Pietní akt za oběti pandemie koronaviru na Pražském hradě. (10. května 2021)

Pietní akt za oběti pandemie koronaviru na Pražském hradě. (10. května 2021) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Opravy dlažby za statisíce. Se svíčkovou pietou to nesouvisí, tvrdí Hrad

  • 34
Pražský hrad nechal za 191 tisíc opravit žulové desky na druhém nádvoří, ukázal tento týden registr smluv. Počátkem léta předcházely dvě opravy po 80 tisících. Hradní správa tvrdí, že jde o běžnou údržbu a nikoli odstraňování následků květnové piety za oběti covidu, kdy tři nádvoří Hradu zaplnily svíčky v plastových kelímcích a dlažbu na mnoha místech zalil parafín.

Pietní akce se konala 10. května. Třicet tisíc svíček za třicet tisíc dosud zemřelých s covidem v Česku umístili organizátoři do plastových kelímků, což lidé začali kritizovat ještě v jejím průběhu. První  svíčku tehdy zapálil sám prezident Miloš Zeman.

Umístění svíček do plastových kelímků hradní kancelář obhajovala dvěma důvody. „Jako ochrana proti větru a zároveň právě plastové obaly na svíčky vytvářely po soumraku dojemnou atmosféru,“ uvedl tehdy na dotaz iDNES.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Po akci se však potvrdilo, že plast v blízkosti plamenů nebyl dobrou volbou. Nehledě na očekávání Hradu vosk na řadě míst vytekl z převržených či zdeformovaných kelímků. Parafín není rozpustný ve vodě, proto museli do akce nastoupit kameníci, kteří ho ručně dostávali z dlažby za pomoci rozpouštědel i škrabek. Vosk byl totiž na dlaždicích viditelný ještě po měsíci. Že by vosk mohl historickou dlažbu poničit, však Hrad opakovaně vehementně odmítl.

Nyní se kolem pietního aktu a rozteklých kelímku vyrojily další spekulace. V registru smluv totiž Správa Pražského hradu ve středu zveřejnila smlouvu o dílo Oprava poničených žulových desek na II. nádvoří Pražského hradu s cenovkou 191 100 bez DPH.  Ve smlouvě stojí, co všechno je s dlažbou nutné provést.

Jde o opravu uvolněných bloků

„...očištění a osazení stávající dlažby, zhotovení a osazení kopií dlažby, demontáž červených žulových desek a jejich opětovného osazení novými kusy dlažby, včetně úpravy betonového podkladu, ve zhotovení kopií dlažby z červené žuly a její spárování,“ stojí ve smlouvě. Ta počítá s dokončením prací do 15. listopadu letošního roku.

Leckoho napadlo, že oprava a čištění mohou být dozvukem květnové akce. Redakce iDNES.cz se na to zeptala prezidentova mluvčího, Jiří Ovčáček však takovou souvislost popřel. „Jde o opravu uvolněných bloků v rámci priorit stanovených Odborem památkové péče KRP,“ řekl.

Podle informací Správy pražského hradu oprava souvisí s opakujícím se požadavkem Odboru památkové péče. Dlažba, zejména pak z 50. let na II. nádvoří, je velmi náchylná, sdělil Hrad.

Ve středu zveřejněná smlouva ovšem není ojedinělá. Po pietní akci Hrad nádvoří nechal opravovat několikrát. Třeba 1. června se v registru smluv objevila smlouva označená „Objednávka havarijní opravy uvolněných a poškozených žulových dlaždic na II. nádvoří Pražského hradu“ s cenovkou 79 tisíc korun. Smlouva z 21. června se stejným zněním, avšak na III. nádvoří, je na částku necelých 78 tisíc korun. 

Svíčky z Makra i vlastních zásob

Redakce iDNES.cz si po pietním aktu prostřednictvím žádosti o svobodném přístupu k informacím vyžádala informace o ceně za svíčky i kelímky.

Kelímky podle Ředitele Správy Pražského hradu Ivo Velíška dodala firma KRAB Brno za 128 865 tisíc korun. „Část kelímků Správa Pražského hradu zakoupila v prodejně Makro Stodůlky, zbývající část měla k dispozici z vlastních stávajících zásob,“ uvedl v odpovědi Valíšek a současně dodal: „Náklady na pořízení kelímků a svíček činily celkem 132 766 korun bez DPH.“

Celkové náklady pietního aktu však dosáhly 178 371 bez DPH. Na co padlo zbývajících 40 tisíc, Hrad nevysvětlil. 

10. května 2021


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video