Hříchy minulosti: uznáváme jen ty opravdu velké

aktualizováno 
P r a h a - I po deseti letech je dobře vidět, jak si československý "gulášový komunismus" dovedl zavázat lidi, kteří v něm žili. Dobu před rokem 1989 dnes totiž nejčastěji hodnotíme zhruba takhle: 1. ano, většina z nás se hrbila a žila ve lži, aby měla klid; 2. nevracejme se k tomu, stejně jsme v tom jeli všichni. Devět desetin z nás se kloní k tvrzení, že "za komunistů" se všichni nebo většina přizpůsobili a byli zticha, dvě třetiny si myslí, že se Češi režimu báli, a 58 procent lidí soudí, že většina občanů tehdy režim otevřeně podporovala.Jak jste po deseti letech spokojeni s domácími poměry vy? Názory pište do chatu. Zkuste své znalosti o době před deseti letu v druhém dílu kvízu.Speciální příloha DESET LET.

Názory na průběh listopadu 1989

Je dobře, že převrat proběhl "sametově", protože se zabránilo honům na čarodějnice, tedy pronásledování lidí, kteří mohli být i nevinní 23 procent
Převrat v roce 1989 byl až příliš sametový, protože se téměř vůbec nedotkl lidí, kteří v minulém režimu ubližovali jiným 45 procent
Převrat nebyl vůbec sametový, mnozí tehdy na změnu režimu doplatili 14 procent
Ani jedna z odpovědí 12 procent
Neví 6 procent

Názory na vyrovnání s minulostí

Je třeba vědět, jaké zločiny se tehdy staly, a viníky potrestat 43 procent
Po listopadu se měla udělat tlustá čára za minulostí 30 procent
Ani jedna z odpovědí 16 procent
Neví 11 procent
Pramen: Sofres-Factum
pro MF DNES
a ČRo 1 - Radiožurnál,
937 dotázaných

A je to snad hanba? Máme z toho vůči sobě vyvodit důsledky? Zpytujeme svědomí? Kdepak! Účast ve volbách, ve kterých jednou za pět let hlasovalo 99 procent občanů pro jedinou nabídnutou kandidátku, není v našich očích problémem; kdybychom ji odsoudili, odsoudili bychom sami sebe, respektive své předky.

Skoro 90 procent lidí si myslí, že ti, kdo chodili k volbám, se nemají za co stydět, zjistil výzkum firmy Sofres-Factum pro MF DNES a Český rozhlas.

Když škrtneme odpovědi z věkové kategorie do 29 let, která tehdy ještě neměla volební právo, je názor "neměli by (bychom) se stydět" ještě o něco silnější a podíl odpovědí "rozhodně ne" přes 50 procent.

Ani jiná otázka průzkumu, "proč lidé za minulého režimu chodili k volbám?", nevyvolala nějakou velkou sebekritiku. Skoro šedesát procent oslovených odpovědělo buď "museli, z donucení", nebo "báli se, měli strach". Mezi dalšími odpověďmi byly například: - byla to jejich občanská povinnost (9 procent) - aby měli klid (6 procent) - byla to jiná doba, nelze to odsuzovat (5 procent) - ze zvyku (3 procenta) - byla to spíše společenská událost (3 procenta) - věřili, že konají správně (3 procenta) - aby využili volebního práva (2 procenta).

"Vládlo - a vládne - tu heslo: co jsme si, to jsme si," řekl biskup Václav Malý, jeden z protagonistů listopadu 1989, v rozhovoru pro časopis Týden. "Ono to zní sice hezky, ale skrývá se za tím duchovní lenost, neochota podívat se na sebe a klást si otázku, jak já jsem se choval, jaký díl morální viny nesu za podobu minulého režimu a tak dále," dodal.
Ze skupinových diskusí na téma "Změna v roce 1989", které Sofres-Factum připravil s vybranými obyvateli Prahy a Jeseníku, vyplynulo, že někteří si už ani nevzpomínají, že tehdy chodili volit.

Také pohled na členství v KSČ (strana měla v Československu přes půldruhého milionu členů) je podle diskutujících smířlivý. "Vstupovalo se tam z prospěchu, aby děti mohly studovat, aby lidé dostali byt, aby byl klid," zněly nejčastější odpovědi o KSČ v posledních dvou předlistopadových desetiletích.

Členství v KSČ není žádnou morální skvrnou. "To je každého věc." "To je, jako když je někdo dneska v ODS nebo v ODA." "Byl tam leckdo," říkali oslovení.

Při úvahách o vině (a případném trestu) těch, kdo měli něco společného se "zločiny komunismu", je veřejné mínění samozřejmě radikálnější. Přes čtyřicet procent by bylo pro potrestání viníků, jen třicet procent by uvítalo takzvanou tlustou čáru za minulostí. "Potrestat ty, kdo pronásledovali a mučili jiné? Na to lidé říkají ano; ale na vlastní morální spoluodpovědnost z té doby se sami sebe neptají," poznamenal Jan Herzmann z firmy Sofres-Factum.

Starší lidé jsou podle průzkumu při úvahách o trestu mnohem zdrženlivější; i proto, že nemají vůli k "řezání" do minulosti, ve které oni a jejich blízcí prožili většinu života.
Spor "vyrovnání se s minulostí" versus "tlustá čára" jednoznačně odlišuje voliče levice a pravice. Čím "levicovější" voliči, tím méně se přimlouvají za rozebírání minulých hříchů.

Zítra: Minulost versus přítomnost: touha po Utopii

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Ukrajinci vybírají nového prezidenta, v Česku jich přišlo přes tisíc

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole...

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole prezidentských voleb. Voliči rozhodují,...

Státní zkoušky i jasná pravidla. Zákon zpřísní podmínky pro chov šelem

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Ministerstvo zemědělství v minulých dnech dokončilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Stanovuje přísnější...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Najdete na iDNES.cz