Kvůli trenýrkám musel šéf Zemanovy ochranky skončit, odešel ale s odměnou

  0:05aktualizováno  0:05
Po aféře s rudými trenkami vlajícími nad Hradem byl prvním, kdo přišel o místo. Jak ale zjistil server iDNES.cz, Petr Dongres, tehdy šéf Útvaru pro ochranu prezidenta, neodešel s prázdnou. Krátce po skandálu vyfasoval nejvyšší odměnu, jaká ten rok v ochranné službě padla - za příkladné plnění svěřených úkolů.

Petr Dongres (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý (24. září 2015) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Přestože bývalý šéf ochranky prezidenta Miloše Zemana Petr Dongres prohlásil, že za incident odpovědnost necítí, požádal krátce po skandálu o převelení k jinému útvaru. Loni v září se skupině Ztohoven podařilo překonat ochranu Pražského hradu a místo standarty vyvěsit rudé trenýrky.

Dongres neměl příliš na výběr. Podle Zemana i on stál za pochybením a prezident naznačil, že by šéfa své ochranky stejně nechal odvolat (více čtěte zde).

Přestože tak Dongres odcházel z funkce po bezpečnostním skandálu, na jeho výplatní pásce se to neprojevilo. Naopak. Ještě ten samý měsíc, těsně před odchodem, inkasoval bonus 80 tisíc korun po zdanění. A jak zjistil iDNES.cz díky informačnímu zákonu, byla to loni vůbec nejvyšší odměna, jaká v ochranných útvarech - tedy na ochranu prezidenta a ochranu ústavních činitelů - padla.

Fotogalerie

„Za příkladné plnění mimořádných služebních úkolů a povinností týkajících se osobního podílu směřujícího na podporu činnosti řízeného útvaru policie, zejména nad rámec pracovní doby,“ odůvodnilo odměnu policejní prezidium.

„Udělením odměny panu plukovníkovi ocenilo vedení jeho dlouholeté profesionální působení v útvaru. Jelikož ve zmiňované kauze zcela jistě nešlo o jeho osobní selhání, nepovažujeme udělení odměny za nic nestandardního,“ komentoval záležitost mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Celkem si Dongres loni coby šéf prezidentovy ochranky přišel na bonusech na 175 tisíc a dalších 60 tisíc inkasoval na odměnách v nové funkci. Na tu nemusel dlouho čekat. Pár dní po odchodu z prezidentské ochranky se stal náměstkem nedávno jmenovaného generála Jiřího Komorouse, tedy ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů (více čtěte zde). Ten si loni stejně jako Dongres přišel na odměnách na celkem 235 tisíc korun.

Přestože už Dongres není šéfem žádného útvaru, platově si téměř nepohoršil. Coby šéf ochranky pobíral 70 130 korun. V roli náměstka dostal plat 68 130 korun.

Vynucený odchod

Dongres nebyl prvním ředitelem prezidentovy ochranky, který skončil po bezpečnostním skandálu. Jeho předchůdce Jiří Sklenka rezignoval v září 2012 poté, co na tehdejšího prezidenta Václava Klause vystřelil z kuličkové pistole muž v davu při otvírání mostu v Chrastavě (psali jsme zde). Ačkoli Sklenka nebyl akci přítomen, rozhodl se postavit k situaci čelem a odstoupil z funkce. „Jeho odpovědného a chlapského rozhodnutí si vážím,“ chválil Sklenku tehdejší policejní prezident Martin Červíček.

I Dongrese se po aféře s trenkami nynější policejní prezident zastal. „Je velmi schopný manažersky, ale není neobvyklé, že si lidé nesednou,“ prohlásil Tomáš Tuhý a naznačil tak, že za odchodem Dongrese mohly být i osobní neshody s Milošem Zemanem.

Prezident však rezignaci šéfa ochranky popsal jako důsledek pracovního pochybení. „Chtěl bych vám citovat Aloise Jiráska ze Starých pověstí českých: Durynk si mohl naprosto svobodně vybrat, zda chce být sťat, skočit ze skály, nebo se oběsit na olši. Stejně tak lidé, kteří odpovídají za selhání ochrany Pražského hradu, si mohou svobodně vybrat, zda sami rezignují, nebo budou odvoláni,“ odhalil nevyhnutelnost Dongresova odchodu.

Na Hradě padaly hlavy

Dongres oznámil záměr nechat se převelet 24. září, pět dní po incidentu na Pražském hradě. Nebyl ale jediným, kdo kvůli aféře s potupnou standartou skončil. Velitel Hradní stráže Radim Studený, jehož Zeman také kritizoval za bezpečnostní selhání, byl odvolán dva týdny po odchodu Dongrese. Studený se hájil tím, že byl v době incidentu na dovolené. Dnes pracuje pro firmu Tatra.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář nakonec odvolal i šéfa hradního odboru bezpečnosti Jana Fulíka. Spekulovalo se ovšem, že za jeho odchodem stojí rovněž osobní spory. Fulík si našel místo jako personální ředitel Národní knihovny.

Sedm měsíců od odchodu Dongrese není pozice ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta stále přeobsazena. Do dvou výběrových řízení se nikdo nepřihlásil, teprve napotřetí se objevil jediný kandidát, jehož totožnost však policie zatím tají (psali jsme zde). Řízením je dočasně pověřen vedoucí odboru Vladimír Mach, který se zároveň uchází o místo náměstka ředitele útvaru.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pietní akt v Resslově ulici připomněl úmrtí českých parašutistů

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pitní akt na památku...

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pietní akt na památku československých výsadkářů, kteří v...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz