Humanisté odmítají NATO a přijímací zkoušky

  12:00aktualizováno  13:48
Žádná ze současných politických stran nemá myšlenky, které by českou společnost mohly vyvést ze slepé uličky, tvrdí předseda Humanistické strany Jan Tamáš. Voličům v on-line rozhovoru tlumočil priority své strany: větší účast na rozhodování a více žen v parlamentu i vládě.

Humanisté podle Jana Tamáše nabízejí voličům jiné alternativy. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Přejít na volební speciál

Humanistická strana prosazuje také vystoupení České republiky z NATO. Podle předsedy humanistů Jana Tamáše klasický ozbrojený konflikt ve střední Evropě v nejbližší dekádě či dvou nehrozí. V případě války s teroristy může členství v NATO Česku spíše ublížit.

"NATO je vojenský nástroj USA, který USA využívá k prosazování svých zahraničních geopolitických zájmů. Nevidíme důvodu, proč jim v tom napomáhat," uvedl Tamáš v on-line rozhovoru iDNES.

ODPOVĚDI JANA TAMÁŠE ČTĚTE ZDE

Humanisté by také zrušili přijímací zkoušky na střední a vysoké školy, které podle nich brání lidem ve vzdělávání. "Vzdělání musí být hrazeno ze státního rozpočtu. Pokud budou v naší zemi bydlet vzdělaní lidé, ucítíme přínos toho všichni," vysvětluje Jan Tamáš.

Toho, že by vysoké školy nával studentů v prvním ročníku nezvládly, se nebojí. Kvalita by se podle něj snížila krátkodobě. "Učitelů je dost, jen dnes většinou podnikají či se věnují jiné práci, protože platy ve školství jsou stále mizerné."

Na otázku, s kolika procenty ve volbách počítá, neodpověděl. Humanistická strana chce rozšířit své návrhy k co největšímu počtu lidí, tvrdí Jan Tamáš. Češi jsou podle něj čím dál více nespokojeni a znechuceni politikou. Proto jsou podle humanistů zapotřebí jiné alternativy.

Ve volebním programu humanisté slibují referendum o důležitých rozhodnutích, přímou volbu prezidenta, ale i starostů a představitelů nejvyšších orgánů státní moci a také zákon o politické odpovědnosti, který by umožnil zvolené politiky odvolat.

Humanistická strana byla založena v roce 1996 pod názvem Humanistická aliance a od té doby se pravidelně účastní voleb na všech úrovních. Ve volbách do Evropského parlamentu před dvěma roky dostala přes tři tisíce hlasů, tedy 0,17 procenta.

Do parlamentních voleb jde Humanistická strana jen v Praze. O zvolení bude usilovat 36 kandidátů, většině je kolem třiceti let.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Najdete na iDNES.cz