Varování expertů před čínskými výrobky bereme vážně, ohrazuje se Babiš

  11:07aktualizováno  11:07
Premiéra Andreje Babiše překvapilo, jak nestandardně a veřejně okomentoval čínský velvyslanec Čang Ťien-min setkání, na němž spolu jednali o varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost před výrobky čínských firem Huawei a ZTE. Babiš říká, že vláda varování rozhodně nepodceňuje.

Andrej Babiš s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. | foto: Facebook Velvyslanectví Číny v ČR

Babiš se s čínským diplomatem sešel na jeho žádost těsně před Vánocemi. Čínští diplomaté po setkání uvedli, že varování českého úřadu pro kybernetickou bezpečnost se „nezakládá na skutečnosti“, mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu protestuje. „Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem,“ napsala na facebooku ambasáda.

Babiš se v reakci pro iDNES.cz čínskému postupu podivoval. „Čínský velvyslanec komentoval neobvykle a veřejně schůzku, o kterou urgentně žádal, a velice nestandardním způsobem zde vyjádřil stanovisko čínské strany,“ komentoval premiér Babiš facebookový status ambasády. 

Babiš se kvůli varování před Huawei sešel s čínským velvyslancem

Babiš čínského diplomata informoval, že Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) je nezávislý úřad. „Informoval jsem, že NÚKIB je nezávislý úřad a jeho projednávání varování vláda odložila na 7. ledna. Varování NÚKIB bere vláda vážně a odpovědně a vyžádala si dodatečně informace od NÚKIB, které má úřad předložit na vládu 7.ledna,“ řekl pro iDNES.cz premiér Andrej Babiš.

Opoziční politici kritizují

Někteří opoziční politici označili Babišovo vyjádření na schůzce s čínským velvyslancem za neodpovědné a servilní. Na sociálních sítích vyvolalo čínské vyjádření kritické ohlasy. Mnohým připomnělo nedůstojná prohlášení někdejších československých politiků vůči sovětským lídrům, jiní si vzpomněli na prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, které bylo adresováno Číně v souvislosti s návštěvou dalajlamy v Česku.

„Premiér nese mimo jiné odpovědnost za kybernetickou bezpečnost České republiky. Při jednání s představiteli zemí, které naši kybernetickou bezpečnost ohrožují, by to měl držet v paměti. Jeho obrat vnímám jako útěk od odpovědnosti,“ sdělil ve čtvrtek poslanec a zahraniční expert Pirátů Mikuláš Peksa. Předseda sněmovního evropského výboru a místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík na twitteru uvedl, že čínský velvyslanec přijel Babišovi vysvětlit, čí zájmy má česká vláda chránit. „Jsou to čínské firmy pracující pro čínské zpravodajské služby. Pan premiér to, zdá se, velmi dobře pochopil,“ napsal lidovecký politik. na schůzce s čínským velvyslancem za neodpovědné a servilní.  

25.prosince 2018 v 21:48, příspěvek archivován: 27.prosince 2018 v 09:30

Čínský velvyslanec přijel A.Babišovi do sokolovny vysvětlit, čí zájmy má Vláda ČR chránit. Jsou to čínské firmy pracující pro čínské zpravodajské služby. Pan premiér to, zdá se, velmi dobře pochopil.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek zase uvedl, že čínský velvyslanec si předvolal na kobereček českého předsedu vlády. „Andrej Babiš odvolal, omluvil se a slíbil... Česká republika je v rukou servilních kolaborantů s nedemokratickými mocnostmi,“ míní Kalousek.

25.prosince 2018 v 16:26, příspěvek archivován: 27.prosince 2018 v 09:31

Čínský velvyslanec si předvolal na kobereček českého předsedu vlády. @AndrejBabis odvolal, omluvil se a slíbil... Česká republika je v rukou servilních kolaborantů s nedemokratickými mocnostmi. Nikdy se s tím nesmíříme a budeme s tím bojovat. https://t.co/l45AX01NQ4

Petříček na dotaz ČTK uvedl, že schůzku Babiše s čínským velvyslancem nemůže bez znalostí detailů komentovat. „Nicméně velvyslance přijmu v Černínském paláci v první polovině ledna,“ uvedl ministr zahraničí. Zdůraznil, že kybernetickou bezpečnost je třeba brát vážně, hlavně proto, že se týká kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů státu. Proto se tímto tématem mimořádně zabývala Bezpečnostní rada státu, dodal.

NÚKIB minulé pondělí varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to odmítla a vyzvala k předložení důkazů. Babiš původně nařídil, aby se zařízení této firmy zbavil i úřad vlády. Později ale uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože NÚKIB svoje varování zpočátku nedostatečně vysvětlil. Varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek, uvedl Babiš. Usnesení v tomto smyslu následně přijala i Bezpečnostní rada státu.

NÚKIB uvedl, že jeho varování nemíří na běžné uživatele. Dotýká se primárně informačních a komunikačních systémů subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti. Varování podle úřadu neznamená bezpodmínečný zákaz uvedené technologie používat.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

VIDEO: Stavba metra D začala na Pankráci geologickým průzkumem

V hlavní roli stroje - začala stavba linky D pražského metra

Pražský dopravní podnik začal na Pankráci s geologickým průzkumem pro stavbu trasy metra D z Pankráce do Písnice....

Klaus slavil 78. narozeniny. Ač nekuřák, od Zemana dostal dýmku

Nekuřák Václav Klaus přebírá od kuřáka Miloše Zemana jako dárek k 78....

Bývalý prezident Václav Klaus ve středu slavil 78. narozeniny. Na oslavu přijela řada známých osobností. Stejně jako...

KOMENTÁŘ: Demonstrace? Skvělé! Ale proč balamutit lidi?

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové budou v neděli pokračovat na Letné. Názory na současného premiéra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz