U hrobu Karla Kryla v Břevnově se dodnes schází lidé, kteří zpívají jeho písničky a ve vzpomínce na něj zapalují svíčky.
Hřbitovní správa však nedávno na hrob umístila cedulku s výzvou, aby je kontaktoval nájemce hrobu. „Brzy bude končit nájem místa, kde má pan Kryl hrob. Bohužel, výzva k platbě na další léta se nám vrátila jako nedoručená,“ řekla redakci iDNES.cz zástupkyně hřbitovní správy Štěpánková. Ta dále dodala, že toto se stává například v případě stěhování a tak podobně. I proto se na hroby umisťují cedulky.
Bratříčku, zavírej vrátka. Pak hymna. Slavia v Evropě znovu podpořila Ukrajinu |
Štěpánková ale vysvětluje, že k panice není žádný důvod a místo odpočinku známého písničkáře nebude nijak ohroženo. „Hrob bude v tříleté ochranné lhůtě, do té doby je nedotknutelný a nájemce může uhradit poplatky na další roky. I z toho důvodu byla na hrob umístěna cedulka, protože se občas lidé stěhují a nepodaří se výzvu doručit,“ dodala. Z důvodu ochrany údajů ale neuvedla, kdo je nájemcem místa posledního spočinutí Karla Kryla.
Možná je i adopce hrobu
Po zveřejnění článku na iDNES.cz se podle hřbitovní správy sami začali ozývat lidé s nabídkou, že místo posledního odpočinku slavného písničkáře uhradí.
„Vlna zájmu a solidarity, kterou zmíněná informace vyvolala, je samozřejmě potěšující a děkujeme za ni, rádi bychom ale veřejnost ujistili, že ke znepokojení není důvod,“ píše správa na Facebooku.
Šlechetné nabídky na úhradu nájmu od těch, kdo nám telefonují, využít nemůžeme: princip ochranné lhůty nám totiž neumožňuje přijímat platby mimo dosavadní nájemní vztah. Hrob takto významné osobnosti ale samozřejmě nezanikne ani v případě, že by původní nájemce ve stanovené lhůtě nezareagoval: hřbitovní správa by pak hrob Karla Kryla zařadila do svého adopčního programu - Adopce významných hrobů,“ dodala správa.
TELEVIZIONÁŘ: Kdo jsem, ptal se rok před svou smrtí Karel Kryl |
Krylův hrob, který se nachází v zadní části na pravé straně, poblíž hřbitovní zdi, se stal poutním místem. Lidé zde dodnes zapalují svíčky a traduje se, že dříve studenti v noci přelézali hřbitovní zeď, seděli u hrobu a hráli písničky na kytaru často až do ranních hodin.
Kryl se hudbě se věnoval od dětství. Jeho první deska byla vydána půl roku po invazi armád pěti socialistických států v čele se Sovětským svazem, přičemž titulní písnička Bratříčku, zavírej vrátka vznikla údajně naprosto spontánně v noci 21. srpna 1968, jako okamžitá reakce na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
Hřbitovní správa a její vyjádření k celé situaci. „Výzva, která se na hrobě objevila a v níž byl nájemce vyzván, aby kontaktoval správu hřbitova, vychází ze zákonné povinnosti správce pohřebiště upozornit nájemce s alespoň tříměsíčním předstihem na to, že se konec sjednaného nájmu blíží; forma náhrobní výzvy se standardně používá v případě, kdy se kontaktní údaje ve smlouvě ukáží jako nefunkční nebo neaktuální. Tříletá ochranná lhůta, v níž má původní nájemce možnost nájemní vztah prodloužit, tak tedy v tomto případě dokonce ještě vůbec nezačala běžet. A dodejme, že ani nezačne, protože v mezičase se již podařilo spojení s nájemci hrobu navázat,“ napsal Jiří Královec, tiskový mluvčí hřbitovů.