I loga politických stran podléhají módě, podívejte se

  12:20aktualizováno  12:20
Dobrou značku prodává i logo, ale dobré logo může prodat i špatnou značku. Svá loga mají rovněž politické strany. Podívejte se, jak se tyto grafické prvky vyvíjely, jak podléhají módě a jaké skutečně stranu "prodávají".

Až od posledních voleb v roce 2006 si strany začaly uvědomovat, že image je důležitá. | foto: iDNES.cz

Většina parlamentních stran se drží svých osvědčených značek. Základ jejich loga totiž zůstává už roky stejný. ODS prezentuje pták, sociální demokraty zase růže. Jediní, kdo logo vlastně nemají, jsou lidovci. Staré už používat nechtějí a nové stále hledají.

Ale i grafické značky podléhají módě, a proto velké strany své symboly inovují. Nové partaje musí představit logo už v okamžiku svého vzniku. A když se to nepovede, jako třeba TOP 09, neváhají ho změnit už po pár měsících.

Jednoduché a účinné, tak charakterizuje logo zelených grafický designér Alan Záruba a dává ho za vzor ostatním.

Chválí i trend, který lze pozorovat od posledních parlamentních voleb. Všechny strany investovaly nemalé částky do modernizace svého vizuálního stylu. Narozdíl od dřívějších let si podle Záruby uvědomují, jak je image důležitá a že logo není pouhým doplňkem. Odlišuje je od konkurence a u voličů vytváří pocit důvěry.

Pták, který se nemění

Zatímco v USA spolu soutěží příznivci slona (republikáni) a osla (demokraté), v českých poměrech probíhá politický souboj mezi modrým ptákem a oranžovou růží. Obě strany si svůj symbol ponechaly od svého vzniku a jejich loga prodělala jen pozvolný vývoj.

Občanské demokraty symbolizuje opeřenec letící zprava doleva. "Nepředstavuje žádný konkrétní druh ptáka. Symbolizuje svobodu," řekla iDNES.cz Zuzana Janetzká z hlavní kanceláře ODS.

Volební logo ODS

Loga ODS, jak šel čas (zleva doprava): 1996, 2000, 2002, 2003, 2002, 2004, 2009, 2009

Logo navrhl Petr Šejdl a poprvé se objevilo v parlamentních volbách v roce 1992. Až na dynamičtější formu typografie názvu strany zůstává logo po léta stejné.

Jen v časech voleb přicházejí občanští demokraté s mírnou obměnou. Pták hraje stále prim, ale je doplněný tu červenou barvou, tu evropskými hvězdičkami.

Až letos se stal méně dominantním - tradiční modrá se změnila na bílou a celý symbol byl vsazen do jiného výtvarného motivu, modrého srdce. - čtěte více o novém logu ODS

"Má v lidech evokovat dojem odvahy, nezávislosti a přátelsky podané ruky, prostě dobrých lidských vlastností. V této strategii je patrná viditelná snaha zacílit před volbami i na méně konzervativní voliče," konstatoval grafický designér a pedagog Vysoké školy uměleckoprůmyslové Alan Záruba.

Strana používá tradiční modrou barvu, kterou chtěla v roce 2006 doplnit oranžovou. Tu jí ale vzápětí uzmuli sociální demokraté, kteří si z ní udělali hlavní stranickou barvu. Oranžová je podle expertů moderní, příjemná a vlídná.

Logo ODS

ODS v prvni polovině devadesátých let (vlevo) a na přelomu tisíciletí (vpravo)

Růže, pro kterou ČSSD nemá vysvětlení

I motiv loga sociálních demokratů zůstává roky stejný: růže. Graficky se ale měnil. V 90. letech to byla hranatá červená růže s modrým okvětním plátkem. Za éry Miloše Zemana se zakulatila. Důvodem změny byl ale ve skutečnosti autorsko-právní spor s autorem loga o jeho dalším užívání. Strana spor vyřešila redesignem.

Další inovací logo prošlo před posledními parlamentními volbami. Základní motiv přešel do bílé barvy na oranžovém podkladě.

"Strana musela nabídnout uvolněnější image, aby mohla vizuálně konkurovat svému hlavnímu rivalovi ODS. Zároveň musela vizuálně odlišit svoji identitu od barevně velmi podobně laděné značky KSČM," myslí si Záruba.

