Vysokoškolští pedagogové vyrazí protestovat. Nelíbí se jim nízké platy

  • 186
Nízké platy, kvůli nimž akademici odcházejí z univerzit, a nerovnost v odměňování třeba oproti kolegům z přírodovědných oborů. To jsou důvody, proč vysokoškolští pedagogové z humanitních a sociálněvědních oborů vyjdou v úterý, symbolicky na Den učitelů, do ulic. Iniciativa na pondělní tiskové konferenci uvedla, že protesty proběhnou v devíti městech.

Ministr školství Vladimír Balaš odpoledne na tiskové konferenci po jednání se zástupci vysokých škol řekl, že se dohodli na diskuzi. „Budeme hledat další cesty. Doufáme, že se nám podaří krátkodobější i dlouhodobější řešení,“ uvedl ministr s tím, že tento problém tady je 20 let.

„Schůzka nebyla seznamovací, přinejmenším na problému se školami pracujeme od února,“ podotkl Balaš. Podle něj už má ministerstvo nějaké představy, jak by se problém mohl řešit. „Na vládě se touto otázkou zabýváme opakovaně. S panem premiérem o tom budu diskutovat zítra (v úterý),“ doplnil. Podfinancovaným oborům by mělo pomoci přes 900 milionů korun. Zatím však částka není jistá.

Vláda vede otevřený dialog

Podle ředitelky sekce vysokého školství na ministerstvu Radky Wildové se problém s odměnami netýká jen humanitních oborů. Vedle státu se musí do řešení zapojit rektoři a děkani.

„Oni strategicky rozhodují, které obory jsou důležité, které dále potřebujeme, jestli potřebujeme, aby několik stejných studijních programů se vyskytovalo na několika fakultách a podobně,“ řekla. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) zdůraznila, že o rozdělení peněz mezi fakulty rozhodují jednotlivé univerzity.

Oběť vládních úspor? Pedagogové. Slíbené zvýšení platu se týká jen někoho

Předseda Rady vysokých škol (RVŠ) Milan Pospíšil ocenil, že vláda vede s vysokými školami otevřený dialog. „Podfinancování je letitý problém. Jsme závislí na tom, kolik finančních prostředků dostáváme od státu,“ uvedl. RVŠ i Česká konference rektorů (ČKR) podle něj usilují o to, aby se posílila tarifní část platů tak, aby řešení bylo systémové a dlouhodobé.

Protestů by se mohly zúčastnit stovky lidí

Výstražnou stávku Hodina pravdy pořádají filozofické i další fakulty napříč republikou. V Praze je naplánovaný dokonce protestní pochod, jinde dojde na setkání, přednášky, workshopy a diskuse.

Na pondělní tiskové konferenci iniciativa dále podotkla, že je zvědavá, kolik vyučujících a studentů se do akce zapojí. Historička Daniela Tinková poté řekla, že často kvůli platům musí univerzity snižovat úvazky. Úterních protestů by se mohly podle odhadů organizátorů zúčastnit stovky lidí.

Nestačí nám to na platy ani energie. Vysoké školy kritizují návrh rozpočtu

Z odborných asistentů na veřejných vysokých školách měli loni nejnižší průměrnou mzdu ti, kteří působili na filozofických, humanitních a teologických fakultách. Průměr hrubé měsíční mzdy těchto vysokoškolských učitelů, kteří zpravidla mají doktorský titul, činil 44 500 korun.

Asi o třetinu vyšší byla průměrná měsíční odměna odborných asistentů na fakultách informatiky. Vyšší než 55 tisíc korun byla měsíční hrubá průměrná mzda rovněž u odborných asistentů na lékařských, přírodovědeckých, chemických a farmaceutických fakultách.

Všechny platy jsou nižší než průměrná mzda

„V tuto chvíli je průměrná hrubá mzda odborného asistenta na naší univerzitě 28 tisíc, docenta 32 tisíc a profesora 36 tisíc korun,“ konstatoval rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Všechny uvedené platy jsou nižší než průměrná mzda. Jenže vůči průměrnému výdělku učitelů na základních školách je rozdíl propastný. Ti si průměrně přijdou téměř na 49 tisíc korun za měsíc.

„V posledních týdnech jsem zaznamenal velkou nespokojenost a frustraci. Obávám se, že pokud nepřijde řešení v brzké době, tak může nastat odliv a nebude malý,“ varoval Kopecký.

Balaš přislíbil miliardy na pomůcky i vysoké školy. Platy učitelů řeší úředníci

Rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký tvrdí, že jsou to právě základní či střední školy, kam akademici za lepším platem odcházejí.

„Třeba lidé s titulem Ph.D. tam dostávají výrazně vyšší plat, a to o 10 až 14 tisíc korun,“ popsal Kopecký problém, který trápí jeho kolegy na univerzitách i jinde v republice. Podle děkana Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Jana Stejskala hrozí, že se kvůli nedostatku lidí bude v některých oborech omezovat výuka.

Ačkoli chce vláda Petra Fialy na platech ve školství letos přidávat, zvažovaná fixace na 130 procent průměrné mzdy se univerzitních vyučujících netýká.

„Stávka je výstražná a je doprovozena shromážděním, kde předpokládáme účast stovek členů akademické obce a dalších pracovníků fakulty. Zároveň budou v Olomouci přítomna oficiální a vrcholná zastoupení filozofických fakult Masarykovy, Ostravské a Jihočeské univerzity,“ představil připravované protesty v Olomouci Petr Bilík, proděkan tamní filozofické fakulty.

Jednání s ministrem o miliardě

Stávka má podporu nejen zaměstnanců filozofických, pedagogických, uměleckých a sociálněvědních fakult, ale také nejrůznějších odborových skupin. S nízkými platy nesouhlasí ani Česká konference rektorů či Rada vysokých škol.

Vláda v reakci na vyhlášení stávky vyzvala ministra školství Vladimíra Balaše, aby se sešel se zástupci univerzit ještě před úterními protesty. Ještě v pondělí se proto setkal s rektory vysokých škol a předsedy Asociace děkanů filozofických fakult. „Je potřeba připomenout, že jednání mezi ministerstvem školství a zástupci vysokých škol už probíhají, a to ve speciálně zřízené pracovní skupině, která vznikla právě kvůli tomuto tématu,“ zdůraznila mluvčí resortu školství Aneta Lednová

Za lepší platy. Na Ostravské univerzitě hrozí i stávka, pedagogové odcházejí

Podle ní se aktuálně pracuje na materiálu, jímž se bude zabývat jak ministerstvo, tak vláda. „Obsahem bude analýza mzdové situace na vysokých školách a návrhy řešení, a to jak okamžité, tak dlouhodobé, směrem ke státu i univerzitám,“ doplnila mluvčí.

27. února 2023

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video