Fischer uvedl, že ministerstva obrany a školství připravují dvě česko-americké dohody. Jedna se týká vědy a výzkumu, druhá pořizování materiálu a služeb pro účely obrany.
"To byla věc, která vládě i mně osobně leží na srdci. Když mi v nočním telefonátu Obama sděloval změnu americké pozice k výstavbě radaru, výslovně jsem mu řekl, že předpokládám, že věci, které se týkaly spolupráce ve vědě a výzkumu, nebudou tímto rozhodnutím dotčeny," řekl předseda vlády ve Sněmovně. - čtěte PŘEHLEDNĚ: USA "zamázly" radar v Brdech, Češi litují i oslavují
Fischer zdůraznil, že obě smlouvy (ta pro vědce i ta pro ministerstvo obrany) spolu úzce souvisí. "Devatenáctého ledna 2010 byl oznámen v Úředním věstníku vlády USA záměr takovou dohodu sjednat a americké podniky byly vyzvány, aby ve lhůtě jednoho měsíce k tomuto záměru uplatnily své připomínky," oznámil premiér.
Osobně prý dohlíží na to, aby dokončení smluv nemělo skluz. Věří také, že obě budou podepsány co nejdříve. "Předpokládám, že ještě v letošním roce," uvedl předseda vlády.
Radar ne, ale dolary ano? Nesouvisí to, říká poslanec
Není těžké vznést námitku, že ČSSD odmítala americký radar protiraketové obrany a teď se domáhá rychlého uzavření dohody s Američany, která by mohla přinést stamiliony pro vědu; a která se začala chystat právě v souvislosti s jednáním o radaru. Poslanec Seďa ale tuto námitku nebere v potaz.
"To nejsou spojité nádoby. Proti radaru jsme byli, protože jsme trvali na tom, aby podléhal velení Severoatlantické aliance. Vždy se ale zmiňovaly smlouvy o obranné spolupráci a o vědě a výzkumu a že to přímo s radarem nesouvisí," řekl iDNES.cz Seďa. Odpověď Fischera ho celkem uspokojila. "Beru jeho garanci, že se o to zasadí." - čtěte Vítězství lidu, slaví konec radaru Paroubek
Češi se budou podílet na námořním výzkumu
Již zřejmě na konci února či v březnu začne také v Česku působit pobočka amerického Úřadu pro námořní výzkum. Pracovat v ní budou dva civilní odborníci a několik úředníků, řekl ČTK úřadující zástupce amerického velvyslance v Praze John Law.
Čeští vědci už také s americkým vojenským výzkumem spolupracují. I bez podepsané smlouvy. Granty Pentagonu získaly některé ústavy Akademie věd a podobná situace je například i na Českém vysokém učení technickém, kde se vědci ucházejí o americké armádní granty.