Růže je ale symbolem sociální demokracie nejen v Česku, ale i v dalších evropských zemích. Používá ji třeba Socialistická internacionála, stejně jako slovenský Smer Roberta Fica. "Je to tradice socialistických stran v Evropě," potvrdil Tomáš Sazima z tiskového oddělení Lidového domu.

Co přesně růže znamená, ale sociální demokraté odpovídat nechtějí. Dnešní obsazení tiskového odboru ČSSD neví a starší členové se zdráhají komentovat něco, co ve stanovách není černé na bílém. Problém je i sehnat starší loga strany, která je přitom v Česku nejstarší (vznikla roku 1878). V Lidovém domě našli jen logo z roku 1945, kdy je místo růže ještě ozubené kolo a klas.

Logo ČSSD

ČSSD po roce 1945, v první polovině 90. let, a v letech 2001 a 2008

Lidovcům symbol chybí

Druhou nejstarší stranou, vzniklou roku 1918, jsou lidovci. Za první republiky používali v logu třeba kříž s názvem strany. Symbolů ale bylo více a nebyly příliš jednotné.

"Čeští a moravští lidovci měli své vedení a vlastní symboliku. Nebylo to ale nic výrazného," řekl iDNES.cz historik Michal Pehr, který o straně napsal monografii.

Po válce - až do začátku 90. let - se strana prezentovala československou vlajkou s nápisem ČSL. Pak, za éry Josefa Luxe, vzniklo logo s abstraktním motivem zeměkoule v národních barvách. "Logo zeměkoule už KDU-ČSL nepoužívá. Je tomu tak už od loňska - od voleb do krajů," upřesnil Hynek Jordán z lidoveckého sekretariátu.

Na konci roku 2007 totiž lidovci vyhlásili grafickou soutěž na nové logo. "Přinesla na šest desítek návrhů, z nichž na jaře 2008 komise vybrala čtyři do druhého kola k dopracování. Nakonec však ani jeden návrh strana nevybrala," doplnil Záruba. - o soutěži lidovců čtěte zde

Jeden z návrhů lidovci přece jen nechali dopracovat jako logotyp (tj. typografii bez symbolu) a nyní ho používají. "Není to úplně šťastné. KDU-ČSL je tak jedinou stranou, která nepodmiňuje svoji image nějakým obecně čitelným grafickým symbolem," soudí grafik.

"Do budoucna samozřejmě s logem počítáme, ale na tom budeme pracovat až po volbách," prohlásil Jordán. Poslední dobou lidovci sázejí na moderní žlutou barvu. Stranické tiskoviny tak mají vyvedené v modrožluté kombinaci.

Logo KDU-ČSL

KDU-ČSL za Josefa Luxe (vlevo), KDU-ČSL od roku 2008

Čtyři návrhy na nové logo KDU-ČSL. Nakonec si strana nevybrala žádné

Ze spořitelny politickou stranou

Modrá a žlutá se zřejmě zalíbila i zakladateli TOP 09 a bývalému lidovci Miroslavu Kalouskovi. V pracovní verzi loga, kterou si nechal zaregistrovat na jaře, použil modrožlutou značku ve tvaru stříšek nad písmeny strany.

Logo ale v odborné kritice neobstálo, prý připomínalo více stavební spořitelnu než politickou stranu. Proto se strana rozhodla logo změnit. - více o změně čtěte zde

"Nové logo je už graficky vyzrálejší a uplatňuje formální principy vizuální identity – jednotnou typografii, výraznou kombinaci barev červené a modré, čitelnou, i když střídmou image," tvrdí grafický designér Záruba.

Logo TOP 09

TOP 09 - logo Miroslava Kalouska (vlevo) a nové logo (vpravo)

Zelení by mohli být inspirací

Třebaže se zelení teď potácejí na hranicí volitelnosti, z grafického hlediska si vedou dobře. Mají nejlépe dotažený vizuální styl. Původní logo, čtyřlístek vytvořený ze čtyř srdcí, z nichž byla tři světlezelená a jedno rudé, změnili v roce 2006 za čistě zelenou variantu. Autorem loga přední typograf a pedagog VŠUP František Štorm.

"Image strany podporuje moderní a jednoduchý vizuál napříč všemi aplikacemi od inzerátů, přes velkoformátovou reklamu až po webový portál. V tomto ohledu by mohla být inspirací a vzorem i pro ostatní politické strany u nás," myslí si designér Záruba.

