Pražský IKEM bude evakuovat pacienty, budova se potýká s výpadky tepla

  16:52aktualizováno  16:52
Pacienty z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny čeká v pondělí evakuace do nemocnic v Motole, na Homolce a Bulovce. Příčinou jsou problémy s dodávkami tepla, které způsobily aktuální mrazy. Na mimořádném pátečním brífinku o tom informoval ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.
IKEM (ilustrační foto)

IKEM (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

V současné době je v budově v Krči teplo zajištěno a v tomto stavu by měl IKEM fungovat až do řízené evakuace, která začne v pondělí v 8 ráno.

Čtyřicet pacientů po transplantaci bude převezeno do Motola, třicet pacientů trpící převážně cukrovkou na Bulovku a stejný počet lidí s onemocněním srdce a cév na Homolku. „Je to, jako kdybychom vzali kus IKEM a zasadili ho do jiné nemocnice,“ uvedl k tomu Ludvík. Pacienti se vrátí zpět pravděpodobně ve čtvrtek.

Třicet nejvážněji nemocných pacientů zůstane v IKEM na jednotce intenzivní péče a na ARO. „Domníváme se, že jsme schopni zajistit vytápění elektřinou pro nejtěžší pacienty, takže je nebudeme muset transportovat,“ řekl ředitel IKEM Aleš Herman. Institut tak bude schopen nadále fungovat v nouzovém provozu, stravu bude dodávat motolská nemocnice.

Podle ministra je nejdůležitější snížit na minimum nepohodlí spojené s přesunem pacientů. Jejich převoz bude mít na starosti zdravotnická záchranná služba Meditrans, koordinaci zajistí pražská záchranka.

„Zastavili jsme veškerý příjem akutních pacientů i plánovaných. Všechny operace byly dokončeny a pooperační péče zajištěna. Příští týden nebude v IKEM fungovat žádná ambulance,“ dodal Herman.

Praskla teplovodní trubka

Problémy s dodávkou tepla vznikly v pátek poté, co částečně praskla teplovodní trubka o průměru 30 centimetrů. Na havárii upozornila unikající pára. Zatím sice není znám její přesný rozsah, podle techniků by se však trubka pravděpodobně neměla úplně protrhnout.

K opravě havárie, která začne po evakuaci pacientů, je podle Hermana potřeba vypnout topení a nechat trubku vychladnout. Podle optimálního scénáře oprava potrvá 12 hodin, může se ale protáhnout až na 48 hodin. Trubka se nachází v hloubce 4,5 metru a v současné době dělníci hloubí jámu, aby se k ní dostali. Až poté bude známa přesná technická specifikace a doba, která bude k opravě potřeba.

Pokud by trubka praskla úplně, byl by IKEM rázem zcela bez tepla. V tom případě by podle Ludvíka proběhla akutní kompletní evakuace institutu. Herman uvedl, že by na ni bylo 6 až 8 hodin.

V případě problémů s elektrickou rozvodovou sítí, která nemusí ustát nápor teplometů, by 30 pacientů z JIP a ARO bylo převezeno do záložních nemocnic - do Všeobecné fakultní nemocnice, Thomayerovy nemocnice a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Dodavatelem tepla pro IKEM je Pražská teplárenská (PT), podle jejího šéfa prodeje tepla Pavla Maďara je havárie na teplovodním potrubí, které patří institutu. „PT a.s. je v této souvislosti připravena poskytnout případnou veškerou nutnou součinnost vedoucí k odstranění havarijního stavu na rozvodech IKEM,“ řekl iDNES.cz Maďar.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Stromy na Vinohradech musely ustoupit hřišti, lidé poslední z nich brání

Fotografie posledního javoru.

Na místě bývalé komunitní zahrady plánuje vedení radnice Prahy 2 postavit dětské hřiště. Místním obyvatelům se nelíbí,...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Najdete na iDNES.cz