Hamáček se Zimolou upozornili prezidenta na možnost krachu jednání s ANO

  11:17aktualizováno  12:19
Před klíčovým jednáním o menšinové vládě s ANO tolerované komunisty zamířili lídři ČSSD Jan Hamáček a Jiří Zimola za prezidentem Milošem Zemanem. „My jsme informovali pana prezidenta o tom, že je docela možné, pokud se nezmění status ze strany ANO a pana Babiše, že budeme sjezdu předkládat i variantu ukončení jednání,“ prohlásil Zimola.

„Čekáme, s čím hnutí ANO přijde. Podle toho se bude rozhodovat předsednictvo sociální demokracie v pátek,“ uvedl šéf ČSSD Hamáček. Zeman to podle špiček ČSSD vzal na vědomí.

„Informovali jsme ho, jak pokročilo jednání o programu,“ řekl po zhruba hodinové schůzce s prezidentem na Pražském hradě Hamáček. „Jak říká jeden starý vtip. Schůzka proběhla v přátelské konstruktivní atmosféře plné nedozírných následků,“ doplnil ho s úsměvem Zimola.

Fotogalerie

Vicepremiér Richard Brabec z ANO ve středu po jednání vlády řekl, že naprosto zásadní jednání čeká obě strany ve čtvrtek po návratu premiéra Andreje Babiše z Tenerife, kde je s rodinou na dovolené.

Ještě před tím se politici obou stran bez Babiše potkají ve středu pozdě večer v Lidovém domě. Řeč bude hlavně o programu - o rozdílném názoru na daně a nemocenské v prvních třech dnech. ANO dosud odmítá prohloubení daňové progrese u fyzických osob i sektorovou daň, kterou požaduje ČSSD. Střet je zatím i o to, jak vysoká by měla být nemocenská, pokud strany prosadí její návrat v prvních třech dnech.

ANO má ve čtvrtek sociální demokracii přednést konečný návrh na rozdělení křesel ve vládě. Zatím nabízejí čtyři, zatímco ČSSD trvá na pěti a musí mezi nimi být i vnitro, nebo finance, jestliže se ANO nevzdá Babiše jako premiéra.

Podle Babiše sociálním demokratům nevycházejí počty

„Našim partnerům z ČSSD zatím moc nevychází počty. Kdyby se to vzalo matematicky, tak podle výsledků voleb by měli dostat 3,5 ministerských křesel. Takže jasně, nabízíme čtyři. Jenže oni jich chtějí pět. A k tomu další požadavky. Řekl jsem jim na rovinu, že je to přes čáru. Ale chápeme jejich situaci a budeme o tom přemýšlet,“ napsal Babiš na svém Facebooku.

„Pár lidí mi navrhlo, že bychom mohli ČSSD nabídnout čtyři ministry a k tomu jim vyrobit ještě pátého jen tak na oko. Takového toho, jak se mu říká ministr bez portfeje. Podle mě by se ale takovému postu mělo říkat ministr na okrasu. Takže tohle fakt ani náhodou,“ uvedl Babiš.

Možnost pátého křesla ministra bez portfeje iDNES.cz zmínil třeba předseda Sněmovny Radek Vondráček. I on si byl vědom, že to přes Babiše neprojde.

„Za důstojné zastoupení považujeme pět resortů a jsou to ty, které nám umožní prosazovat náš program,“ řekl Hamáček.

ČSSD kromě vnitra či financí usiluje také o resorty práce a sociálních věcí, zdravotnictví či místního rozvoje. O svém postupu chce sociální demokracie rozhodnout na pátečním předsednictvu a víkendovém sjezdu v Hradci Králové. Stále také počítá s vnitrostranickým referendem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Zeman mi naznačoval: dám vám funkci, vy mně rozhodnutí, prohlásil Baxa

Odstupující předseda nejvyššího správního soudu (17. září 2018)

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ústavní soudce Vojtěch Šimíček na jednání sněmovního podvýboru pro...

Celodenní mrazy vydrží do pátku, o víkendu teploty lehce překročí nulu

Přívaly sněhu na Pustevnách v Beskydech.

Tuhé mrazy vydrží na našem území až do začátku víkendu. Od soboty se začne zejména v Čechách mírně oteplovat, přes den...

Stát chystá změny v dávkách na topení pro chudé, zvýhodní ekologická paliva

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Ministerstvo životního prostředí spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí zvažují změnu dávky na bydlení, kterou...

Najdete na iDNES.cz