Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hrad v roce 2001? To je jen Havel

  22:31
Praha - Existuje kolem prezidenta Václava Havla silné mocenské centrum? Kdo jsou lidé, kteří teď prezidentovi radí? Funguje v české politice vedle regulérních stran ještě něco, čemu prezidentovi odpůrci říkají "skupina Hradu" a připisují jí zákulisní praktiky? Někteří politici z ODS a ČSSD tvrdí, že ano.

"Jsou to lidé, kteří se chtějí podílet na politickém a ekonomickém rozhodování, a přitom odmítají přistoupit na pravidla politického utkávání se," říká jeden z nich, místopředseda ODS Ivan Langer.

Hrad v roce 2001 však není žádná organizovaná síla. Je to hlavně prezident sám.
Havel má sice zhruba sedm dlouhodobých konzultantů, ale jejich vliv je ve skutečnosti mnohem menší, než se jim přisuzuje.

A to ze dvou důvodů. Není to žádná organizovaná skupina, jejíž členové by se pravidelně scházeli a vymýšleli strategii, jak zatočit se zavedenými politickými stranami. Jsou to vesměs Havlovi dlouholetí přátelé nebo odborníci, které respektuje a se kterými se jednotlivě čas od času sejde. Z tohoto pohledu jsou prezidentovými muži tito: Michael Kocáb, Karel Schwarzenberg, Jiří Pehe, Jan Švejnar, Pavel Tigrid, Petr Pithart, Alexandr Vondra.

Prezident Havel sebou podle svých rádců nenechá manipulovat. Říká-li někdo, že díky svým kontaktům na prezidenta něco zařídí, nedá se mu prý věřit. "Pan prezident si mě vyslechl a pak rozhodl sám, často i proti mému názoru," říká například jeden z důvěrníků, Pavel Tigrid.

Komentář Karla Steigerwalda čtěte ZDE.

Za mocenské centrum označují Hrad ti politici, kteří se s prezidentem často dostávají do názorových střetů. Je to i premiér Miloš Zeman, který nedávno dokonce prohlásil, že prezident se pokouší vytvářet hradní strany, což mu nepřísluší. Prezident i jeho nejbližší lidé se tomuto obviňování brání.

"Prezidentovi se neadekvátně připisuje větší vliv, než má," říká jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Sám Havel se v nedávném rozhovoru pro deník Právo ohradil proti nařčení, že se svými spolupracovníky kuje pikle: "Svědčí to o hlubokém poklesu politické kultury v naší zemi. Je smutné, když je politika chápána už jen jako hra nějakých spiklenců."

Poradci: Strana Hradu? Nesmysl
Část prezidentových poradců, Michaela Kocába, Jiřího Pehe, Karla Schwarzenberga a Jana Švejnara, už několik měsíců zaměstnávají debaty, jestli má smysl, aby vznikla nová politická strana.

Zatím se sice definitivně nerozhodli ji založit, ale někteří politici už pro ni mají své označeni: strana Hradu. "Myslím, že bez přikývnutí prezidenta by k něčemu takovému nedošlo," soudí například místopředseda ODS Ivan Langer.

Prezident Václav Havel přitom není vzniku další strany nakloněn. Havel - stejně jako ti, kteří o nové straně uvažují - kritizuje uzavřenost současných politických stran. Vadí mu, že nekomunikují s občanskými iniciativami typu Děkujeme, odejděte či Impuls 99.

"Žádná strana Hradu to není. Prezident se o vznik nové strany nesnaží, neiniciuje to a myslí si, že nakonec žádná stejně nevznikne," tvrdí politolog Pehe. "To, že o tom uvažuje několik lidí, kteří jsou považováni za prezidentovy blízké, je spíše věc náhody."

Sám Havel k tomu před týdnem v deníku Právo řekl: "V tom okruhu lidí, kteří uvažují o založení strany, je můj bývalý spolupracovník Jiří Pehe. Je tam také můj dobrý přítel Michael Kocáb, ale vyvozovat z toho, že tady vzniká jakési další hradní spiknutí, je nesmírně nebezpečné." Prezident podle názoru svých spolupracovníků preferuje, aby se občanským iniciativám "otevřely" už existující strany, aby s nimi komunikovaly a čerpaly z nich nové politiky.

Víkendový projev nového předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody dává tušit, že například lidovci se tímto směrem chtějí vydat. Podobně mluví i adept na nového předsedu Unie svobody Vladimír Mlynář.

I lidé, kteří dosud o nové straně přemýšleli, nyní říkají, že to v tuto chvíli bude zbytečné. "I já bych byl raději, kdyby už existující strany lépe fungovaly a nemusela žádná nová vznikat," říká Karel Schwarzenberg, který s prezidentem o případném vzniku nové strany také "prohodil pár vět".

Také Schwarzenberg potvrdil, že Havel o další přírůstek na politické scéně příliš nestojí. "Nechci mluvit za něho, ale podle mě vidí potíže, které by nově založená strana nyní měla. Strany mohou úspěšně vznikat v přelomových dobách, ale ne v situaci, jako je dnešní." Potvrdil, že prezident i jeho spolupracovníci mají na současnou politickou scénu shodný názor: do vedení stran by měli přijít noví lidé.

Prezident naslouchá, ale neposlouchá
Kolem prezidenta a jeho blízkých spolupracovníků vznikl mýtus mocenského centra, které se z Hradu pokouší pokoutnými cestami ovlivňovat dění ve státě. Ve skutečnosti nic nenasvědčuje, že by Václav Havel byl hlavou nějakého kompaktního týmu, anebo naopak jeho obětí. Prezident se se svými důvěrníky schází nahodile a kromě toho na jejich rady mnohdy ani nedá.

Schůzky prezidenta Václava Havla mají vesměs dva důvody. Zjistit, co se děje v podhradí, a porozumět věcem, v nichž sám není odborník. Například ekonom Jan Švejnar, který přednáší na americké univerzitě. "Ten pokaždé panu prezidentovi poskytne nesmírně lapidární a srozumitelné výklady o ekonomických trendech. Vidí to z nadhledu a pro prezidenta jsou to cenné postřehy," říká Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Výjimečnou pozici mezi sedmi Havlovými důvěrníky má však hudebník a podnikatel Michael Kocáb. Ten jako jediný chodí každý druhý týden na Hrad na pracovní schůzky. Jde o polední poradu, které se mezi zaměstnanci Hradu říká polévka, podle stylového oběda rodiny Havlových. Michael Kocáb, který nyní pobývá delší dobu v USA, podle Špačka pro Havla představuje "hlas lidu". Připravuje také už tradiční setkání ve vile Amálie v Lánech. Pokud má někdo na Havla výraznější vliv, pak je to právě Kocáb. On má hlavní slovo při výběru hostů do Amálie.

"Má to sloužit panu prezidentovi k poznání zajímavých lidí," uvedla Havlova tajemnice Anna Freimanová. Tato setkání ho mají podle ní uchránit od izolace.

Z POLITIKŮ ZBYL PITHART
Havlovi nestačily formální rozhovory s předsedy politických stran. A tak se vždy snažil získat i informace z nižších pater. "S prezidentem jsem se vídal docela často, když jsem byl ministrem vnitra a dělal jsem jakéhosi prostředníka mezi ním a premiérem Klausem," říká Jan Ruml, dnes senátor za Unii svobody.

Zřejmě nejtěsnější kontakty měl Havel v polovině devadesátých let se dvěma vicepremiéry Klausovy koaliční vlády: s Josefem Luxem a Janem Kalvodou. Ještě před několika lety se docela často "radíval" i s někdejším federálním premiérem Mariánem Čalfou.

To vše je už minulost. "Dřív se s politiky neformálně stýkal mnohem častěji. Dnes je unavený a nemá už tak často potřebu si s nimi povídat," říká jeden z Havlových blízkých spolupracovníků. Dnes má prezident těsnější vztahy už jen s předsedou Senátu Petrem Pithartem. Ten je mu natolik blízký, že ho označuje za svého potenciálního nástupce.

JSME PŘÁTELÉ, NE PORADCI
V posledních několika letech se proměnil i samotný systém poradců prezidenta republiky. Tato funkce oficiálně už dva roky neexistuje. Tehdy z Hradu odešli poslední rádci: generál Karel Pezl a poradce pro zahraniční otázky Pavel Tigrid.

Od té doby se Havel s některými lidmi setkává při neformálních příležitostech. Podle nového organizačního řádu musí totiž Havlovi stačit servis jeho kanceláře, případně vyžádané odborné posudky. Nechce-li mluvit s úředníky a spoléhat se jen na písemné podklady, zavolá si své důvěrníky. Sejdou se na Hradě, v Lánech či v nějaké restauraci.

Vzhledem k neformálnosti těchto setkání se někteří z nich ani za poradce nepokládají. Například šéf Patria Finance Zdeněk Bakala nechtěl na toto téma původně vůbec mluvit. Přitom bývá mezi Havlovy lidi zařazován velice často a prezidentovi radí v ekonomických záležitostech. Bakala nakonec řekl: "Nepatřím k jeho blízkým poradcům, ale vážím si toho, že čas od času mu mohu říct svůj názor."

Stejně to bere i Karel Schwarzenberg, kterého k Havlovi pojí mnohaleté přátelství a vídají se poměrně často. "Já bych se poradcem nenazýval. Jde o přátelská setkání," říká Schwarzenberg. S prezidentem se baví, stejně jako většina ostatních, především o politické situaci.

"Vždycky když přijedu do Prahy, tak se s panem prezidentem vidíme," uvedl Pavel Tigrid, další z blízkých prezidentových lidí, který dnes žije převážně ve Francii.

Tím, že se s prezidentem nevídají zas tak často, vysvětlují, proč na něho nemohou mít intenzivní vliv.

