Předsedové parlamentních stran

Předsedové parlamentních stran | foto: koláž iDNES.cz

Nepolitická politika v Impulsu: Babiš dělal diskotéky, Hamáček složí Lego

  • 2
Rádio Impuls v předvánočním čase zpovídalo předsedy všech parlamentních stran. Politická témata však tentokrát zůstala stranou. Straničtí šéfové vyprávěli vtipy, mluvili o svých rodinách, snech i náročném životním stylu ve vysoké politice.

Prvním hostem moderátorky Zuzany Bubílkové byl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Přiznal, že se pokusil skoncovat s kouřením, ale zatím neuspěl. „Přestal jsem 1.9. a vydrželo mi to přesně 61 hodin,“ řekl. Kouřit prý začal opět poté, co si v poděbradské kanceláři Pirátské strany vyslechl velmi dojemný příběh jednoho z občanů a musel si potom zapálit. 

Ivan Bartoš, volební lídr Pirátů ve Středočeském kraji

Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Předseda Pirátů se poté, co si vzal manželku Lydii, stal nevlastním otcem její dvanáctileté dcery. Dcera jeho manželky Amálka je pro něj podle jeho slov „kamarád, kterému tak úplně nerozumím“. V rozhovoru se také mluvilo o tom, jak na politiky reagují například běžní lidé na ulici.

„Nikdo na mě neplive,“ odpověděl a dodal, že se snaží s těmi, kteří na něj mají negativní názor, vést smysluplnou debatu. Do nového roku by popřál nejen ostatním politikům, aby v sobě našli solidaritu, soucit, snažili se pochopit problémy jiných lidí a se navzájem se poslouchali

Předseda ČSSD Jan Hamáček při rozhovoru pro iDNES.cz

Předseda ČSSD Jan Hamáček

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček se hovorům o politice prý vyhne málokdy, i mezi přáteli se podle něj na politiku debata často na politiku nakonec stočí. Přiznal také, že se zatím úplně nedokázal, podobně jako předseda Pirátů, zbavit cigaret, začal ovšem kouřit ty elektronické.

Rodinný život podle něj jeho politickou aktivitou občas trpí. Hamáček je ženatý a má dvě děti, se kterými se někdy ráno kvůli velmi brzkým jednáním vlády ani nevidí, když musí vstávat i v půl páté ráno. „Zatím to ještě není tak, že by mi děti vykaly,“ komentoval komplikace rodinného života. O Vánocích chce s dětmi trávit více času. Ke čtyřicetinám dostal od dětí stavebnici Lego Technik, které chce o svátcích složit.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek mimo jiné prozradil, že je fanouškem pražské Slavie. Od dětství hrál fotbal a dva roky trénoval dorostence. Má tři děti. O ty se zatím stará hlavně kvůli jeho pracovním povinnostem mnohem více jeho manželka. Poznamenal, že k z funkce předsedy KDU-ČSL odchází také kvůli tomu, aby se mohl více věnovat rodině.

Přiznal, že občas nejde daleko pro sprosté slovo. Do věcné diskuse například i na sociálních sítích urážky podle něj nepatří. „To neznamená, že mezi přáteli nebo někdy i v rodině tam nepošlu nějaký těžký kalibr,“ poznamenal. Politici jsou podle něj věrným odrazem společnosti. „Jaká je společnost, takoví jsou politici,“ dodal.

Petr Gazdík je poslancem, krajským radním a volebním lídrem hnutí Starostové a...

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík

I předseda hnutí STAN Petr Gazdík mluvil hodně o své rodině. Má čtyři děti a je rád, že jsou hlavně zaneprázdněny povinnostmi nebo kroužky, a proto nemají čas na hlouposti. „Každá z dcer hraje na hudební nástroj, musí doma obsloužit krb, pračku, sušičku. Pro mě je důležité, aby děti neseděly celý den u mobilu nebo u počítače,“ řekl.

Vzpomínal i na zajímavé zážitky. Na vojně sloužil u Hradní stráže na Pražském hradě. „Před ženou prezidenta Havla jsem běhal na zámku v Lánech. Když šla paní Dagmar venčit psy, tak jsem se samopalem musel běžet 200 metrů před ní a prohledávat oboru zámku v Lánech, jestli tam není nějaký narušitel.“ Ocenil také, že si prezident Havel čas od času s příslušníky stráže přišel popovídat.

