Pro pád vlády bylo jen 89 poslanců, Nečas označil jednání za divadlo

  10:10aktualizováno  23:24
Po sedmi hodinách hádek ve Sněmovně vláda vyhrála hlasování o nedůvěře, které vyvolala opoziční ČSSD. Pro pád vlády hlasovalo jen 89 poslanců sociální demokracie, KSČM a VV, přidali se nezařazení Jiří Paroubek a Kristýna Kočí. Vládu podpořilo 89 poslanců ODS, TOP 09, LIDEM, poslanec VV Milan Šťovíček a nezařazený poslanec Michal Doktor.

Premiér Petr Nečas při mimořádné schůzi Sněmovny kvůli hlasování o nedůvěře vládě. | foto: ČTK

"Absolvovali jsme spíš politicko-divadelní představení než vážně míněný pokus," řekl po hlasování ke snaze opozice položit vládu premiér Petr Nečas. Poukázal na to, že opozice nejenže neměla vyjednanou podporu pro svržení vlády, ale chyběli jí i její vlastní poslanci. Vicepremiérka Karolína Peake řekla, že opozici vůbec nešlo o hlasování, ale o rozpravu, kterou označila za jakousi "veřejnou terapii".

Jednání Sněmovny jsme sledovali v on-line reportáži

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka před tím v parlamentní rozpravě vládě vyčetl, že se snaží do funkcí dosadit zametače citlivých politických kauz, růst daně z přidané hodnoty i církevní restituce. Nečas hájil svou vládu poukazem na to, že Česko je podle finančních institucí bezpečným přístavem.

Nečas: Levice balamutí voliče. Reformy odložit nelze

"Už to stačí jako odůvodnění, proč má vláda pokračovat," řekl poslancům předseda vlády. Vláda podle něj neustupuje od svého závazku snížit deficit veřejných financí pod 3 procenta hrubého domácího produktu. To zopakoval i po hlasování.

Nečas zdůraznil, že Česká republika má sedmý nejnižší dluh v Evropské unii. "Chci požádat o podporu ty poslance, kteří nechtějí politickou nestabilitu a chtějí pokračování reforem," řekl premiér. Levice podle něj balamutí voliče, když jim namlouvá, že je reálné odložit reformy.

Sobotka charakterizoval politiku vlády jinak - vyčetl jí církevní restituce v objemu 134 miliard korun, zvyšování daně z přidané hodnoty i další reformy, které podle něj ženou další lidi do bídy. Kritizoval například sloučení dvou dávek pro sociálně potřebné na náklady bydlení, což podle něj o dávku připraví velké množství rodin, které nebudou mít peníze na to, aby za byt zaplatily.

Sociální demokraté hlasování vyvolali hlavně kvůli tomu, že nebyl z vlády odvolán ministr financí Miroslav Kalousek. Ten telefonoval vyšetřovateli nákupu letounů CASA Jiřímu Mazánkovi a později i třikrát policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Opozice to považuje za nepřijatelný nátlak na policii.

"Praktiky pana Nečase a pana Kalouska likvidují demokracii," řekl předseda Věcí veřejných Radek John. "V žádném právním státě by neprošlo, jak ministr Kalousek útočí na vše, co mu vzdoruje, co je na něm nezávislé," prohlásil John v narážce na Kalouskovy telefonáty vyšetřovateli jeho kolegyně Vlasty Parkanové i Lessymu.

Čtvrtý pokus shodit vládu. Výsledek hlasování byl předem jasný

Už předem bylo jasné, že opozice nemá šanci Nečasovu vládu shodit. Nedůvěru jí přitom zkoušela vyslovit už počtvrté v tomto volebním období.

Navíc opozičním stranám ve středu chyběli někteří její poslanci. "Petr Skokan je na dovolené v zahraničí a hlasování se nezúčastní, jistá není ani účast Josefa Dobeše," řekla iDNES.cz ve středu dopoledne před jednáním Sněmovny šéfka poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová. Chyběl nakonec i Dobeš.

Sociální demokraté postrádali hospitalizované poslance Alfréda Michalíka a Václava Klučku. ČSSD chyběl i Josef Novotný, který pároval nemocného poslance Staňka z ODS. Celkem se hlasování nezúčastnilo 22 poslanců, mezi nimi i řada vládních, ale na jejich hlasech při hlasování o nedůvěře nezáleží, musí se totiž najít 101 aktivních hlasů pro svržení vlády.

Ve Sněmovně chyběl i bývalý středočeský hejtman David Rath, který je stále v litoměřické vazební věznici kvůli podezření pro přijetí úplatku. Pozoruhodné vystoupení měl v této souvislosti nezařazený poslanec Doktor. Jednání a hlasování o vládě označil za neústavní kvůli tomu, že se ho právě Rath nemůže zúčastnit.

VV chtěly marně vyšetřovací komisi k zásahům do vyšetřování

Ještě před hlasováním o vládě se opozice na žádost Věcí veřejných neúspěšně pokusila prosadit zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke snahám o ovlivňování policejního vyšetřování nákupu letounů CASA.

Vládní koalice ale nic takového nedovolila. Ministr financí Miroslav Kalousek předložil čtyři dokumenty, které podle něj dokazují, že policejní prezident Petr Lessy nemluvil pravdu, když tvrdil, že s ním Kalousek nemluvil o kauze CASA, ale o penězích na policejní vozy Volkswagen Passat (více zde). Lessy trvá na tom, že mluvil pravdu.

Pro mimořádnou schůzi o zřízení vyšetřovací komise byli poslanci ČSSD, KSČM a Věcí veřejných, ale to nestačilo. Vládní koalice to lehce zablokovala.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz