Mazánek a jeho firma v západoafrickém Senegalu čelí podezření z pochybných finančních transakcí. Transcon v roce 2019 získala zakázku na modernizaci pěti regionálních letišť v Senegalu. V současnosti podle Mazánka firma prováděla rekonstrukci dvou letišť a chtěla opravovat další. Zakázky měly stát Senegal v přepočtu 3,8 miliardy korun.
Senegalský deník Libération na základě svých zjištění uvedl, že celníci odhalili na účtech české společnosti Transcon Electronic Systems podezřelé transakce v hodnotě 70 miliard západoafrických franků (2,66 miliardy korun), které vyšetřovatelé označili za „pochybné“.
Kromě těchto nesrovnalostí je společnost obviněna také z neproclených dovozů a devizových deliktů. Pokuty uložené senegalskými celními orgány podle listu už nyní dosáhly 20 miliard franků.
Mazánek se ve svém vyjádření, které napsal 7. prosince a zaslal redakci iDNES.cz, ohradil proti jednostrannosti a nekritičnosti českých médií, která podle něj vychází pouze z nepřesného článku v senegalských novinách, plného výmyslů.
V Senegalu zatkli Mazánka z Hospodářské komory při útěku do Mauritánie |
Argumentuje, že Senegalu nemohla vzniknout žádná škoda. „Na zboží dovážené do Senegalu v rámci daného projektu se nevztahuje žádné clo. Z toho také plyne, že státní pokladně nemohla vzniknout škoda z neuhrazeného cla, které si současná vládní garnitura nárokuje,“ uvedl.
„V Senegalu v dubnu tohoto roku proběhly prezidentské volby. Výsledkem je absolutní obrat režimu v zemi a úplná negace dosavadní politické garnitury. Nová vláda přijala řadu opatření a rozhodnutí, v jejichž důsledku se významně komplikuje hospodářská situace země. Za této situace místní úřady auditují projekty realizované v převážné většině zahraničními firmami a postupují při tom nekorektně,“ napsal.
Podle něj se množí se obvinění zahraničních firem, jejichž cílem je „získat na ‚pokutách‘ co nejvíc prostředků chybějících ve státní pokladně“. „Při řešení sporných otázek existuje v Senegalu uzákoněný administrativní mechanismus, který zahraniční firmy aktivně využívají. Oběma stranám umožňuje vzájemně se dohodnout na přijatelném urovnání případného sporu,“ uvedl Mazánek.
Česká firma dokončila rekonstrukci letiště v africkém Senegalu |
„Nekorektní a senzacechtivý článek v senegalských novinách nás po zralé úvaze přiměl k rozhodnutí upustit od tohoto zavedeného instrumentu a dát se na delší cestu právního sporu. Chceme plně rehabilitovat jméno společnosti Transcon,“ vysvětlil.
„Pokud jde o Senegal, je jisté, že se aktuální rozjitřená situace během roku zklidní. Nový režim si postupně uvědomuje, že aplikované tlaky na zahraniční firmy ohrožují investiční klima v zemi. Jistá opatrnost se v této chvíli týká spíše firem, které mají v zemi dlouhodobé projekty. V daném případě platí přímá úměra: čím větší projekt, tím větší riziko. Noví investoři se ale nemusejí bát,“ napsal ředitel Transcon Electronic Systems.
Odchodem ze země vzbudil podezření, tvrdí senegalské úřady
Mazánek byl podle senegalských médií zadržen 28. listopadu na hraničním přechodu s Mauritánií, když namísto leteckého spojení zvolil pro odjezd z této africké země cestu po souši.
Jeho zatčení předcházelo několikadenní vyšetřování celní správy, po němž byl předvolán, aby poskytl informace o činnosti své společnosti. Místo spolupráce s úřady však podle médií zvolil odchod ze země, čímž vzbudil ještě větší podezření úřadů.