Premiér Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu (17. října 2018)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Nepolitický rozhovor v Rádiu Impuls absolvoval i premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.  K Vánocům prý každý rok zdůrazňuje své manželce, že by si neměli v rodině dávat příliš mnoho dárků. „Každý by měl dostat jenom jeden dárek,“ řekl. Dodal, že má rád fotografie, dopisy a různé vzpomínkové předměty týkající se rodiny. 

Přiznal také, že posledních několik let v politice se podepsalo na jeho zdraví a fyzické kondici. Kvůli náročnému životnímu stylu spí pouze čtyři až pět hodin denně a nedávno měl problémy s tlakem.

Premiér vzpomínal na své mládí, kdy byl příznivcem hlavně rockové hudby. „Tak je pravda, že kdysi jsem dělal diskotéky a jak to šlo s věkem, tak jsem přešel od Deep Purple, Uriah Heep, přes Elán, Vašo Patejdla, Modus až k No Name a Michalu Davidovi,“ sdělil v rozhovoru. Na koncertu Michala Davida se letos prý rozvášnil tak, že si natáhl sval.

Jiří Pospíšil při tiskové konferenci TOP 09 v Poslanecké sněmovně. (23....

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil

Hostem netradičních předvánočních rozhovorů byl i předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. Ten přiznal, že se v soukromí a na veřejnosti chová odlišně. „V politice se snažím působit seriozně a věcně argumentovat. Na druhou stranu v soukromí rád použiju tvrdší slovo. Když se na nějakou situaci hodí vulgárnější termín, tak ho klidně řeknu, pokud se to hodí,“ uvedl v Rádiu Impuls.

Také mluvil o své lásce ke psům. Sám má dvě fenky a plánuje svou psí smečku rozšířit. Vánoce bude trávit s rodiči v Plzni i v Praze na Kampě v muzeu Medy Mládkové, které spravuje. Je také prý vášnivým kuchařem a vinařem. Vaří hlavně vegetariánská jídla, protože nejí maso. Také si postěžoval, že má nadváhu, chtěl by do Vánoc zhubnout.

Předseda ODS Petr Fiala odpovídá novinářům při tiskové konferenci v Poslanecké...

Předseda ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala na rozdíl od Andreje Babiše prý na diskotéky moc nechodil. Byly pro něj totiž určitým symbolem komunistického režimu a také poslouchal spíše alternativní hudební scénu, například Karla Kryla nebo Vladimíra Mišíka. Prozradil, že se svou manželkou se seznámil na  demonstracích v roce 1989.

Rodina je pro něj velmi důležitá a nemohl by bez její podpory být v politice. „Jsem katolík, jsem věřící, je to pro mě důležité a je to i důležité pro můj život. Naše rodina se vztahuje k víře a myslím, že je to něco, co je pro nás klíčová věc,“ dodal. 

Předseda KSČM Vojtěch Filip v diskusním pořadu Rozstřel. (1. listopadu 2018)

Předseda KSČM Vojtěch Filip

V adventním čase byl hostem Rádia Impuls také předseda KSČM Vojtěch Filip. Politikem se prý necítí nebýt hlavně v momentech, když je se svými vnoučaty.

V rozhovoru také prozradil, že už má plány na důchod. „Já nevím, jestli se mi to může splnit, ale rád bych se stal správcem obory. To bych pak chodil do lesa, sčítal zvěř, prováděl bych hosty. Mě by to bavilo,“ uvedl ke svým plánům. Připomněl, že se i podílel na vypracování zákona o myslivosti.

Předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura

Předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura

Posledním hostem předvánočních rozhovorů byl předseda SPD Tomio Okamura. Zavzpomínal na léta, kdy žil v Japonsku, kde pracoval jako prodavač občerstvení v kině. Okamura přiznal, že v mládí koktal. Nyní je podle něj upovídaný právě proto, že velkou část života vlastně pořádně mluvit nemohl. „Já jsem se postupně koktání v dospělosti zbavil a od té doby prostě rád mluvím,“ řekl v rozhovoru.

Mluvil také o Japonsku. Jako zajímavost zmínil, že většina piva se tam vyrábí z českého chmele. Sám vaří spíše japonská jídla, ale nevyhýbá se ani klasickému českému vánočnímu cukroví.