Vyřídit si s někým účty u nás jen tak nejde, říká šéf generální inspekce

  19:59aktualizováno  19:59
Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek se poprvé vyjádřil ke sporným vyšetřovaným případům. Redakce iDNES.cz už minulý týden upozornila na případ zaměstnance inspekce, který vyšetřoval vlivného policistu s vazbami na své nadřízené. Sám však skončil obviněný, ale soud ho osvobodil. Bílek naznačil, že rozhodnutí soudu nerozumí.

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Rozhovor pro Bílka mohl být i dobrou přípravou pro pohovor s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který s ním chce po zveřejnění článků (více o zmiňovaném případu čtěte zde) mluvit a budou ho zajímat výsledky práce inspekce. Tedy například to, kolik z vyšetřovaných případů Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se dostalo před soud a kolik obžalovaných bylo odsouzeno.

Bílek ve středu seznámil se statistikou poslance, když jim zároveň přednášel zprávu o rozpočtu inspekce. "Za dva roky, co ty rozsudky čtu, nezaznamenal jsem závažnější problémy," uklidňoval poslance Bílek 

Za dva roky existence GIBS padlo 207 rozsudků vycházejících z jejích kauz a ve 137 případech padl verdikt odsuzující. A jen ve 44 případech byl člověk zproštěn.
Šéf GIBS po slyšení ve Sněmovně odpověděl iDNES.cz na několik otázek.

Vy jste naznačil, že soud v případě osvobození vašeho kolegy Petra Netušila nerozhodl správně, když ho osvobodil?
Ne, ne, to jsem neřekl. Já nemohu kritizovat soud.

Proto se na to ptám, jelikož z vašich slov to trochu vyplynulo...
Jestliže soud zkonstatoval, že se nejednalo o nezákonnou vyšetřovací metodu, pak je na místě otázka, zda uvádění údajů, které se nezakládají na pravdě, může být zákonnou vyšetřovací metodou. (Netušil byl obžalován za to, že lhal do úředního záznamu o okolnostech schůzky, když žádal proplacení peněz pro informátory. On sám se hájil, že to musel udělat, aby neprozradil své důvěrné zdroje – pozn.red.)

Takže by se tím měli zabývat poslanci?
Teď ta věc je v kázeňském řízení, Tady jsem rámcově informoval členy výboru, aby toto vzali na vědomí, že tu je určitý výklad soudu. Pokud tu je rozhodnutí, které implikuje kázeňské řízení, tak počkáme na výsledek, nicméně by se tím měl zabývat bezpečnostní výbor.

Co říkáte výhradám Ligy lidských práv vůči práci vaší inspekce - že některé případy záměrně nevyšetřujete a jinde může jít naopak o šikanu?
Od určité nevládní organizace toto slyším už od doby, co jsem nastoupil na inspekci. Je potřeba říct, že u případů, na které jsme byli upozorněni, proběhla vnitřní kontrola. Ty případy se řeší. Nad některými těmi případy zavedl dohled příslušný státní zástupce. A nesouhlasím plošně s tím, co konstatuje tato nevládní organizace.

Je dobře, že personál inspekce tvoří především bývalí policisté, čímž se logicky můžete dostat do střetu zájmů? Nutně musíte vyšetřovat i bývalé známé nebo naopak lidi, se kterými jste u sboru neměli dobré vztahy.
Osazenstvo generální inspekce není složeno jen z policistů. Jsou tam i lidé z jiných bezpečnostní sborů nebo takoví, kteří k nám nastoupili zcela nově.
Nicméně tady je potřebná určitá znalost prostředí bezpečnostních sborů. Bez ní by každý, kdo by měl něco prověřovat, začínal na zelené louce.

Že v inspekci jsou lidé znalí prostředí bezpečnostních sborů, je jejich výhodou. Mohlo by sice dojít k tomu, že by si chtěl někdo vyřizovat účty, ale při stavu informačního prostředí v policii i ostatních sborech absolutně nepředpokládám, že by si to někdo nechal pro sebe.

Že by to vyšlo podle vás najevo včas?
Policisté jsou velmi vynalézaví. Jestliže má někdo podezření, že by se mohlo jednat o nezákonnou vyšetřovací metodu (ze strany inspektora – pozn.red.), policista si bude určitě vědět rady. Mohl by si třeba nahrát ten úkon.

Co říkáte na případ bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, asi nejznámější, který inspekce řešila?
Na inspekci se obrátil ministr vnitra, respektive poškození příslušníci policie. Inspekce prováděla šetření a protože chyběl důkaz o souvislosti mezi výrokem (Lessyho) a článkem v novinách, tak v tom inspekce neshledala spáchání trestného činu. Jenže v průběhu času, když inspekce prověřovala jiný podnět, tak se najednou objevily nové skutečnosti. Proběhlo vyšetřování pod dozorem žalobce a soudy dopadly, jak dopadly (Lessy si stěžoval, že v jeho případě inspekce nejdřív nepochopitelně nic nezákonného neodhalila a případ odložila, a pak ho najednou obvinila. Nakonec byl zproštěn a nastalo dvojvládí v policii – pozn.red.).

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

V Rožnově museli zavřít školu, teď už velká voda na Valašsku opadá

Odstraňování škod po velké vodě v obci Ústí na Vsetínsku.

Řada míst na Valašsku se vzpamatovává ze středečních přívalů vody. V Rožnově pod Radhoštěm dokonce museli na den...

Krnáčová bude možná českou velvyslankyní v Řecku, Ťok v Indonésii

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová v diskusním pořadu iDNES.cz...

Bývalí ministři z hnutí ANO Daniel Ťok a Marta Nováková možná zamíří do diplomatických služeb jako velvyslanci. Stejný...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Najdete na iDNES.cz