Logo Strany zelených

Strana zelených - logo z dob před zvolením do Sněmovny (vlevo) a poté (vpravo)

Rudá hvězda se zmenšuje

Stálicí na politické scéně jsou červené třešně, které nahradily pěticípou rudou hvězdu. Ve skutečnosti hvězda nezmizela úplně, ale stále se zmenšuje.

"Symbol třešní se v průběhu let zvětšil na úkor hvězdy a červená barva přešla ze sytě rudé do lehce světlejšího odstínu," popsal Zaruba. Strana podle něj věnuje své image daleko více péče, než na počátku 90. let.

"Tento symbol používáme už od počátku, tedy od roku 1990. V pozdějších letech docházelo k jemným a nepodstatným grafickým úpravám," řekla mluvčí KSČM Věra Karasová. 

Odkud se dvě červené třešně se zeleným lístkem vzaly? KSČM se při takovém dotazu odvolává na revoluční rok 1871 v Paříži a na báseň levicového tvůrce Jeana Baptisty Clémenta s názvem Čas třešní.

Logo KSČM

KSČM - klasické logo (vlevo) a logo předvolební (vpravo)

Politická barvomluva

Zajímavé také je, která strana jaký symbol použije. Ke zvířeti se kloní spíše pravice. Často volí takové, které nejlépe symbolizuje svobodu či sílu (pták, jednorožec, beran). Rostliny jsou zase bližší levici či politickému středu (třesně, růže, strom, čtyřlístek).

Zakotvení na pravolevé politické ose vyjadřují i barvy. Strany konzervativní a středopravé většinou volí modré, tmavomodré či tmavozelené odstíny barev. Strany levice a středolevé většinou červené, oranžové a světle žluté odstíny.

"Strany, které se chtějí prezentovat pestrým spektrem názorů a liberálním viděním světa spíše inklinují k barevné škále hned několika odstínů," vysvětlil Záruba.

Některé strany mají značku podobnou. Třeba zelení a Štětinovi Starostové a nezávislí. Vyberali si shodně motiv čtyřlístku. Zatímco zelení ho mají ve stranických barvách, ten starostovský je pestrobarevný.

V barevnosti ale všechna loga zdaleka předčí Vladimír Železný. Jeho NEZDEM barvami přímo hraje, nemluvě o tom, že v šestipísmenkové zkratce najdeme šest různých fontů, což je proti všem zásadám grafické práce.

Machovi euroskeptici zase vzdáleně připomínají ODA. Ta měla v logu v jedné fázi modrého jednorožce, Svobodní si vybrali podobně se vzpínajícího zeleného berana. Zvíře má symbolizovat neústupnost a nezávislost.

Zdaleka největší změnu ale prodělalo logo Unie svobody, ostatně jako strana sama. Ta se ve volbách v roce 2006 - v předsmrtných křečích - snažila zaujmout alespoň anarchisticky laděnou mládež. Zeleno-červený strom tak nahradil pentagram v jedovatě fialové barvě. Straně ale ani tento fígl nepomohl, skončila v propadlišti dějin.

Loga Straostové a nezávislí, DSZ, SSO, NezDem, EDS, DS

Strarostové a nezávislí, Demokratická strana zelených, Strana svobodných občanů, Nezávislí demokraté, Evropská demokratická strana, Dělnická strana

Unie svobody, původní logo (vlevo nahoře), anarchistická varianta pro volby do Sněmovny 2006 (vpravo) a současné logo (vlevo dole)

Logo ODA

Občanská demokratická aliance, původní logo (vlevo) a logo nové (vpravo)

Logo SNKED

Evropští demokraté se sloučili se Sdružením nezávislých kandidátů (vlevo), po spojení vzniklo nové logo SNK-ED (vpravo)

Věci veřejné

Logo měnily i Věci veřejné. To staré (vlevo) vyměnily v kampani do předčasných sněmovních voleb za nové (vpravo)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Konec lesů, jak je známe. V některých krajích už ani nejsou smrky k těžbě

Zdevastované lesy v okolí Želivky. Tmavou barvu mají usychající borovice.

České lesy čelí největší dosavadní kalamitě. Mohou za to smrkové monokultury, ale i státní dotace. Dříve husté lesy,...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz