Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rizika léčby kyslíkem. I rtěnka by mohla změnit barokomoru ve smrtící past

  19:24
Tisíce lidí ročně se v Česku léčí v přetlakových komorách dýcháním téměř čistého kyslíku. Pacientů přibývá, protože nemocnice zvyšují kapacitu zařízení. Při této terapii zemřely ve světě desítky lidí. Před týdnem pětiletý chlapec v americkém státě Michigan, když komora naplněná kyslíkem explodovala. Čeští lékaři netají, že léčba má rizika, ale ujišťují, že jejich pacienti se bát nemusí.
Traumatolog pohybového aparátu Jiří Vlček pacientům s nadsázkou říká, že v...

Traumatolog pohybového aparátu Jiří Vlček pacientům s nadsázkou říká, že v komoře jim do těla natankují lepší palivo. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Nic takového, jako se teď stalo v USA, se u nás nikdy nestalo a věřím, že ani nestane. Pacienti nemají důvod k obavám,“ říká přesvědčivě primář ostravského Centra hyperbarické medicíny Michal Hájek, který je současně místopředsedou České společnosti hyperbarické a letecké medicíny.

„Přetlaková neboli hyperbarická komora, ve které zemřel malý chlapec, byla jednomístná a celá naplněná kyslíkem v prostředí se zvýšeným tlakem. Většina nemocničních barokomor v Česku je konstruovaná pro více pacientů a plní se vzduchem. Lidé uvnitř dýchají kyslík přes masku,“ vysvětluje lékař rozdíly.

Vzácná tragédie. Pětiletý chlapec zemřel při výbuchu hyperbarické komory

V tuzemských nemocnicích je nyní třináct hyperbarických komor, v nichž léčbu hradí zdravotní pojišťovny. Tři jsou v Praze, devět v jiných městech v Čechách, z toho čtyři jednomístné, a zatím stále jediná pro celou Moravu je v Městské nemocnici Ostrava.

Právě v Ostravě vznikla barokomora jako první v tehdejším Československu a třetí v Evropě v roce 1965, kdy v regionu narůstal počet zraněných horníků a zaměstnanců těžkého průmyslu i dalších lidí otrávených oxidem uhelnatým. Dříve do ní mohlo nejvýše devět sedících pacientů najednou (pokud někdo musel být na lůžku, tak méně) a jeden zdravotník. Po loňské instalaci nového zařízení pojme ostravská komora až 14 pacientů a dva zdravotníky.

Statisícům lidí u nás i ve světě zachránily hyperbarické komory život nebo zlepšily zdraví. S regenerací organismu pomáhala kyslíková terapie například i hasičům, kteří pracovali v extrémních podmínkách při likvidaci rozsáhlého požáru v Národním parku České Švýcarsko a dlouhé hodiny tam dýchali zplodiny hoření. Jenže podle dostupných údajů řada lidí naopak o život přišla při požárech a následných explozích barokomor.

Ostrava otevřela moderní hyperbarickou komoru, jedinou na Moravě a ve Slezsku

Ze starší analýzy plyne, že jen od roku 1923 do roku 1996 zemřelo při pětatřiceti požárech hyperbarických komor v Asii, Evropě a Severní Americe 77 lidí . A hned další rok následovala nehoda patrně s nejvyšším počtem obětí. Koncem roku 1997 nepřežilo požár na soukromé klinice v Itálii deset pacientů a zdravotní sestra. Oheň, který vypukl v přetlakové komoře, vyřadil z provozu kyslíkové přístroje a lidé se udusili.

Po pátečním neštěstí v USA zmínili tamní hasiči, že hyperbarická komora se stoprocentním kyslíkem se může stát smrtící pastí. To připouštějí i čeští odborníci, ale podle nich jen v případě, že někdo z pacientů či personálu udělá fatální chybu a poruší bezpečnostní pravidla.

Bezpečnost na prvním místě

„Neumím a ani si nechci představit, že by se to někdy mohlo stát v Česku. Bezpečnost je u nás na prvním místě,“ ujišťuje traumatolog pohybového aparátu Jiří Vlček z českobudějovické nemocnice, která léčí pacienty kyslíkem od roku 1966.

Hyperbarická komora pumpuje do těla „lepší palivo“ a urychlí čas léčby

Dříve měli v Českých Budějovicích jen dvoumístnou komoru, nová od roku 2019 je pro šest pacientů. „Odpovídá přísným evropským normám. Je vybavená moderním hasicím zařízením pro každé křeslo a pacienti musí dodržovat bezpečnostní opatření. Například u sebe nesmí mít nic kromě knihy nebo časopisu a na sobě jen bavlněné oblečení. Ženy nesmí mít ani makeup nebo rtěnku, abychom předešli riziku výboje způsobeného statickou elektřinou,“ popisuje Vlček.

Nemocniční barokomory dnes léčí nejčastěji pacienty s chronickými problémy, jako jsou nehojící se rány na končetinách či ztráta sluchu spojená s pískáním, šelestem nebo hučením v uších. Kyslík pomáhá i lidem s jinými diagnózami včetně akutních potíží, především po otravě kysličníkem uhelnatým. Někomu stačí tři sezení, průměr se pohybuje mezi 20 až 30, ale výjimkou není až 60 terapií.

V Česku postupně přibývá také malých komerčních hyperbarických komor, které jejich provozovatelé pronajímají či prodávají domů zájemcům o regeneraci tkání i omlazení. V nabídce je mají i některé lázně či hotely. Jeden z prodejců odhadl, že takových zařízení už jsou v zemi desítky. Lékaři je však nevidí rádi.

Hodina v děloze. Redaktor zkusil oxygenoterapii, pak spal jako dlouho ne

„Já je lidem nedoporučuji, protože tyto komory neobsluhují vyškolení zdravotníci. Někteří pacienti nezvládají vyrovnat přetlak, který je v naší komoře stejný jako při ponoru do hloubky 14 metrů. Když si například někdo stěžuje na tlak v uších, naše zdravotnice hned zasáhne, terapii přeruší a vyvede pacienta do předkomory, kde se tlak postupně vyrovná. Až pak jej pustí ven,“ líčí lékař Vlček.

Podle Dalibora Štambery, který je poradcem ministra zdravotnictví a pomáhá mimo jiné s rozvojem hyperbarické medicíny, by mělo v blízké budoucnosti přibýt několik hyperbarických zařízení v nemocnicích a patrně bude přibývat i malých komerčních komor.

„I v českých nemocnicích ještě funguje pár starších jednomístných hyperbarických komor, které se plní kyslíkem, ale zdravotníci striktně dbají na bezpečnost jejich provozu. Současné evropské předpisy právě z důvodu ochrany pacientů už neumožňují dovážet jiné barokomory než plněné vzduchem. I proto jsou jejich nehody v posledních letech velmi výjimečné,“ říká Štambera.

Kyslík léčí, omlazovací kúry jsou ale nesmysl

Malé komerční komory, jejichž služby nehradí zdravotní pojišťovny, využívají zájemci nejčastěji k estetickým či wellness účelům, někteří sportovci k regeneraci organismu. Ale vyhledávají je i lidé s širokou škálou nemocí, které nejsou v seznamu schválených pro léčbu kyslíkem a hrazených pojišťovnami, proto nemají šanci dostat se do hyperbarických komor v nemocnicích.

Podle odborníků je sice léčba v barokomorách pro řadu diagnóz účinná, ale někomu nepomůže a například pro některé pacienty s chronickým plicním onemocněním může být nadměrná inhalace kyslíku naopak riziková.

„Každý zájemce o využití malých komerčních hyperbarických komor by měl vědět, že nemají parametry zdravotnické péče a jsou zcela mimo kontrolu odborné společnosti,“ upozorňuje Dalibor Štambera.

Odbory jsou bezzubé, proto mají Češi nižší mzdy než na Západě, říká expertka

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho zastupovala. Freund byl známý především rolemi obětí v českých kriminálkách, ale objevil se také ve známé...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

Sledujeme online

Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině a obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Napsala to v noci na čtvrtek agentura Reuters s...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho komentáři o možné nespolehlivosti Starlinku na Ukrajině. Na sociální síti X mu vzkázal, aby „byl...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů historie Spojených států mohl přiblížit vyšetření. Americká rodina tehdy vyrazila na nákupy, domů se...

Vždy je lepší být žalovaný než sám žalovat, ušetří vám to čas i peníze, tvrdí advokát

Premium

Jak nebezpečné může být nechat se zastupovat právníkem místo advokáta a jaký je vlastně mezi nimi rozdíl? Podle čeho vybírat vhodného právního zástupce a proč je výhodnější být žalovaným než sám...

16. března 2025

Kdy stříhat ovocné stromy? Některé právě teď. Jak na to?

Kdy a jak stříhat jabloně, švestku nebo meruňku? Čas na řez ovocných stromů právě nastal. Věnujte jim náležitou péči a v létě se vám odmění bohatou úrodou.

16. března 2025

Další test na zkoušku prověří slovotvorbu. Připravte se s námi na přijímačky

Premium

Díky tomu, že známe významy jednotlivých slov, můžeme se dorozumět. Dnešní test mimo jiné prověří, zda víte, jak česká slova vznikají, a zda s jejich obsahem umíte pracovat. Slovotvorbě a významu...

16. března 2025

Apokalypsa v romské osadě. Našli jsme řádovou sestru ze slavné fotografie

Od našich zpravodajů na Slovensku Ten pohled upřený do objektivu vás ihned zarazí. David Neff za snímek z tragických záplav v romské osadě na východě Slovenska získal Czech Press Photo, jeho hlavní protagonistka však z fotky příliš...

16. března 2025

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

16. března 2025

Zájem o dubajskou čokoládu zdražil pistácie. Jejich cena vylétla o 60 procent

Dubajská čokoláda prodražuje milovníkům oříšků pistácie. Jsou totiž klíčovou surovinou pro její výrobu a vlivem extrémní poptávky po celém světě je teď pistácií nedostatek. Vyšší ceny pravděpodobně v...

16. března 2025

Trosky a doutnající popel. Krvavá bitva o Manilu srovnala město se zemí

Premium

Od našeho spolupracovníka v Asii Před osmdesáti lety skončila bitva o hlavní město Filipín. Manila se proměnila ve spáleniště, zničená byla stejně jako kdysi Drážďany nebo Stalingrad. Devětadvacet dnů trvající boje ji totálně...

16. března 2025

Kvůli hrozbě pádu stavebního jeřábu evakuovali hasiči v Brně desítky lidí

Hasiči v brněnské městské části Žebětín evakuovali přes 90 lidí v domech poblíž stavby na Kamechách. Důvodem je asi 30 metrů vysoký stavební jeřáb, který hrozí pádem, řekl mluvčí hasičů Štěpán...

15. března 2025  20:42,  aktualizováno  22:19

Na protestu pro Divadlo Lampion zasahovala policie, lidé vylézali na radnici

Na shromáždění pro podporu pro podporu umělecké svobody Divadla Lampion přišlo 200 lidí. Iniciátoři vyzvali k respektování umělecké a kulturní svobody, řekl za organizátor Jaroslav Škvaro. Po...

15. března 2025  18:52,  aktualizováno  22:17

Je to dárek nepřátelům USA, komentuje Svobodná Evropa zastavení financování

Rádio Svobodná Evropa potvrdila v prohlášení, že dostala oznámení o zastavení financování od americké vlády. Označuje to za dárek nepřátelům USA. Český ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že...

15. března 2025  21:18,  aktualizováno  21:53

Americká vláda ukončuje financování stanice Rádio Svobodná Evropa

V Praze sídlící stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) přijde o peníze na provoz. Americká vláda totiž končí s jejím financováním. Píše to agentura Reuters, která se seznámila s...

15. března 2025  20:01,  aktualizováno  21:24

V Týčku na Rokycansku mohou postavit větrnou elektrárnu, rozhodlo referendum

Obyvatelé Týčku na Rokycansku rozhodli v sobotním referendu, že na katastru obce může stát větrná elektrárna. Ze 193 voličů v obci jich k urně přišlo 117, což je 60,6 procenta. Pro větrník vhodilo...

15. března 2025  20:49