Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Situace je vážná, ale není to katastrofa. Za měsíc přijde obrat, říká infektolog

Situace je vážná, ale není to katastrofa. Opatření krizového štábu jsou dobrá a lidé by je měli dodržovat. Pak se epidemii koronaviru podaří zvládnout a možná za měsíc se trend začne obracet. „Jsem optimistou. Domnívám se, že jsou vytvořeny vhodné podmínky, aby se infekce dostala pod kontrolu,“ říká přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice v Brně Petr Husa.

Petr Husa z kliniky infekčních chorob FN Brno | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Začátkem února odborníci odhadovali, že vrchol epidemie je daleko. Ale dodávali, že strach mít nemusíme. Platí to pořád?
Jsem stále optimistou. Domnívám se, že kdyby se takto monitorovala epidemie chřipky, zejména v letech, kdy je průběh závažnější, možná bychom se báli každý rok. Ale toto nikdy nezískalo takovou popularitu a pozornost médií, takže to, že zemře několik set lidí či možná několik tisíc lidí na chřipku, to nikdo nevnímá. 

Ale v okamžiku, kdy se mluví o nové nemoci, které se všichni bojí právě proto, že je nová, podléhají panice a domnívají se, že situace je mimořádná. Ona možná mimořádná bude, já to nejsem schopen predikovat, sám jsem nečekal tak velké rozšíření v Evropě, ale dokud budou případy ve většině lehké, jako dosud jsou, myslím, že nejde o žádnou katastrofu.

Nouzový stav může trvat ještě týdny, říká šéf krizového štábu Prymula

Těžko tedy říct, kde jsme na té cestě ke konci epidemie, kde je to světlo na konci tunelu…
Pan profesor Prymula je skutečně mimořádně erudovaný a jak jste asi četla, odhadl, že když se bude všechno dodržovat, za měsíc se to začne lámat a trend otáčet. Je potřeba to tak brát, že to bude trvat delší dobu. 

Už je také vidět, že všechny plánované sportovní akce na první pololetí se přesouvají, tedy všichni asi předpokládají, že první polovina roku bude touto pandemií významně poznamenaná.

Opatření, která jsou nyní krizovým štábem vedeným právě profesorem Prymulou nastavená, jsou podle vás tedy dostatečná?
Mě už moc nenapadá, co jiného vymyslet. Kdybychom se bavili před dvěma, třemi týdny, nenapadlo by mě, že se dostaneme tak daleko. V dané chvíli je to asi nastavené maximálně, a jestli se to za dva dny ještě zpřísní, to už si nedovedu představit jak, ale asi tam rezervy jsou. Všechno se bude muset zpětně zhodnotit, co bylo a nebylo třeba udělat.

Epidemie koronaviru

Jsem ale optimistou, protože se velmi rychle identifikoval původce, zavedla se možnost testování, a jak se zdá, rychle se objeví i možnost léčby. Domnívám se, že jsou vytvořeny vhodné podmínky, aby se infekce dostala pod kontrolu. Budu rád, když si z toho lidé odnesou ponaučení, že na infekce se umírá, je potřeba proti nim bojovat, a když existuje onemocnění, proti kterému se lze očkovat, je potřeba očkování využít a ne hledat důvody, proč se mu vyhýbat. To jsou zástupné důvody, které nemají žádné opodstatnění v medicíně založené na důkazech.

Lidé nyní po opatřeních české vlády začínají místy panikařit. Co dobrého si ale z této epidemie můžeme odnést? Jak lékaři, tak společnost?
Neřekl bych dobrého, ale je to spíš závazek, že by se lidé měli více zamyslet nad tím, jak se chovají ke svému tělu a jak posilují svoje zdraví, a jestli způsob života, který zastávají, je jediný možný, a zda by nebylo možné či lepší žít zdravěji.

