Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nemáme problém s lidmi, ale s místem, říká ředitel IKEM Stiborek

  20:14
Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zvládnou provést více než pět set transplantací orgánů za rok. Ani covidová pandemie se na tomto čísle nijak nepodepsala. Nyní ředitele specializované nemocnice Michala Stiborka nejvíc zaměstnává výstavba nových pavilonů G1 a G2 za víc než miliardu. „Maximálně jsme se snažili, aby nedošlo k omezení poskytování péče,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.
Michal Stiborek, náměstek ředitele IKEM pro ekonomiku a provoz

Michal Stiborek, náměstek ředitele IKEM pro ekonomiku a provoz | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ve funkci ředitele IKEM jste tři roky. Proč jste do toho šel a co se vám zatím podařilo uskutečnit?
Když jsem se hlásil do výběrového řízení, bylo pro mě a celý IKEM rozhodující, abychom měli kvalitní lidi, kvalitní techniku a dost peněz na to pořídit jedno i druhé. Po třech letech se nám to poměrně daří. Máme přední odborníky nejen v rámci Česka, ale i střední Evropy, a v mnoha případech i světa. Relativně se nám daří i ekonomicky. To znamená, že pro pacienty i lékaře můžeme kupovat moderní techniku. Ve výsledku díky tomu všemu můžeme moderně léčit.

Co věda a výzkum?
Máme přislíbeno historicky největší peníze věnované na výzkum, které jsme kdy v IKEM měli, a jsme poměrně daleko ve fázi jejich schvalování.

O jaké částce se bavíme?
To nemůžu do schválení prozradit, ale hovoříme o vyšších stovkách milionů korun.

Michal Stiborek

  • Michal Stiborek vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Nottingham Trent University.
  • Přes dvacet let strávil v manažerských pozicích: obchodní ředitel Svit Zlín, Setuza, generální ředitel Marila-Balírny. Od roku 2011 působil v pozici ekonomicko-provozního náměstka IKEM. 
  • Od roku 2019 je ředitelem IKEM.

Jaké priority máte nyní?
Jedna z věcí, na kterých usilovně pracujeme poslední tři roky, je výstavba pavilonů G1 a G2. Už jsme se totiž dostali na hranu našich prostorových i léčebných kapacit. Potřebujeme víc lůžek, moderní a novou techniku pro rozvoj zdravotní péče. Budou to hlavně pavilony kardiologie a transplantační chirurgie. 

V minulém roce se nám podařilo dosáhnout historicky nejvyššího počtu transplantovaných orgánů – celkem to bylo 542. I přesto, že to byl covidový rok. Nové pavilony stavíme i proto, aby pacientů po transplantaci orgánů mohlo být ještě víc.

Jak jste zvládali covidovou situaci?
IKEM byl v trochu odlišné situaci od ostatních českých nemocnic. Je to dáno naším místem v systému zdravotní péče. Ministerstvo zdravotnictví se v době covidu snažilo o to, aby lidé měli přístup do nemocnic, kde může být léčen covid. Zároveň ale nechtělo omezovat neodkladnou péči. IKEM má proti ostatním nemocnicím relativně málo oborů i lůžek, těch máme 315. 

Pro nás by větší počet covidových pacientů znamenal v podstatě zastavení transplantační aktivity a kardiovaskulární péče v nemocnici. To je rozdíl proti fakultním nemocnicím nebo těm v krajích, které mají tisíce lůžek. Naše je stavěná na provedení výkonu, léčbu a následné propuštění pacienta. Nikoli na dlouhodobou hospitalizaci. Stovky pacientů s covidem-19 jsme měli, ale bylo to v rámci námi léčených diagnóz.

Pomáhali jste nějak ostatním nemocnicím?
Uchovali jsme si operační kapacity, takže jsme mohli operovat pacienty z nemocnic, které byly kvůli covidu přeplněné a nemohly výkony provádět. Byli to lidé z celé republiky. Kromě toho jel naplno transplantační program, který je život zachraňující a nejde odložit, protože dárce orgánu buď je, nebo není.

