Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

Světový unikát. Čeští lékaři operovali nejmladší dítě s nádorem jater

  9:31
Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny provedli v květnu náročné odstranění nádoru jater u teprve devítiměsíčního chlapce. Jde podle nich o nejmladší dítě na světě, které podstoupilo unikátní zákrok, při němž se nádor odstraňuje dvěma složitými operacemi. Chlapec se tak vyhnul čekání na transplantaci jater.

Honzíkovi bylo pouhých pět měsíců, když se jeho rodiče dozvěděli, že trpí hepatoblastomem – velmi agresivním nádorem jater. „Když jsem se to dozvěděla, nevěřila jsem, že by mého syna lékaři dokázali vyléčit – i dospělí lidé na takovou nemoc umírají,” popsala první okamžiky Honzíkova matka Renáta.

Že má Honzík nádor zjistila dětská lékařka během povinného očkování a v podstatě náhodou. „Prohmatala mu břicho a zjistila, že má zvětšená játra. Poslali nás na ultrazvuk, který nejprve ukázal pouze zvětšená játra. O dva týdny později ultrazvuk odhalil ložiska o velikosti pěti až šesti centimetrů,” popsala matka. 

Pak události nabraly rychlý spád. Z Ostravy Honzíka převezli do Fakultní nemocnice Brno. Zde následovala řada vyšetření – ultrazvuk, magnetická rezonance a biopsie.

Chemoterapie nepomohla

V Brně rodičům opravdu potvrdili, že se jedná o hepatoblastom. Hned poté zahájili léčbu Honzíka pomocí chemoterapie. Cílem bylo zastavit růst nádoru a zmenšit jeho velikost, aby jej bylo možné vyoperovat.

Hepatoblastom

Hepatoblastom je nádor postihující hlavně malé děti - od kojenců až po ty do tří let. Vyskytuje se zhruba u jednoho až čtyř dětí za rok. Příčiny vzniku nádorů lékaři nevědí, svou roli však může hrát i genetika rodičů. Nádor může mít i velikost míče.

„Honzíkův nádor ale nereagoval na léčbu tak, jak bylo potřeba a standardní chirurgické odstranění nebylo možné. Pokud nelze hepatoblastom radikálně chirurgicky odstranit, je to pro pacienta fatální,“ popsala doktorka Viera Bajčiová z Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno.

Přednosta Kliniky dětské chirurgie Fakultní nemocnice Motol Michal Rygl, který měl Honzíkův případ na starosti také, dodal, že další možností pro chlapečka byla transplantace jater. 

Honzík nakonec skončil v Praze, kde se dostal do rukou lékařů z Institutu klinické a experimentální medicíny, kteří rodičům nabídli unikátní operaci. 

Zákrok, který chlapec podstoupil, se označuje zkratkou ALPPS (Associating Liver Partition and Portal vein Ligation for Staged hepatectomy, pozn. red.). Provádí se v případech, kdy je zdravý zbytek jater tak malý, že by zřejmě sám nebyl životaschopný.

V Česku operaci lékaři provedli poprvé

„Nádor zaujímal většinu Honzíkových jater, takže zdravá část, která tam měla zůstat, byla příliš malá. Jinými slovy: hrozilo, že játra selžou, byla by zkrátka pro Honzíka příliš malá,” popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Podobné operace jater provedli lékaři v IKEM v posledních letech čtyři. V celé České republice se takových zákroků udělalo zatím asi patnáct a na světě pět set, uvedl přednosta. Ve světě zatím zákrok podstoupily pouze tři děti, Honzíkův případ byl čtvrtý.

Devítiměsíční hoch byl prvním dítětem, které tento zákrok podstoupilo v Česku, a zároveň nejmladší na světě. Dalším dvěma dětem na světě byly podle světového registru v době operace tři roky a jednomu jeden rok.

Zákrok se skládá ze dvou operací. Při první operaci se nádor oddělí od zbytku jater a současně se podváže hlavní žíla, která přivádí do jater krev. To má být signál pro zbytkovou část, aby začala dorůstat, popsal lékař.

Část s nádorem i nedokrvenou část jater následně lékaři nechávají v těle pacienta. Poté se pomocí CT kontroluje, zda a o jak moc zdravá část jater dorostla. U Honzíka to bylo během sedmi dnů na dvojnásobek. 

Šťastný konec

„Takže jsme se vrátili na sál a odstranili jsme část jater s nádorem,” dodal Froněk. Přiznal však, že byli s dalšími lékaři při zákroku velmi opatrní. Preventivně zapsali Honzíka na čekací listinu pro transplantaci jater. Lékaři se totiž báli, že jeho játra poškodila chemoterapie, kterou devítiměsíční chlapec podstoupil v Brně.

Z čekatelů na transplantaci ho nakonec lékaři mohli vyřadit, podle lékařů je vyléčený. „Honzík nyní vypadá jako každé jiné zdravé dítě. Je doma, s rodinou a hraje si. Má za sebou poslední sadu chemoterapie,” dodal Froněk s tím, že chlapci nyní zůstane do budoucna jizva na břiše a musí docházet na pravidelné lékařské kontroly.

Dětské nádory jsou podle lékařů velmi vzácné. Jejich výskyt v Česku se za posledních 25 let pohyboval kolem 179 případů na jeden milion. V České republice je ročně diagnostikováno přes 85 000 nádorů v celé populaci, a z toho je dětí do 15 let věku pouze kolem 350 až 370.

Autor:

Z aplikace eRouška 2.0 nelze určit kdo koho nakazil nebo kdo je nakažený, řekl vývojář v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha zčervenala. Zákazy návštěv, VŠ distančně, roušky na venkovních akcích

Praha na covidovém semaforu zamířila do nejvyššího, červeného stupně ohrožení. Primátor Zdeněk Hřib oznámil, že se...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Roušky omezují výuku, tvrdí ředitelé škol. Část rodičů nechává děti doma

Za normálních okolností by si jihočeští školáci užívali teplých dní babího léta, jenže teď spíš trpí. Několik hodin...

Dlouhý volební spot, ufňukané Čau lidi, kritizuje opozice Babišův projev

Pondělní projev premiéra Andreje Babiše k národu vyvolal řadu odsuzujících reakcí ze strany opozice. Kritizovali jeho...

Epidemie je zpět. Musíme se jako národ semknout, vyzval Babiš v projevu

Premiér Andrej Babiš kvůli zhoršující se koronavirové situaci v pondělí večer promluvil ke všem obyvatelům Česka. „Po...

Toxická látka zabila v Bečvě tuny ryb, do řeky nemají vstupovat lidé ani psi

Enormní množství ryb uhynulo v neděli na řece Bečvě na hranicích Zlínského a Olomouckého kraje. Podle České inspekce...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...