Pozvánky na inauguraci nepřišly ani hejtmanům, kteří podporovali Drahoše

  15:13aktualizováno  16:03
Pětice hejtmanů, která se rozhodla nepodpořit v prezidentských volbách Miloše Zemana, nedostala pozvání na čtvrteční inauguraci. Některým z nich však během středečního odpoledne volali zástupci Sněmovny s tím, že jim pozvánka přijde v dohledné době v elektronické podobě.

Miloš Zeman složí ve čtvrtek slavnostní slib, jímž se ujme funkce na dalších pět let, při společném zasedání Senátu a Poslanecké sněmovny. Na akci jsou tradičně zváni kromě členů obou komor také zástupci církví, zahraniční velvyslanci a další osobnosti veřejného a kulturního života, včetně představitelů samospráv a akademické obce.

Jak ale zjistila redakce iDNES.cz, pozvánku neobdržel například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, ale také někteří hejtmani.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že Sněmovna zve na společnou schůzi všechny poslance, senátory a členy vlády. „Ostatní jsou hosté a hostitelem je Pražský hrad. Seznam hostů nemám k dispozici, nevím, kdo pozván byl a nebyl,“ vysvětlil s tím, že je to obvyklá praxe po roce 1989.

Pozvánky chodí ze Sněmovny dodatečně e-mailem

Zastal se ho i předseda Senátu Milan Štěch, který potvrdil, že to je skutečně dlouholetá zvyklost. Nicméně to vypadá, že se tato zvyklost nyní bude měnit. Vondráček ve středu oznámil, že upřesní, zda všechna pozvání dorazila, a Sněmovna je zřejmě na poslední chvíli začala sama rozesílat.

„Před několika desítkami minut mi volali z Parlamentu České republiky, pravděpodobně tedy z Poslanecké sněmovny, že prý posílají pozvánku dodatečně e-mailem,“ řekl iDNES.cz krátce po poledni hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD). Dodal, že s pozváním ani nepočítal. Samotné inaugurace se také nezúčastní.

Fotogalerie

„Pochopil jsem z některých vyjádření, že na té inauguraci nejsem zcela vítán a nebudu se nutit do přízně pana prezidenta,“ uzavřel Štěpán.

Podobně je na tom i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Jemu zavolali zástupci Sněmovny krátce po 13:30 s tím, že mu pošlou pozvání v elektronické podobě. „Zve nás pan předseda (Vondráček) na schůzi obou komor,“ řekl iDNES.cz Netolický. Upřesnil, že právě odjel na zahraniční dovolenou, a proto se inaugurace nezúčastní. „Nepovažuji za standardní pozvání na nejdůležitější akci za posledních pět let, protože je to společná schůze dvou komor, která se děje jen při příležitosti slibu prezidenta republiky, aby chodily pozvánky méně než 24 hodin před konáním,“ vysvětlil Netolický.

Hejtmani, kteří podpořili Drahoše, prý pozvánku nedostali

Společně se Štěpánem a hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou (STAN), hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem (ČSSD) a hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem (KDU-ČSL) před druhým kolem prezidentských voleb podpořili protikandidáta Zemana Jiřího Drahoše. Podle Netolického pak nikdo z pětice nebyl pozván na slavnostní inauguraci. „Zkontaktoval jsem se s kolegy, tedy s těmi čtyřmi dalšími, a shodli jsme se, že pozvánka nepřišla ani jednomu z nás,“ řekl iDNES.cz ve středu dopoledne. Čunek pak upřesnil, že pozvání dostal jako senátor a nikoli jako hejtman.

Ze Sněmovny nakonec dostal pozvání i rektor Masarykovy univerzity Bek, kterému zavolal Vondráček osobně. „On mi vysvětloval, že historicky je ten protokol nastaven z dob dávných hodně komplikovaně, kdy z pohledu protokolárního je to noční můra, kdy pozvání spravuje Hrad,“ řekl Bek IDNES.cz. Upřesnil, že se mu předseda Sněmovny i omluvil. 

„Mám tedy jasno, že nevedu spor s předsedou Poslanecké sněmovny, ale pouze s panem prezidentem. Za pozvání jsem poděkoval a vysvětlil jsem panu předsedvi, že samozřejmě to pozvání nemohu přijmout, protože nejsem exhibicionista, abych se vnucoval tam, kde mě očividně prezident nechce,“ dodal s tím, že nechce vyvolávat skandál. 

Bek se k absenci pozvánky vyjádřil v úterý s tím, že se Vondráček zřejmě sklání před „vrtochy hlavy státu“. „Netušil jsem, že kromě sporu s prezidentem Zemanem mám spor i s Parlamentem České republiky,“ dodal (viz Většina rektorů na Zemanovu inauguraci nedorazí).

V souvislosti s tím se také na plénu na Vondráčka obrátili předsedové poslaneckých klubů TOP 09, ODS, Pirátů a lidovců a apelovali na něj, aby hosty neselektoval. Podle lídra komunistů Vojtěcha Filipa nedostali pozvání ani někteří europoslanci.

Miloš Zeman při skládání prvního prezidentského slibu 8. března 2013:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pietní akt v Resslově ulici připomněl úmrtí českých parašutistů

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pitní akt na památku...

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pietní akt na památku československých výsadkářů, kteří v...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Najdete na iDNES.cz