V institutu zjistili, že skoro všechny zažité představy o zdravé výživě jsou nesmysl. Například nutnost hubnout na předpisovou váhu je mýtus: mít pět kilo nadváhy je totiž zdravé.
A nejen to. Věra Adámková z pracoviště preventivní kardiologie IKEM říká, že za dva roky, kdy se tým lékařů a vědců zabýval výzkumy dlouhověkosti, narazil na mnoho překvapivých zjištění. Některá prezentovali i na mezinárodním kongresu, který se v rámci projektu Dlouhověkost bez léků v Česku konal.
Hubnutí na „předpisovou“ váhu podle ní neprospívá zdraví tak, jak si většina lidí myslí. „Dnes se každý slepě řídí tabulkami nebo teď nejčastěji indexem BMI. Ale to je jen pomůcka. Zdravé je mít pět šest kilogramů nadváhy, to jsou nejšťastnější lidé,“ říká doktorka Adámková.
Čtěte ve středeční MF DNES: Dvanáct omylů o zdravém životě - časté rady, které experti z IKEMU zpochybňují.
„Když k lékaři přijde pětadvacetiletá slečna a musí na operaci, sice má vzorové BMI, jenže já vidím, že se pořádně najedla kdysi dávno na základní škole, a je mi jasné, že nemá žádné rezervy. To o generaci starší člověk s pětikilovou nadváhou se bude po zákroku pravděpodobně zotavovat o dost lépe.“
Podobných mýtů zbořili odborníci z IKEMU dlouhou řadu. Například: po hamburgerech neztloustnete. Opalování - a to i v soláriu - má pro tělo větší přínosy, než rizika. Pražené arašídy jsou prospěšné. A biopotraviny jsou zbytečné.