V IKEM poprvé transplantovali játra od žijícího dárce dospělému pacientovi

Na začátku rozhovoru jste zmínil nutnost mít kvalitní personál. Jak jste na tom s lidmi?
Jsme na tom dobře s lékaři, zdravotníky i sestrami ve vyšší a střední věkové struktuře. Problém cítíme u mladých, těch bychom potřebovali podstatně více. Snažíme se je přilákat, vypsali jsme pro ně stipendia, děláme pro ně školení, kurzy, prohlídky.

Čekal bych, že zájem o IKEM bude enormní.
Víte, ono je to trochu i v tom, že když máte v nemocnici skutečné legendy v jednotlivých oborech, udávají příklad. Nově příchozí vidí, že se tady pracuje více než v jiných zdravotnických zařízeních. Zároveň po nich stále chceme, aby se ve svém oboru vzdělávali. Na mezinárodní kongresy, stáže či hrazené zahraniční pobyty vynakládáme vysoké desítky milionů. Snažíme se, aby nejezdil jen přednosta, primář nebo šéf oddělení, ale aby jel každý, kdo má zájem. To se týká lékařů i sester. Slibujeme si od toho větší iniciativu. 

Dnes už to nevypadá, jako když se díváte na Nemocnici na kraji města. I sestřičky a zdravotní bratři pracují se supermoderními přístroji, navíc u pacientů, jejichž stav je velice vážný. Na druhé straně máme reálný problém v tom, že spousta mladých klade důraz na osobní život. U starších jsme byli zvyklí na obrovské zapálení pro medicínu.

Pojďme k novým pavilonům. Jaký budou mít přínos pro pacienty?
IKEM byl stavěn v devadesátých letech a byl stavěn velice chytře. Ve stávajících prostorách jsme mohli fungovat třicet let. Počet pacientů, o které se IKEM stará, se ale logicky zvyšuje. Jenom transplantační program je za 12 let, co zde působím, dvojnásobný. To se děje i v jiných oblastech jako je kardiologie, kardiochirurgie, hepatogastroenterologie, nefrologie nebo diabetologie. Objemově rosteme, a tak potřebujeme stále více prostoru. Víc ordinací, víc vyšetřoven, sálů i lůžek. Dostali jsme se na kapacitní hranu. Byli jsme zřízeni primárně kvůli transplantačnímu a kardiovaskulárnímu programu. Nemáme tudíž problém s lidmi, ale s místem.

A ten nové pavilony vyřeší?
Ano. Podařilo se nám přesvědčit vládu, aby nás zařadila do programu strategických vládních investic, a jako takoví jsme dostali příspěvek od státu na tuto stavbu. Mluvím o příspěvku, stavba není celá hrazena ze státních peněz. My se na investici významně podílíme, stát nám dává 600 milionů korun, my ze svého 450 milionů. Kromě této investice musíme ještě udělat redesign stávajícího monobloku, kdy vytvoříme větší prostor pro některé stávající kliniky, aby i ony mohly rozšiřovat péči.

Zvířecí orgány? Stojíme na začátku převratné doby, říká šéf Transplant centra

To vyjde na kolik?
Bude to asi jako naše investice do pavilonů G1 a G2 – více než 400 milionů korun. Díky tomu všechny naše kliniky získají expanzí prostor na dalších 10 až 15 let. Když to vezmu přes kupecké počty… máme 540 transplantací orgánů za rok, takže asi 500 pacientů. Když probíhá vše dobře, pacient dochází jednou za čtvrt roku na kontrolu. Když ne, častěji. To znamená, že každý rok vám přibude 2 000 kontrol pacientů. Za deset let je to 20 tisíc pacientů, to je obrovský nárůst. Tohle vytváří tlak na náš růst. 

Jsme rádi, že lidí odléčíme víc a máme je v péči. Naši lékaři jsou schopni léčit pacienty v těžším stavu. Před nějakými deseti roky by to nešlo. Dnes ho díky vývoji medicíny, technologií, znalostí a erudice nejenom zachráníme, ale udržíme mu i rozumnou kvalitu života.