Nechci ani v nejmenším současnou situaci snižovat, ale zdravotních problémů je plno, jen to nemá takovou publicitu. Na infekce se vždycky umíralo a umírat bude a můj soukromý názor je takový, že v době antibiotik, antivirotik a očkování je to určitým způsobem nemravné umírat na infekční choroby. Podobně ani zavírat infekční lůžka s tím, že epidemie nebude, nebylo úplně chytré a možná je teď budeme problematicky zase otvírat. Každý stát musí počítat s tím, že se to může stát.

Máme jen tři týdny na to, abychom neskončili jako Itálie, varoval Prymula

Myslíte, že lidem chybí pokora?
Samozřejmě. Nejvíce mě zlobí, že lidé cestují do exotických destinací a přitom nejsou schopni nést ani nejmenší míru rizika. Chtějí, aby letadlo letělo na čas, aby tam nedostali průjem, aby nedostali respirační infekt, natož aby je napadl nějaký hmyz a podobně. Chtějí si užít exotiky bez jakékoli míry rizika a velice se diví, že toto ale cestování do takových oblastí přináší. To je také věc k zamyšlení.

Vraťme se ještě ke koronaviru. Objevily se zprávy, že možná zmutoval do dvou typů. Vědci přesto uklidňují, že šance mutace do ještě horšího typu je malá. Souhlasíte?
Vím, že jsou popsané minimálně dva typy a že jsou si velice podobné, což by nemělo dělat problémy z hlediska imunity po prodělané infekci, ale zároveň se v odborné literatuře uvádí, že potenciál pro mutace je u koronavirů poměrně vysoký, takže může dojít ke změnám. Mutace obecně vznikají u každého mikrobiologického agens, jde o to, jestli mutanta je životaschopná a najde si svého hostitele.

Když použijeme zkušenosti z historie, podobnou epidemii asi můžeme očekávat i v budoucnu, i když se nám teď podaří koronavirus potlačit…
To je samozřejmě vidět i u chřipky, kdy se pandemie objevují. Nechci snižovat význam koronovavirové pandemie, ale třeba španělská chřipka v letech 1918 až 1919 zabila až sto milionů lidí, a to většinou mladých, zdravých lidí. Ale samozřejmě nebyla v době, kdy existovala masmédia jako dnes, kdy jsou všichni on-line.

Čínská tržiště se zvířaty jsou rizikové „území“, infekce se odsud mohou dobře přenést ze zvířat na lidi. Myslíte, že je na čase nějak je omezit? Nebo je to příliš velký zásah do letité tradice?
My do toho asi můžeme jen těžko mluvit, ale tržiště, zejména ptačí kdekoli v Asii, jsou něco hrozného pro infekčního lékaře. Na jednom místě jsou porušovány úplně všechny principy, které u nás odjakživa byly součástí zákonů a vyhlášek. Jsou tam živá i mrtvá naporcovaná zvířata, peří… To je velké nebezpečí.

Možná to k něčemu povede, protože v Číně se tohle dá prosadit mnohem rychleji, možná se postupně situace bude měnit.

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví, oznámil ve čtvrtek ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Rusko se...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Myšlenka „úředních maturit“ ožila. Valachová i ANO je tlačí ve Sněmovně

Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová při jednání o maturitách ve Sněmovně znovu zvedla nápad premiéra Andreje Babiše na...

Obchody, trhy a vybrané služby se otevřou 3. května, rozhodla vláda

Vláda schválila, že by se obchody a služby měly otevřít 3. května. Bude ale muset ještě reagovat na to, že Nejvyšší...

Napjatým vztahům navzdory. Česko za týden navštíví kontroverzní Noční vlci

Ruský motorkářský klub Noční vlci blízký Vladimiru Putinovi opět projede Slovenskem a Českem. Cestou vítězství, která v...

Mateřské školy se od pondělí plně otevřou, ale jen ve třech krajích

Rodiče dalších dětí si oddechnou. Od pondělí 26. dubna se jejich děti budou moci vrátit do mateřských škol a nebudou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...