OVLIVNIT SE PRÝ NEDÁ
Ekonom Jan Švejnar, z kterého chtěl Havel před několika lety udělat předsedu vlády, popisuje své rozhovory s hlavou státu spíše jako intelektuální diskuse. "Je to taková debata na všechna aktuální témata, například při jmenování guvernéra České národní banky jsem byl jedním z těch, kterých se pan prezident ptal na názor," popisuje Švejnar.

Prezident se podle něho v ničem neliší od zahraničních státníků, kteří rovněž získávají informace z méně formálních rozhovorů s různými lidmi. "Když chce prezident dostat opravdu nezávislý a široký nadhled, je to nezbytné," poznamenal ekonom. Soudí, že k tomu nemusí prezident mluvit jen s lidmi, kteří jsou mu názorově blízcí.

Havlovi konzultanti nemohou říci, že by pokaždé prezidenta svými názory přesvědčili natolik, že by se s nimi zcela ztotožnil. Vesměs se shodují, že ovlivnit prezidenta prostě nejde. "V diskusi si spíš ověřuje, jak ten jeho názor zapadá do mozaiky možných pohledů na věc," poznamenal jeden z občasných konzultantů.

Pavel Tigrid v této souvislosti například vzpomíná: "Pan prezident mě vyslechl a pak se rozhodl sám, často proti mému názoru. Já to ale uznal, protože on je ten, kdo nese kůži na trh. I když se později ukázalo, že má rada byla možná taktičtější. Tohle slovo ale pan prezident nemá dodnes rád. Stejně jako vyrovnaný projev, to říká, že je ze starého slovníku."

POSTESKLI SI I ÚŘEDNÍCI
Havlova tvrdohlavost při prosazování vlastních názorů dovedla dokonce i zaměstnance jeho kanceláře k neobvyklému kroku. Když prezident s manželkou Dagmar podali žalobu na Přemysla Svoru, autora kontroverzní knihy Sedm týdnů, které otřásly Hradem, úředníci si postěžovali zpravodaji ČTK. Havel se totiž s nimi o žalobě vůbec neporadil a jim to vadilo.

"Nebylo by od věci, kdyby si prezident některé věci související s jeho právním osobním názorem ověřil, a když se ocitne v určité krizové situaci, aby ji konzultoval s důvěryhodnými lidmi ze svého úřadu," řekl tehdy vedoucí prezidentské kanceláře Ivo Mathé.

Autoři:

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

Slibovali teslu, dodali trabant. Stavbaři a obce tepou digitalizaci

  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm vyhlásila pátrání. V úterý odpoledne byl však nalezen v Praze mrtvý. Podle prvotních informací nic...

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

Premium

Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu Bidenova administrativa dala povolení. Ta ovšem dlouho nebyla přesvědčena, že zrušení restrikcí...

3. září 2024  16:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci Hejčíně oprávněné nadšení. Po dvou letech ovšem rostliny, které olomoucký Green Wall zdobily a...

5. září 2024  14:42

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal panickou ataku, při výskoku se mu neotevřel padák. Pátrala po něm letecká služba i pozemní hlídky,...

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na každou sv*** se vaří voda, řekla o potyčce s cyklistou dcera zesnulé řidičky

U Obvodního soudu pro Prahu 1 v pondělí vypovídala dcera řidičky, kterou měl před dvěma lety v centru Prahy napadnout cyklista Václav Socher. Podle dívky její matku kopal a tloukl pěstí. Žena později...

2. září 2024  15:21

Odbory vyzvaly lékaře k výpovědím z přesčasů, ministerstvo podle nich neplní slib

Lékařské a zdravotnické odbory spolu s Českou lékařskou komorou (ČLK) vyzvaly lékaře a zdravotníky, aby k 30. říjnu podali výpověď z přesčasových hodin v nemocnicích, pokud ministerstvo zdravotnictví...

10. září 2024  11:56

Apple musí Irsku vrátit 13 miliard eur na daních, potvrdil Soudní dvůr EU

Americká technologická společnost Apple musí Irsku vrátit 13 miliard eur (téměř 326 miliard Kč), které získala na slevách na dani, rozhodl v úterý Soudní dvůr EU. Definitivně tak potvrdil rozhodnutí...

10. září 2024  11:27

Prodej lihovin klesl o více než polovinu. Zrušte navyšování daně, žádá unie

Prodeje výrobců lihovin v Česku klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v...

10. září 2024  11:24

Žena v Hostinném zřejmě zemřela kvůli nemoci, dívka z dehydratace

Dva mrtví, které nalezli v pátek v bytě v Hostinném na Trutnovsku, podle výsledků pitvy nejspíš nezemřeli násilnou smrtí. Žena byla zřejmě nemocná, smrt nezletilé mohla zapříčinit dehydratace....

10. září 2024  11:05

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Za úklid orální sex. Katy Perry popsala vztah s Orlandem Bloomem

Zpěvačka Katy Perry (39) se rozpovídala v podcastu Call Her Daddy o svém vztahu s hercem Orlandem Bloomem (47)....