteří viděli konec letu. Jejich svědectví by mohlo při objasnění nehody pomoci," řekl vrchní civilní letecký inspektor Zdeněk Frčka. Tento typ letounu dosahuje rychlosti kolem 300 kilometrů za hodinu. Cena se pohybuje zhruba kolem tří milionů korun.

Školící pilot podle jeho kolegů měl nalétáno tisíce hodin a podnikatelé ho vyhledávali pro jeho zkušenosti. Jeho tragická smrt olomouckými sportovními piloty otřásla. "Byl to nejlepší pilot v širokém okolí. Havárii musela zavinit technická závada, jinak si to nedokáži vysvětlit," řekl jeden z bývalých pilotů.

Letadlo spadlo několik minut před sedmou do obilného pole, vedle letiště. Náraz zcela zdemoloval pilotní kabinu a rozmetal trosky do okolí několika desítek metrů. "Přijeli jsme tam a jak pilot, tak i jeho spolucestující už byli po smrti. Ani záchranka s nimi nehýbala. My jsme pouze odpojili baterii, aby nedošlo k výbuchu," řekl operační důstojník olomouckých hasičů.

Na stejném místě havaroval před měsícem cvičný letoun Koala, když pilot zachytil podvozkem o porost před přistávací dráhou. Nehoda se tehdy obešla bez zranění, letadlo ale zůstalo vážně poškozené.

Letoun, který se zřítil do pole nedaleko olomouckého letiště.

Letečtí inspektoři zkoumají trosky letounu.

Inspektoři a policisté ohledávají místo neštěstí.

Autor:
Témata: Podnikatel

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Pět let dělal opak, rozzlobil Babiš opozici slovy o malém, levném státu

Předseda strany a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Slova premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO o malém, levném státu, který nikoho neotravuje, nastartovala opoziční...

Najdete na iDNES.cz