Krajem táhne pach politických pukavců

  1:00aktualizováno  1:00
To, co zprvu vypadalo jako žert či svérázný, poněkud drsnější způsob pouliční demokracie, mění se v nepříjemný, ba odpudivý fenomén. Vajíčková metaná na politiky ČSSD a zejména na jejího vůdce Jiřího Paroubka stává se násilnictvím. Obě největší a nejvlivnější strany obviňují se navzájem z organizování těchto akcí.

Politici přehlížejí skutečnost, že může jít vskutku o spontánní reakci občanů nakažených českou politickou atmosférou. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Sociální demokraté tvrdí, že modří ptáci pořádají štvanici. Občanští demokraté naopak naznačují, že se jejich protivníci snaží vmanipulovat do role mučedníků, a tím posílit svoji volební pozici, neboť je známo, že místní publikum soucítí s chudáčky.

Přitom se přehlíží skutečnost, že může jít vskutku o spontánní reakci občanů nakažených českou politickou atmosférou. Všichni metači vajec a hvizdouni, přehlušující předvolební akce ČSSD, sotva budou organizováni volebními štáby té či oné partaje. I kdyby hlavní provokatéři byli v něčím žoldu, většina se přidává dobrovolně, bez úplatků a s neskrývanou rozkoší.

Přitahuje to jako rvačka na venkovské zábavě. Čeští politici by se měli zamyslet proč. Vždyť to byli oni, kdo první hodili vejce do občanského davu. A byl to pukavec velmi páchnoucí. Smrad z něj se šíří společností a nelze jej vyvětrat.

Polarizace veřejnosti, politiky dohnaná až k nenávisti, přináší svoje ovoce – či vlastně vejce. Kolik jsme zažili mobilizací, urážek a vzájemné nekorektnosti. I Jiří Paroubek patří mezi Mičuriny tohoto býlí.

Nejspíš se zaťal po nesporném (a neodpískaném) faulu "Kubiceho zprávy" a podle švejkovského pravidla "zabili jste mi strejčka, tady máte přes držku", zahájil křižácké tažení. To začalo zběsilým povolebním projevem, v němž užil přirovnání k únorovému puči, ač sám vypadal jako Gottwald.

Hulvátskostí, byť vtipnější, ovšem nešetřil ani jeho předchůdce Miloš Zeman. Vulgarismy Mirka Topolánka jsou proslulejší než písničky Beatles. A muž nad vodami, potažmo nad stranami, nositel funkce, která by měla být svorníkem společnosti, pan prezident Václava Klaus?

Není aktivističtějšího a vynalézavějšího rozdělovníka nad něj. Navíc se schopností dávat najevo, že každý, který si myslí něco jiného než hradčanská hlava pomazaná, je prostě a jednoduše nevzdělaný pitomec nebo potměšilý zlovolník.

To ve všeobecném povědomí příliš smířlivosti nevyvolává. K tomu se mnohý z našeho politického ansámblu chová, jako by se na něj nevztahovala zákonná pravidla.

Právě ovajíčkovaní Paroubek a Rath v případě poplatků u lékaře stavějí svůj volební program nad zákon. Jak se tedy mohou podivovat, kašlou-li na zákonnost jejich političtí protivníci z ulic a náměstí?

Nemluvě o zásadách slušného chování a komunikace. Drtivá většina zdejších politiků (napříč politickým spektrem, jak se pěkně říkává) navíc reaguje na jakoukoliv výtku vůči svým nepravostem způsobem, který přibližuje už výše uvedený lidový klasik Švejk v postavě sluhy malíře Panušky: "Ten taky, když se jednalo o nějaký vobrazy, který měl zpronevěřit, nemoh na to nic jinýho vodpovědět než: Mám blít krev?"

Podobnými odpověďmi splachují naši veřejní matadoři jakoukoliv kritiku. Mohou se potom divit, že se ruce občanů chvějí touhou po vejci? Zatím létají vajíčka jen na jednu stranu, ale to by v tom byl čert, aby se nezmobilizovali i ti po levici. Lotr jako lotr. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Což platí o házečích i o jejich cílech.

Lamentování politiků nad zvlčilostí ulice je směšné. Od nadávek do "modrých zlodějů" a "příživnických socek" není daleko k násilným činům. Zvolenci a fanatická "tvrdá jádra" jejich fanklubů už nemají politického soupeře, ale nepřítele na život a na smrt. Nechtějí ho porazit, nýbrž zadupat do země. Ležícím je záhodno ještě nakopat hlavu, žebra a ledviny.

Kolik našich činitelů drží se prastarého: "Dej, Pane, mám-li vyhrát, aby to bylo dle zákona a má víra a čest se udržely vysoko. A mám-li prohrát, dej, abych dovedl stát u cesty a pozdravit vítěze, až půjde kolem." Nechť se politici nepohoršují, létají- li na českých náměstích vejce. To oni je vyseděli. A je jedno, v kterém stranickém pelechu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

S firmou ale bez domova. Tisíce „podnikatelů“ mají trvalé bydliště na radnici

Ilustrační snímek

Přestože vlastní realitní kancelář, která pomáhá lidem najít nový domov, on sám úředně žádný nemá. Trvalé bydliště má...

Čína očima Zemanova tlumočníka. V Rozstřelu bude odpovídat Vít Vojta

Sinolog a právník Vít Vojta (4. prosince 2018)

Pokud jede prezident Miloš Zeman do Číny na jednání s tamními politiky, doprovází ho na cestě tlumočník Vít Vojta....

Kauza Huawei je projev obchodní války, soudce smím kritizovat, řekl Zeman

Udílení státních vyznamenání - prezident Miloš Zeman během svého úvodního...

Prezident Miloš Zeman odmítl nařčení, že se pokouší ovlivňovat soudce. „Neovlivňoval jsem je, ale kritizoval jsem a...

Najdete na iDNES.cz