Kam se poděla slíbená modernizace ČSSD?

  1:00aktualizováno  1:00
Krátce před evropskými volbami se zdá, že Česká strana sociálně demokratická získala nový symbol – letící vajíčko. Díky němu obsazují mítinky sociální demokracie čelná místa ve zpravodajství všeho druhu.

Že by tedy ona vajíčka byla odplatou za neplnění slibů? | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Vejce házená na předsedu strany a fakt, že toto téma se stalo hlavním problémem letošních voleb, hodně napovídá o jejich charakteru a mimo jiné bezobsažnosti.

ČSSD v předvolební kampani sází na hesla a principy, které se téměř dokonale osvědčily v souboji o kraje – zdůrazňování sociálních jistot, které budou následovat po jejím vítězství, a míra sociálních nejistot, kterou přinesla a případně znovu přinese ODS. Volby do Evropského parlamentu se tak stávají jakýmsi "zahřívacím kolem" před velkým podzimním finále.

ODS k celé věci přistupuje stejně, a tak je evropských témat v této české kampani jako šafránu.

Tato "sázka na jistotu" ze strany ČSSD může – stejně jako u voleb do krajů – vyjít. Nebo také ne.

Evropské volby se netěší přílišné přízni voličů, což favorizuje spíše pravicové subjekty, resp. ODS. Těm nahrává ještě další věc. Mezi příznivci pravice výrazně převažují stoupenci myšlenek evropské integrace. U voličů ODS je jich podle opakovaných průzkumů až 80 procent.

Tito lidé nejvíce získávají z existence společného trhu Evropské unie. Hodně cestují, obchodují v rámci EU, Evropská unie navíc výrazně přispívá k modernizaci České republiky.

U levice je poměr příznivců a odpůrců Unie právě opačný – nadpoloviční většina voličů ČSSD k ní nemá pozitivní vztah. I to může podpořit jejich neúčast.

Právě evropské volby přitom nabízely ČSSD vítanou příležitost ukázat, že není jen stranou "levicového populismu", ale cíleně dokáže oslovit středové voliče-eurooptimisty.

Mimo jiné vysokoškoláky, relativně slušně situované lidi, obyvatele větších měst, inteligenci, která může být právem zklamaná například odsouváním přijetí eura předchozím kabinetem.

Právě tito lidé přitom byli v oficiálně proklamovaném hledáčku ČSSD a jejího předsedy Jiřího Paroubka. Právě on na brněnském sjezdu strany v roce 2006 představil světu projekt "modernizace", který s tím počítal – proniknout mezi skupiny, které zatím sociální demokraty příliš nevolí, ale které chce strana svou středovou a racionální politikou získat.

Ještě v roce 2007 ve svém blogu na serveru iDNES.cz napsal: "Intelektuálové je obecný pojem pro skupinu občanů, do níž patří učitelé všech stupňů škol, lékaři či manažeři, pracovníci ve výzkumu a vývoji atd. Ti všichni mají ve svém okolí natolik vysokou autoritu, že jsou schopni svým příkladem ovlivnit ve volbě i další voliče. Proto jsou klíčoví pro každou politickou stranu. A to i z důvodů nepřímého vlivu na média, která jsou klíčem pro oslovení veřejnosti."

Další takovou cílovou skupinou byli "mladí". Možná i ti, kteří po Jiřím Paroubkovi metají ona proslavená vejce. Také o nich napsal Paroubek prorocká slova: "Oslovit mladého voliče znamená založit tradici, kterou tento člověk v případě, že jeho důvěru nezklameme, bude přenášet i na své blízké a možná i potomky."

A konečně o významu těchto dvou skupin pro ČSSD: "Faktem je, že právě tyto skupiny jsou natolik početné, že pokud by je dokázala ČSSD oslovit, přispěje to k jejímu volebnímu výsledku výrazným způsobem. Navíc tyto skupiny jsou svým sociálním statusem sociální demokracii blízké. Její program je v podstatě programem, který by, nebýt současné značky strany, možná podpořili."

Ale kdeže loňské sněhy (a projekt modernizace) jsou. ČSSD se alespoň svou rétorikou posouvá spíše doleva. Že by tedy ona vajíčka byla odplatou za neplnění slibů?

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

Rozhlas použil kradené materiály, tvrdí Samková. Podala trestní oznámení

Advokátka matky paterčat Klára Samková přichází k Obvodnímu soudu pro Prahu 5

Advokátka Klára Samková podala trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Jana Pokorného a Český rozhlas, který je...

Smog v Moravskoslezském kraji houstne, školky čistí vzduch a nevycházejí

Letecký pohled na šedivým smogem zalitý Třinec a Třinecké železárny.

Děti z Mateřské školy Ostrava-Radvanice nyní místo vycházky či řádění na zahradě tráví den uvnitř. Školka má vyčleněnou...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz