Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová (26. července...

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová (26. července 2020) | foto: Adolf Horsinka

Po vtipu s Lakatošem opozice Svrčinové nevěří. Vláda ji jmenovala dočasně

  • 359
Opozice kritizuje budoucí zastupující hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou, že svým lavírováním kolem vtipu, hodnoceným některými stranami jako rasistický, postrádá na důvěryhodnosti. Uživatelům Facebooku už mohlo být podezřelé, že napřed netušila, jak se vtip o Lakatošovi na jejím profilu sám nasdílel. Nakonec se omluvila.

Vláda s konečnou platností v pondělí rozhodla na návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného o odvolání Jarmily Rážové ze služebního místa hlavní hygieničky, a to 14. března. Svrčinová bude od 15. března prozatím jen pověřena zastupováním hlavního hygienika. I když to na sociálních sítích vzbudilo určitou pozornost, jde o nezbytnou formalitu. Hlavním hygienikem se kandidát stává až po řádném výběrovém řízení. I Rážová svou předchůdkyni Evu Gottvaldovou nahradila nejprve z pověření a následně po konkurzu.

Za koncem Rážové, který Blatný nebyl zatím schopen před novináři srozumitelně zdůvodnit, stojí podle všeho premiér Andrej Babiš. Ten si stěžoval, že nedostatečně vysvětluje postoj státní správy ohledně protiepidemických opatření. Kontroverze kolem vtipu jeho i Blatného důvěrou ve Svrčinovou neotřásla.

Vtip sdílený budoucí hlavní hygieničkou. | foto: FB: Pavla Svrčinová

Zajímavé je, že rozdílný je přístup státních činitelů, kteří by k otázce měli mít nejkvalifikovanější postoj. Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se na sociálních sítích ohradil proti tomu, aby se vtip označoval za rasistický. Avšak vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková Svrčinovou požádala o podání vysvětlení.

Blatný odmítl vysvětlit odvolání Rážové, premiér se zastal Svrčinové

Budoucí zastupující hlavní hygienička s ní v pátek telefonicky hovořila a za sdílení vtipu se omluvila. Sepsala i písemnou omluvu, kterou následně prostřednictví Válkové rozeslala členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

„Chtěla bych Vás touto cestou ubezpečit, že umístění příspěvku na mém Facebooku nebylo záměrné a rozhodně nemělo znevážit romskou menšinu, které se za tuto nepříjemnost Vaším prostřednictvím omlouvám,“ napsala Svrčinová v e-mailu, který sdílela organizace Romea.cz.

Kontroverzní příspěvek sdílela Svrčinová na konci října. „Fero Lakatoš dnes vykradl svůj vlastní byt. Fero dodržuje karanténu a pracuje z domova. Buď jako Fero,“ stálo v něm. Budoucí hlavní hygienička svůj profil po odhalení novináři smazala a hájila se tím, že neví, jak se tam rasistický příspěvek ocitl.

„O co vám jde? Nevím o tom vůbec nic. Opravdu nechápu, jak se mi to na profilu objevilo. Nic takového se mi nelíbí, a proto jsem absolutně zrušila svůj profil,“ řekla tehdy Svrčinová pro iDNES.cz.

Podle opozičních poslanců tím Svrčinová prokázala svou nedůvěryhodnost. „Ta paní by fakt neměla řídit nic zásadního a už vůbec ne boj s covidem v naší zemi,“ uvedl v reakci například předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

O rasismus nešlo, tvrdí ombudsman

Svrčinové se naopak zastal veřejný ochránce lidských práv Stanislav Křeček. „Nenechme se sekýrovat skupinou aktivistů, kteří si z rozeštvávání společnosti udělali živnost. O žádný rasismu (ve smyslu definice rasismu, na kterou se zapomíná) v tom vtipu nejde. Kdyby se onen domácí pracovník jmenoval Josef Novák protestovala by nějaká neziskovka proti diskriminaci Čechů?,“ ptal se Křeček na sociálních sítích. 

Svůj názor přitom umístil pod příspěvek, který organizaci Romea, která se proti výrokům Svrčinové vymezila, označoval za rasistickou. 

Reakce ombudsmana Stanislava Křečka na kauzu kolem rasistického vtipu budoucí hlavní hygieničky. | foto: Facebook

Proti Křečkovi i Svrčinové se v pátek postavila také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Ombudsman Křeček generálně odsuzuje Romy, že jsou vandalové, co jen ničí obydlí. Nastupující hlavní hygienička zase dělá ze všech Romů zloděje (nevím, jestli si paní Svrčinová všimla, kdo je premiérem). Česko s lidmi na svých místech, rok 2021. Pojďme to ve volbách změnit,“ napsala na Twitteru.

Ombudsman Křeček byl za své kontroverzní výroky na adresu Romů kritizován hned po nástupu do funkce. Loni v únoru v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že nechce problematiku diskriminace preferovat na úkor jiných oblastí. Upozornil také, že nepočítá Romy mezi aktivní menšiny usilující o soužití s většinou. Za jejich práva ale prý mluví kdekdo. Vášně kolem svého zvolení nebere prý osobně.

„Neznám žádné představitele Romů, kteří by se organizovali, kteří by říkali, jaké má být soužití s většinovou společností nebo za jakých podmínek budeme odstraňovat vyloučené lokality,“ prohlásil tehdy Křeček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video