Takže víc práce a pacientů je pro vás vlastně úspěch.
Rozhodně. Kvůli tomu jsme byli zřízeni a i kvůli tomu se snažíme růst.

Chirurgové IKEM loni vyměnili rekordních 542 orgánů. Nejvíce ledvin a jater

Zní to jako velké rozšíření. Zvládne to kapacitně i váš personál?
Náš personál je skvělý, umí si poradit a pomoci při akutním výpadku na některých odděleních, ale přes 50 nových lůžek s tím narůstající objem další péče určitě nezvládne. Proto budeme hledat 100 nových kolegů a kolegyni. 70 z nich budou zdravotníci, 30 technicko-hospodářští pracovníci. S jejich hledáním začínáme už teď. Máme dveře otevřené pro každého, nemusí to být nutně erudovaný specialista, nyní máme čas mladé lidi hned po škole zaškolit, zacvičit, aby se po otevření nových pavilonů v roce 2023 mohli stát erudovanými členy nových týmů.

Ještě se chci vrátit k financím a kofinancování státem. České zdravotnictví je nechvalně proslulé pletichami při zadávání veřejných zakázek. Máte ošetřeno, aby na tomto projektu potenciálně nedošlo k úniku peněz?
My jsme se už před začátkem této investice rozhodli k ní přistoupit jinak, než je v Česku zvykem. Při konzultaci zadávacích dokumentací dlouhodobě spolupracujeme s Transparency International. Asi před pěti lety jsme tušili, že budeme stavět nové pavilony, proto jsme je požádali o dlouhodobou spolupráci. Začali jsme na menší zakázce, na výstavbě Energocentra, která pavilonům předcházela. 

Celá naše spolupráce nezahrnuje jen přezkum zadávací dokumentace, ale i dohled a vyhodnocení výstavby. Podepsali jsme na naše poměry unikátní věc – tzv. Pakt integrity mezi námi, Transparency a zhotovitelem stavby. Máme společné kontrolní dny, oni mají kontinuálně přístup k veškeré dokumentaci. Pokud dochází ke změnám, což se děje u každé stavby, tak bez jejich souhlasu je my vůbec nepodepíšeme.

Začali jste stavět před půl rokem. V jaké fázi jste a kdy by mohlo být hotovo?
Stavbu máme rozdělenou na klíčové body, říkáme jim milníky a nyní jsme před třetím. Pod úrovní země jsou celkem tři patra, přičemž dokončujeme třetí. Máme za sebou měsíce budování inženýrských sítí, při hloubení stavební jámy bylo odvezeno 48 tisíc tun zeminy. Byli tu s námi horníci, kteří pomáhali razit 3 štoly v celkové délce 103 metrů a v hloubce 11–14 metrů. Dokonce jsme museli odstřelovat skálu, která se objevila v cestě. 

Vrtaly se energopiloty, díky nimž budou nové budovy energeticky soběstačné. V budoucnu v nich budou tepelná čerpadla, která nám v zimě zajistí teplo a v létě s nimi budeme budovy chladit. Teď na přelomu února a března pokládáme základovou desku v jakoby bodě nula. A pak už to poroste rychle. Během tohoto roku bude hrubá stavba hotová a nový IKEM bude konečně vidět.

Omezuje stavba chod nemocnice?
Maximálně jsme se snažili, aby nedošlo k omezení poskytování péče. To je pro nás základ, i když výstavba omezuje komfort. S tím ale nic neuděláme, pokud chceme pavilony za dva roky otevřít. Prostě se musíme omezit. To se týká jak zaměstnanců, tak bohužel i pacientů. My se jim za diskomfort omlouváme, ale celé to děláme proto, aby to měli napříště pohodlnější. 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Pořadatelka nahé párty dostala v Rusku pokutu, provinila se kritikou války

25. dubna 2024  15:14

Moskevský soud ve čtvrtek uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno 

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

POLITICKÝ DIÁŘ: Pověstná „střídačka“ ODS a Kupkův úspěch na kongresu

25. dubna 2024

Premium Byť se před čtrnácti dny na kongresu ODS v Ostravě téměř nic nestalo (natož aby šlo o něco...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  14:56

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...