Boj studentů za Ježíška slaví úspěchy, Santa ustupuje i z reklam

  1:01aktualizováno  1:01
Češi jsou stále věrní Ježíškovi. Jen jeden ze sta oslovených se hlásí k Santa Clausovi. Velkou zásluhu na tom má také iniciativa Zachraňte Ježíška manažera a pedagoga Tomáše Zdechovského. Tomu se daří šířit víru v Ježíška na sociálních sítích a nyní chystá i obsáhlou publikaci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tradiční Ježíšek v letošním adventu odrazil reklamní útok amerického Santa Clause. Když marketingový manažer a pedagog Tomáš Zdechovský před třemi lety zakládal se studenty iniciativu "Zachraňte Ježíška" a demonstroval před vládou, ještě netušil, jaký bude mít úspěch. Dnes už má facebooková skupina "Zachraňte Ježíška" 36 tisíc členů.

Stovky lidí jezdí v autech se samolepkou "Zde naděluje Ježíšek". Tento týden vyšly i výsledky výzkumu agentury Sanep, podle kterého tři pětiny lidí uvedly, že u nich doma naděluje Ježíšek. Většina dalších přiznala prozaicky, že naděluje rodina, a pouhé procento se přihlásilo k Santa Clausovi.

Kdo u vás doma naděluje dárky?

celkem hlasů: 9220

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. prosince 2013. Anketa je uzavřena.

Ježíšek 8656
Rodina 452
Santa Claus 112

Nový trend se už opatrně prosazuje také v reklamách. Používá ho například internetový obchod Alza (slogan "Ježíšek doporučuje tablety") a Pepsi Cola na stránce www.pepsi.cz zveřejnila i animovanou pohádku, jak "zvířátka vyhánějí Santu z lesa" (Santa Claus je symbolem hlavního konkurenta "pepsi", Coca–Coly).

Iniciativa chystá i knihu o Ježíškovi

"Dokonce letos jeden nejmenovaný velký obchodní řetězec uvažoval, že zařadí do reklamy Ježíška, ale nakonec od toho upustil, protože se na tom nedohodl právě s Coca-Colou," říká Zdechovský. Ten původně celou iniciativu založil proto, aby nemusel dětem doma vysvětlovat, že Ježíšek nevypadá jako vousatý děda na saních.

Zdechovského spolupracovníci chodí také na přednášky mezi děti i dospělé diskutovat o ježíškovské tradici. "Navštívila jsem třeba seniory v žatecké nemocnici a bavili jsme se o Ježíškovi. Mám navíc pocit, že se mění výzdoba měst. Častěji potkám ježíškovské schránky na dopisy dětí, méně Santa Clausů," říká studentka politologie Masarykovy univerzity Gabriela Vaňková, která se Zdechovským spolupracuje.

A konečně pro Vánoce 2014 hodlá Zdechovský spolu se zlínským historikem Markem Tomaštíkem sepsat knihu o dějinách českého Ježíška. "Této tradici hodně pomohlo české baroko, doba kantorské hudby a počátek lidových betlémů. Co se nepodařilo komunistům s dědou Mrázem, to se podařilo marketingovým pracovníkům z Ameriky," spílá Santa Clausovi Tomaštík. Ten se jinak primárně věnuje historii rodiny Baťových a připomíná, že už za první republiky měl obchodní dům Baťa Ježíška jako poutač ve výkladní skříni.

Iniciativa se chystá i na Mikuláše

Zdechovský připouští, že většímu prosazení Ježíška pořád brání jeho nejasná podoba v lidové fantazii. Před časem pořádal i soutěž dětských obrázků na téma "jak vypadá Ježíšek", ale ne úplně se povedla. Chodily i obrázky dítěte se sobím spřežením. "Mně je třeba blízká podoba Ježíška v českém filmu Anděl Páně. Rozhodně si ho představuji jako větší dítě – ne Pražské Jezulátko s pytlem," míní Zdechovský.

Sebevědomí členové iniciativy "Zachraňte Ježíška" už chtějí obrátit pozornost i na Mikuláše. Tomaštík ve čtvrtek přednášel v Polsku, kde místo Ježíška nosí dárky svatý Mikuláš. "Stále častěji ho tam zobrazují jako Santu, a nikoli jako biskupa v mitře s berlí. I Poláci se proto bouří," dodal Tomaštík.

Obdarovávání o Vánocích se původně pojilo se svatým Mikulášem, štědrým biskupem, který žil ve 3. století v dnešním Turecku. "Tvůrcem" Ježíška je náboženský reformátor Martin Luther, který byl proti svatým a raději připustil, že dárky roznáší Ježíšek, a ne Mikuláš. Proto se ježíškovská tradice udržuje ve střední Evropě, jmenovitě v Česku, na Slovensku, v Rakousku a Německu – tam se Ježíškovi říká Christkindl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Důchodová komise poprvé zasedala. Řešit chce, kde najít shodu v penzích

První zasedání komise pro spravedlivé důchody. (22. února 2019)

Nová důchodová komise by měla mít v brzké době představu o tom, jakým směrem by se v příštích letech mohly ubírat...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz