Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Inspekce zkoumá podivného svědka v kauze uplácení ve Věcech veřejných

  1:02aktualizováno  15:20
V kauze obálek s úplatky ve straně Věci veřejné se objevila další nahrávka. Zajímavější než její obsah jsou okolnosti, jak záznam vznikl a jak se stal součástí vyšetřovacího spisu. To už prověřuje policejní inspekce. Z uplácení je obviněn lídr VV Bárta, z přijetí úplatku bývalý místopředseda Škárka.

Vít Bárta a Jaroslav Škárka | foto: 2x MF DNES - Jan Zátorský

Policisté jsou přesvědčeni, že faktický šéf VV Vít Bárta se skutečně snažil uplatit bývalého poslance Jaroslava Škárku, aby ve straně nedělal problémy (podrobnosti o úplatku zde). A právě zde se objevil za zvláštních okolností nový svědek, který mohl vyšetřování případů ovlivnit. Svědek předal policii skrytou nahrávku schůzky se Škárkou.

Úryvek z nahrávky

Jánský: Kolik si myslíš, že jsou schopni mi nabídnout?
Škárka: Nevím...
Jánský: To je to, o čem jsme se bavili, že prostě to je věc, kterámě prostě musí jakoby zajistit, prostě, do konce života.
Škárka: Hm... Řekni mi, řekni mi svoji představu...
Jánský: Nevím... Nevím, co si oni představujou a co jsou schopni a ochotni vůbec jakoby pustit, protože jestli si myslej, že za tu informaci pustěj milion korun, a to je bezpředmětný, jestli si myslej, že za ni pustěj dva miliony, tak to je prostě pí...
Škárka: Tak na půl roku života... Já jsem v tom nic neďál samozřejmě, protože jsem si říkal, že počkám, až ty se rozmyslíš. Můžu to intenzivně zkusit, jestli by, já nevím, jestli by třeba i policajti do toho něco nedali.
Jánský: Jak policajti do toho něco nedali? Policajti jako peníze, že by do toho dali?
Škárka: Já nevím,možná... Nemyslím policajti jako jednotliví, třeba vyšetřovatelé nebo tak, třeba Biska nebo někdo takovej. Oni určitě musí mít na todleto ňákej takovej svůj fond.

Na záznamu, jehož přepis zveřejnil deník Právo a který má k dispozici i MF DNES, Škárka přiznává, že se proti Bártovi postavil, aby vyvolal puč uvnitř nejmenší vládní strany a napomohl jejímu konci v koalici.

Na záznamu si se Škárkou povídá muž, kterého policie vedla pod jménem Josef Novák. Škárka s ním mluví o tom, jestli by byl ochoten sdělit nějaké informace o Bártovi. Muž se pak opakovaně ptá, zda by mu za informace někdo zaplatil. "Kolik myslíš, že jsou ochotni mi nabídnout? Nevím, co si představují, co oni jsou ochotni jakoby pustit, protože jestli si myslej, že za tu informaci pustěj milion korun, a to je bezpředmětný, jestli si myslej, že za ní pustěj dva miliony, tak to je prostě pí..." říká na záznamu.

A Škárka přikyvuje s tím, že to je "tak na půl roku života". Odhlédněme od toho, že dva miliony za půl roku utratí, snad kromě Škárky, málokdo. Škárka na nahrávce slibuje, že se zeptá, zda by byl někdo za jeho informace ochoten platit.

Škárka informace potřebuje. Loni na jaře převzal od Bárty obálky se 170 tisíci korunami a nyní je obviněn z přijímání úplatku. Informace se však hodí i Bártovi, obviněnému z uplácení.

Policie nahrávce nevěří

Svědek Novák je ve skutečnosti trenér thajského boxu a detektiv úzce spolupracující s ABL Tomáš Jánský. V době, kdy Škárku nahrával, pracoval také jako řidič na ministerstvu dopravy. To je to ministerstvo, které musel kvůli aféře s úplatky Bárta opustit.

Obálky VV

29. březen 2011
Poslanci Věcí veřejných Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí údajně dostávají od Víta Bárty obálky s penězi. V jedné je 170 tisíc korun, v druhé půl milionu korun. Kočí odváží peníze k advokátce, Škárka je ukládá do trezoru. Předtím však jednou bankovkou zaplatí útratu v restauraci.

3. duben 2011
Týdeník Respekt poprvé informuje, že Vít Bárta dává poslanci Jaroslavu Škárkovi peníze za loajalitu. Podle Škárky se měsíční apanáž blíží výši poslaneckého platu.

6. duben 2011
Oba poslanci podávají trestní oznámení. Vít Bárta tvrdí, že poslancům strany peníze pouze půjčoval.

8. duben 2011
Bárta rezignuje na post ministra dopravy. Přispěly k tomu také informace MF DNES, podle nichž už před třemi lety plánoval, jak propojí svůj byznys s politikou.

