Husák za rychlou jízdu dobrovolně odevzdal řidičák

  13:05aktualizováno  18:14
Policejní prezident Vladislav Husák oznámil, že na tři měsíce dobrovolně odevzdá řidičský průkaz. Navíc dá na konto nadace Národ dětem 10 tisíc korun. MF DNES ho totiž přistihla, jak cestou do práce několikrát vážně porušil předpisy.

ĆTĚTE TAKÉ:
Jak jezdí policejní šéf do práce? 190 km/h

Rychlá jízda policejního prezidenta Vladislava HusákaV úterý a ve středu ráno Husáka přistihli redaktoři MF DNES, když jel po rychlostní silnici Karlovy Vary – Praha. Jeho modrá Škoda Superb se řítila bezmála dvoustovkou. Husák také nebezpečně předjížděl a překročil i povolenou rychlost v obci.

"Mohl bych zpochybňovat průkaznost zveřejněných informací. Mohl bych se odvolávat na ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, který mi jako policistovi, je-li to nezbytně nutné k plnění úkolů, poskytuje úlevu z dodržování nejvyšší povolené rychlosti," sdělil iDNES.cz Husák.

Mohl by prý také říci, že překročil rychlost, protože si všiml, že je sledován a cítil se tím ohrožen. Právě to tvrdil před dvěma lety tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, když MF DNES načapala auto s jeho ženou bez zapnutého majáčku, jak se řítí pražskými ulicemi. - více zde

"Nic takového neudělám. Jsem si vědom pochybení a veřejně se za něj omlouvám," podotkl policejní prezident s tím, že by mohl být článek v MF DNES podnětem k zahájení správního řízení pro podezření ze spáchání přestupku.

Husák dá peníze charitě
"Ještě dnes uložím svůj řidičský průkaz na tři měsíce u příslušného správního orgánu a po tu dobu nebudu řídit motorová vozidla," vysvětlil Husák, jak sám sebe potrestá za přestupky.

Oznámil také, že na konto nadace "Národ dětem" odešle 10 tisíc korun. Tato organizace pomáhá nemocným dětem hospitalizovaným na Klinice dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice v Praze 5 Motole.

Husák se za své chování na silnici omluvil. "Mrzí mě, co se stalo, a nebude se to opakovat.," uzavřel.

Ministr vnitra František Bublan rozhodnutí policejního prezidenta uvítal. "Jsem rád, že policejní prezident nalezl osobní řešení v této věci," uvedl Bublan v tiskovém prohlášení.

Výtka jako trest
Jako Husákův nadřízený měl Bublan dvě možnosti jak podřízeného potrestat. Buď by jeho rychlou jízdu vyhodnotil jako přestupek a podal oznámení obecnímu úřadu k potrestání, anebo by rozhodl pouze v rámci policie.

Podle ČTK si ministr vybral druhou možnost a Husákovi tak pouze vytkl jednání, které nese znaky kázeňského přestupku.

Jiní politici by už tak shovívaví nebyli. Ivan Langer například řekl, že Husák by měl být za svůj přestupek potrestán stejně jako každý jiný řidič. "Tedy ztrátou řidičského průkazu na jeden rok, povinným přezkoušením z dopravních testů, 700 korun za nový řidičský průkaz, pokuta, která se pohybuje v částce kolem dvaceti tisíc korun, a k tomu jako policejní prezident ještě veřejná omluva," řekl.

Husákovo chování na silnici odsoudil i šéf zelených Martin Bursík. Policisté by podle něj měli pokuty rozdávat nekompromisně - "padni komu padni." "Pokud sám policejní prezident zákon porušuje, není divu, že policie nemá autoritu," míní Bursík.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz