Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

  • 5039
Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu a odpovědnost se účastnili také živnostníci a podnikatelé z jiných sektorů. Pořadatelé vyjádřili nesouhlas s vládními opatřeními, která podle nich zapříčinila „pandemii chudoby“. K účastníkům promluvil mimo jiné i exprezident Václav Klaus.

Akce trvala zhruba hodinu a půl, účastníci ji zakončili zpěvem státní hymny.

„Už bylo dost všech zákazů a příkazů. které porušují naše životy a aktivity“,“ řekl bývalý prezident Václav Klaus a kritizoval přístup vlády a její opatření. Dočkal se ovací asi tří tisícovek lidí a skandování „Vašek na Hrad!“

V úvodu na pódiu vystoupil hudebník Daniel Landa, hlavní tvář demonstrace, aby upozornil, že se jedná o mírové shromáždění.

„My jsme síla, ale nejsme násilí. Jsme síla, která má více tlačit vládu k rozumu a k tomu, aby nás uvolnila, abychom mohli dýchat. Prosím vás, jsme mírové shromáždění. Je to velmi důležité,“ uvedl.

Na akci promluvil také herec Michal Suchánek. „Je těžké nařízení dodržovat, když už jste psychicky na konci. Jde o míru zodpovědnosti a svobody. Už to nechci přežít, chci žít,“ řekl.

Policie po ukončení akce zpřesnila svůj odhad, na Staroměstském náměstí se podle ní sešlo asi 3 000 lidí. Dva lidi zadrželi po skončení akce, kdy se spolu s dalšími poprali u Stavovského divadla, další čtyři zadržela kvůli přestupkům.

Na demonstraci dohlížely podle mluvčího policie Jana Rybanského dvě stovky policistů pořádkové a dopravní služby. Přítomni byli i členové Antikonfliktního týmu. 

Účastníci akce měli v rukou české vlajky a transparenty s nápisy „Stop covid tyranii. Zastavme totalitu ve jménu covidu!“, „Nejsme ovce“, „V pondělí do školy!“ či „Stop koronateroru“. 

Na akci dohlíželi úředníci magistrátu.

„Oba subjekty mají možnost vyzvat svolavatele k rozpuštění akce. Na druhé straně je ale shromáždění ukotveno v Listině základních práv a svobod a stojí tedy nad zákony, proto samotné nedodržování nařízení nemusí nutně vést k ukončení akce. V každém případě ale taková jednání budou řešena a postihována,“ řekl iDNES.cz před začátkem akce mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Shromažďovací právo nad dodržováním opatření?

Redakce iDNES.cz se s dotazem zda-li policisté měli právo na rozpuštění akce, pokud lidé nedodržovali vládní hygienická nařízení, obrátila na Ladislava Vyhnánka z Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

„Obecně mají pravdu. Shromažďovací právo stojí nad zákony. Nyní ale platí právo shromažďovat se za určitých podmínek. Myslím, že by před soudy obstálo, kdyby policisté akci ukončili, protože nebyla dodržena opatření. Z mého pohledu to policie pojala pragmaticky,“ vyjádřil se Vyhnánek.

„Protiepidemická opatření nefungují“

V projevech řečníků zazněly výzvy k okamžitému zrušení veškerých vládních opatření a k otevření ekonomiky. „Protiepidemická chaotická opatření této vlády nefungují a nikdy fungovat nebudou. Naopak škodí této republice, nám, vám, celému národu,“ prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček.

„Do 23. ledna pojďme otevřít kompletně celou Českou republiku, pojďme žít své vlastní životy a chránit ty, kteří to opravdu potřebují a hlavně chtějí. Pojďme se probudit v normálním světě do 14 dnů!“ dodal.

Landa sepsul vládu, vyzval k otevření země. Neomezujeme svobodu, opáčil Babiš

Potlesk sklidil také zástupce maturantů Matěj Gregor, kterému vadí, že studenti nechodí do škol. „Můžu vám z vlastní zkušenosti říct, že doma přes obrazovku se nikdy nic nenaučíme,“ uvedl. 

Záměr demonstrace oznámil již ve čtvrtek moderátor akce David Biksadský. „Na této demonstraci vyhlásíme otevření České republiky. Nebudeme respektovat vládní opatření, která nefungují, ale naopak zapříčinila daleko vražednější pandemii chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělanosti,“ řekl.

K iniciativě se podle jejích zástupců připojili také živnostníci a podnikatelé v jiných sektorech než jen z pohostinství. Jako příklad uvedli zástupce některých kulturních a sportovních podniků a organizací. Celkem nyní skupina čítá asi 1 000 podniků z celé ČR.

Demonstraci už v týdnu podpořil ve Sněmovně hudebník Daniel Landa. Iniciativa podle něj plánuje shromáždit odborníky, kteří by navrhli bezpečnou cestu k otevření Česka a kterou by iniciativa předložila vládě.

Iniciativa už minulý víkend uspořádala pokojný protest v centru Prahy. Členové a jejich příznivci vytvořili z půllitrů a skleniček se svíčkami světelnou cestu od úřadu vlády až na Staroměstské náměstí.

Akce měla podle pořadatelů upozornit na kritickou situaci malých a středních živnostníků a podnikatelů. Žádali vládu, ať ukončí opatření kvůli koronaviru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video