13. duben 2011
Server Týden.cz zveřejňuje tajnou nahrávku poslankyně Kristýny Kočí, v níž tvrdí, že probíhající vládní krize je součástí dlouhodobě připravovaného plánu. Později se Kočí snaží svá slova dementovat.

15. duben 2011
Jaroslav Škárka poprvé vypovídá na policii. Detektivové ho vyslýchají čtyři hodiny. Opět dní později si zvou i Kristýnu Kočí.

27. květen 2011
Alena Maršálková, bývalá PR manažerka Věcí veřejných, řekla Hospodářským novinám, že peníze vyplacené Bártou Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi opravdu sloužily jako úplatky.

24. červen 2011
Detektivové protikorupční policie doručili do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Jsou přesvědčeni, že když poslancům vlastní strany Škárkovi a Kristýně Kočí rozdával obálky s vysokými částkami peněz, mohl se dopustit korupce. Podle detektivů nešloo půjčky, jak Bárta tvrdil, ale o úplatky zaloajalitu.

30. srpen 2011
Poslanecká sněmovna vydala předsedu poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a Jaroslava Škárku (dříve EV) k trestnímu stíhání. Bárta i Škárka Sněmovnu o vydání sami požádali. Pro bylo 177 ze 181 přítomných poslanců.

Jánský se sešel se Škárkou několikrát. Nahraná je pouze část schůzky z 1. září minulého roku, přesně 22 minut. Škárka přitom uvádí, že celé setkání trvalo jednu a půl hodiny. Záznam končí právě ve chvíli, kdy se Škárka Tomáši Jánskému svěřuje, že na Praze 1 se podílel na sledování zastupitele TOP 09 Jozefa Helmécziho. Jánský odmítá, že by nahrávku nějak upravoval. "Bohužel se mi vypnul diktafon, nijak jsem s tím nemanipuloval," vysvětluje to.

Policie ale právě kvůli tomu nahrávce nevěří. "Svědectví jsme vyhodnotili jako krajně nevěrohodné," uvedl MF DNES zdroj blízký vyšetřování. Kvůli pochybnostem podali vyšetřující policisté podnět inspekci.

Otázky vzbuzuje i to, že jak svědek, tak cesta, jíž se k policii dostal, jsou pozoruhodně spjaté právě s Bártovými Věcmi veřejnými.

Svědka přivedl bývalý agent tajné služby Václav Jahodář: pracoval jako bezpečnostní poradce na ministerstvu vnitra za úřadování Radka Johna. Jahodář pak kontaktoval přímo náměstka policejní protikorupční jednotky Jiřího Veselého (dnes už ve sboru nepracuje).

"Byl jsem na výslechu a k průběhu vyšetřování se nechci vyjadřovat," řekl MF DNES Jánský. "Naprosto odmítám účelové zpochybňování postupu mého i mých podřízených," prohlásil Veselý.

A jakákoli podezření odmítl i Jahodář. "Neudělal jsem nic špatného," řekl.

Závěr vyšetřování může mít důležitý dopad do případu uplácení uvnitř VV. Případ vyšel na povrch loni na jaře. Podle policistů se Vít Bárta pokusil uplatit své dva tehdejší stranické kolegy Kristýnu Kočí a Jaroslava Škárku, aby je uvnitř strany zpacifikoval. Škárka na rozdíl od Kočí, jak uvádějí policisté, peníze přijal - proto je obviněn také. Případ už v minulosti provázely skryté nahrávky.

Autor:

Vánoce a advent

Adventní čas začíná v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odbory hřměly u Sněmovny. Jednejte s námi, nebo nepřestaneme, vyzvaly Fialu

Sledujeme online Přes sedm tisíc škol je zavřených, učitelé stávkují a Prahou prošly protestní průvody. K pedagogům a dalším...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

České tanky sotva stačí k výcviku, marně čekají na systémy řízení palby

Hlavní bojový tank české armády má zásadní problém: nepodařený a navíc zastaralý systém řízení palby od italské...

Fiala slíbil, co nemohl splnit. Vyšší platy nemá kdo lékařům zaplatit

Premium Premiér Petr Fiala se pochválil, že dokázal pár hodin před krizí zažehnat protest v nemocnicích, kde odmítli lékaři od...

V nemocnicích platí výpovědi dobrovolných přesčasů, čeká se na podpis dohody

V českých nemocnicích od pátku platí výpovědi dobrovolné přesčasové práce, ty podalo přes šest tisíc lékařů. Jak to...

Schwarzenbergovu rakev vystaví v kostele na Malé Straně, řeč na pohřbu povede Pavel

Rakev zesnulého knížete Karla Schwarzenberga bude vystavena od středy 6. do pátku 8. prosince od 12:00 do 22:00 v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...