S dluhy pomohla sestra. Kvůli tomu však úřady požadují 52 tisíc vrátit

  19:39aktualizováno  19:39
Zatímco matka několika dětí Zuzana čekala na přiznání invalidního důchodu, naskákaly jí dluhy. Když se pak dostala do oddlužení, se splátkami jí pomáhala sestra. Ve chvíli, kdy už sestra pomáhat nemohla, šla žena na Úřad práce, aby zjistila své možnosti. Dozvěděla se však, že pomoc od sestry se považuje za příjem. A že má vrátit více než padesát tisíc korun.

Zuzaniny zdravotní problémy začaly v roce 2002, když pomáhala likvidovat škody po povodni. Dostala revmatickou horečku. Z té se třiačtyřicetiletá žena, která se sama starala o tři děti, dostala. Zůstala jí však rotační skolióza páteře a migrény. „Fungovat ale musím. Když nemůžu, tak jsou tu léky,“ přibližuje.

Když pak bylo jejímu synovi šest let, měl s otcem vážnou dopravní nehodu. Kromě 68 stehů a jizvy v obličeji téměř ztratil zrak na jedno oko. „Odmítal se začlenit zpátky do dětského kolektivu. Psychicky mě to položilo, nebyla jsem schopna nastoupit do práce,“ popisuje Zuzana. Se synem proto zůstala dva roky doma a snažila se ho vrátit zpátky do života. „Jeho jsem postavila, ale já jsem padla,“ dodává.

Tou dobou už měla Zuzana zažádáno o invalidní důchod. Jeho vyřízení však trvalo pět let a tím, že dva roky nepracovala, jí naskákaly dluhy. „Povinné ručení, elektřina. To nebylo, že bychom jeli na dovolenou nebo si vzali půjčku na Vánoce,“ popisuje. Celkem dosáhly její dluhy 133 tisíc korun. Rozhodla se proto pro insolvenci, jediný příjem pro ni však představovaly dávky a příspěvky na děti.

Jelikož měsíčně po odečtení výdajů hospodařila s šesti tisíci korunami, pomohla jí sestra. Ta insolvenci ve výši 2 500 měsíčně každý měsíc hradila na účet insolvenčního správce. Po dvou a půl letech už však nemohla a Zuzana se proto vydala pro radu na Úřad práce.

Tam jí ale úřednice sdělila, že když za ni insolvenci platila sestra, započítává se to Zuzaně do příjmů a musí proto část dávek vrátit – celkem 52 500 korun, a to do deseti měsíců. „Kdybych ty peníze neuhradila do deseti měsíců, bylo by celých těch pět let splácení stornováno,“ vysvětluje.

Neudržitelná situace

Lidé musí podle Ministerstva práce a sociálních věcí vracet přeplatky na dávkách kvůli nesplnění nějaké povinnosti, například ohlašovací. „V níže uvedeném případu žadatel o dávku v rozhodných příjmech neuvedl bezúplatný příjem pro účely povoleného oddlužení a tím zavinil, že dávka byla vyplácena i přesto, že podle zákona nenáležela nebo byla vyplácena ve vyšší výši než náležela,“ vysvětlila vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí  Barbara Hanousek Eckhardová. 

U dávek pomoci v hmotné nouzi je totiž takovýto dar jako bezúplatný příjem hrazený v rámci povoleného oddlužení do rozhodných příjmů započítáván vždycky.

Podle České asociace povinných je situace v tomto směru neudržitelná. „Jestliže si vezmete, že vám někdo pomáhá s tím, abyste se dostali z dluhové pasti, peníze přece nechodí vám. Jdou přímo insolvenčnímu správci a věřitelům,“ říká prezidentka Česká asociace pojišťoven Denisa Rohanová.

Advokát Dušan Havlena, který zastupoval i Janu, byl svědkem několika podobných případů. V jednom z nich byla situace podle něj ještě horší. „Bohužel to těm lidem obrovsky komplikuje situaci,“ dodal.

Za pomoci svých blízkých dává Zuzana částku dohromady. Protože by se ale znovu dostala do totožné situace, přestala pobírat dávky pomoci v hmotné nouzi a začala se živit jako masérka. Insolvenci by měla mít splacenou v dubnu, část za ni splatila i nadace Agrofert.

V exekuci je v současnosti každý desátý dospělý Čech a pro půl milionu z nich je podle odborníků insolvence nejlepší východisko. Adeptem na oddlužení je podle nich dlužník se třemi a více exekucemi a také všichni ti, kteří si na splácení svých dluhů musejí brát nové úvěry.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vyloučené lokality? Jsme krátce před nepokoji, řekla poslancům Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve středu Ústí nad...

Za časovanou bombu označila před poslanci sociálního výboru takzvané vyloučené lokality ministryně práce a sociálních...

Politická šaráda posledních měsíců pokračuje. Politici reagují na Zemana

Miloš Zeman, Týden s prezidentem

Miloš Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov řekl, že by v případě obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše využil...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Viděli jste karmínové soumraky či rozbřesky? Může za ně sopka z Kuril

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové...

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové barvy. Způsobuje je prach ze sopky na...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz