Hygienici rozjeli houbové zkoušky

  16:12aktualizováno  16:12
Odborníci z Krajské hygienické stanice v Brně začali testovat, jak mají houbaři nastudovaného Smotlachu. Nezkoušejí ovšem každého, kdo vyráží s košíkem do lesa. Od loňska musí mít osvědčení o mykologických znalostech každý, kdo nasbírané houby prodává. Kromě zkoušky musí také dobře vidět a mít čistý rejstřík.

Několik klasických houbařů, pár pěstitelů a hrstka pracovníků, jejichž povolání je spjato s houbami v potravinářství. Celkem jedenáct lidí se sešlo v hygienické stanici, aby si odbyli zkoušku ze znalosti hub.

"Požadavky jsou různorodé. Přicházejí lidé, kteří chtějí osvědčení jen na hřib dubový a smrkový, nic jiného je nezajímá. Většina chce získat povolení na deset až patnáct nejpopulárnějších druhů," uvedl Vladimír Antonín z odborné komise.

"Máme tady člověka, který je tady potřetí a přišel si doplnit prakticky celý repertoár více než padesáti druhů hub, které jsou ve vyhlášce," dodal mykolog z Moravského zemského muzea. Úroveň znalostí je podle něj vysoká.

"Co si vyberou, to ovládají velmi dobře, i když se objevily výjimky. Asi ve dvou případech jsme museli ze seznamu, který si houbař napsal, nějaký druh škrtnout. Neměl o něm kvalitní znalosti, proto ho nesmí prodávat," podotkl Antonín.

PRODEJ HUB V ZÁKONĚ
Prodej hub upravila novela zákona o potravinách z roku 2002. Houby je možné prodávat pouze za určitých podmínek - nesmějí být nakrájené, přípustný je pouze jediný řez, a to tak, aby nebyl oddělen klobouk houby od jejího třeně. Houby nesmějí být přestárlé, zapařené, příliš vlhké, a už vůbec ne plesnivé nebo nahnilé. Měly by být také do sucha očištěné a řádně označené pojmenováním houby, datem sběru a dobou použitelnosti. Ta nesmí být delší než tři dny ode dne sběru.
Osvědčení je časově omezené, lidé mladší než šedesát let ho získají s platností na deset roků, s přibývajícím věkem musí zájemce chodit na přezkoušení v pětiletých, později dvouletých intervalech.

K houbám ho přivedla otrava
O Stanislavu Berhardovi z Řícmanic říká manželka, že je lesním mužem. Většinu volného času tráví běháním mezi stromy, prohledáváním keřů a mechových porostů. Pátrá po houbách.

Své úlovky dříve prodával na tržišti. Aby mohl i nadále, musel přesvědčit odbornou komisi jihomoravské hygienické stanice, že houby dokonale zná.

Berhard je přesvědčen, že člověk musí to, co chce nabízet, poznat na tři sta procent. Ví, o čem mluví, protože v mládí skončil s otravou v nemocnici.

"Maminka tehdy uvařila ucháč obecný, bylo mi hrozně a ocitl jsem se na interním oddělení. Játra tehdy dostala zabrat. V té chvíli jsem se rozhodl, že budu houby studovat," vzpomíná šedesátiletý sběratel.

Test připomínal maturitu: aby se zájemce dostal k ústní zkoušce, nesměl v písemném testu ani jednou zaváhat u otázek týkajících se jedovatosti hub. Celkem musel odpovědět správně nejméně na dvě třetiny dotazů.

Naposledy skládal Berhard zkoušku v roce 1989. Tehdy byla zadarmo, nyní musel z peněženky vytáhnout přes pět set korun.

"Testy se od té doby zpřísnily, změnily se předpisy a některé houby, například hřib královský, se staly chráněnými a prodávat se nesmějí," srovnává řícmanický houbař.

Na chytáky narazil mezi dotazy, jak se které houby balí, přepravují a skladují, nebo které druhy se nesmějí sušit.

Měl také určit rozdíly mezi žampionem a prudce jedovatou mladou muchomůrkou zelenou. "To se dá snadno zaměnit, přičemž následky mohou být tragické," varuje Stanislav Berhard.

Sám se sice považuje za letitého znalce hub, přesto se na zkoušky připravoval tři měsíce. Od komise odcházel se spokojeným úsměvem a s osvědčením v ruce. Právě mu začala sezóna - objevily se první smrže a v lesích májovky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

Prezident jmenuje ministrem kultury Zaorálka. Sejdou se v pondělí

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Najdete na iDNES.cz