Nebezpečná gumová kachnička má sice na dolepené etiketě nápis v polštině: Kaczka plywacka 10 cm. Ale zároveň je tam uvedeno, že pochází z Číny. Na štítku sice nechybí označení CE, což by mělo znamenat, že výrobek je bezpečný, protože byl před uvedením na evropský trh přezkoumán, posouzen a je ve shodě se všemi požadavky, které se na něj vztahují ve třech desítkách zemí Evropského hospodářského prostoru. Laboratorní testy na krysích samcích přesto odhalily v plastových hračkách škodlivé látky - ftaláty.
„Ftaláty jsou průmyslové chemikálie používané ke změkčování plastů. V Česku a dalších evropských zemích jsou zakázané nejméně od roku 2009, ale řada firem v Asii je dál používá i při výrobě hraček, které se na naše tržiště nebo přímo do domácností dostávají prostřednictvím internetových obchodů. Lákají nízkou cenou, ale ftaláty škodí zdraví,“ upozorňuje Ludmila Antošová, expertka ze zlínského Institutu pro testování a certifikaci.
Ftaláty pronikají do DNA mužských spermií |
Proto by se podle ní měli lidé vyhnout nakupování plastových hraček z Asie prostřednictvím internetu. „I když není jednoduché poznat, zda může být hračka škodlivá, vždy je lepší ji vidět a osahat. Pokud se vám zdá hračka příliš levná, moc měkká, případně nevábně zapáchá, nechtějte ji,“ radí Antošová.
A to ani v případě, že na štítku bude stejně jako na závadné kachní rodince označení CE. To je v evropském prostoru oficiální symbol nezávadnosti a znamená, že byl testovaný některou z místních laboratoří.
„Je povinností výrobce dodávat na evropský trh jen takové zboží, které neohrožuje zdraví. Problém je, že žádná země nekontroluje všechny výrobky, protože by se to velmi prodražilo. Kontroly jsou namátkové, nebo na podnět spotřebitelů,“ říká Antošová.
Hračky z měkkých plastů ohrožují děti |
A někteří asijští výrobci podle ní klidně označí hračku symbolem CE, jenže mírně pozmění jeho grafickou podobu. „V případě, že jsou písmena moc blízko u sebe, neznamenají prohlášení shody s místními normami (Conformié Européenne), ale jen to, že jde o vývoz z Číny (Chinese Export),“ vysvětluje Ludmila Antošová.
Ftaláty jsou těkavé látky slabě rozpustné ve vodě, při vyšších teplotách se uvolňují i do vzduchu a dobře se rozpouštějí v tucích. Můžeme je tedy vdechnout, sníst či vypít, ale prostupují také kůží. Lidé, kteří jsou jim vystavení ve větší míře, mohou mít podle odborníků řadu zdravotních potíží.
„Ftaláty mohou způsobit poruchy reprodukčního systému zejména u chlapců, což může vést k jejich neplodnosti v dospělosti. Jsou také spojovány se vznikem imunologických poruch, mohou být příčinou vzniku astmatu, alergií či ekzémů. Narušují i endokrinní systém, což může souviset s rozvojem některých nádorových onemocnění, cukrovky, obezity či poruch pozornosti a chování u dětí,“ uvádí příklady zdravotních komplikací vedoucí Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do tří let Jitka Sosnovcová.
Obchod nabízel nebezpečné hračky, vypadají a voní jako skutečné muffiny |
Z hraček se podle ní mohou uvolňovat i jiné škodliviny, například aromatické aminy z barviv, zejména z textilu, polycyklické aromatické uhlovodíky nebo dusíkaté látky z pryže. „Vesměs jde o látky, které při dlouhodobé expozici mohou způsobovat rakovinu. A pokud jim vystavujeme děti, může to být jeden z faktorů pro vznik nádorů v dospělosti,“ varuje Sosnovcová.
Problémů ale mohou hračky neprověřených výrobců zavinit mnohem víc. Podráždění kůže či vznik alergie může způsobit například používání zakázaných vonných alergenních látek, třeba u imitace dětské kosmetiky. Skrytým rizikem jsou i nevhodně zvolené konzervační látky použité u hraček určených k přímému kontaktu s dětskou kůží, například u prstových barev, modelín, tekutých písků nebo slizu.
Na fakt, že levné hračky z Asie mohou dětem škodit nejen při použití nevhodných chemických látek, ale také kvůli nekvalitnímu provedení, upozorňuje v předvánočním čase i hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
Mattel stahuje kvůli olovu v barvě přes milion hraček |
„Hračky podle platné legislativy nesmějí dítě vystavit působení škodlivých chemických látek, ani mu nesmí způsobit jakékoli poranění. Musí splňovat požadavky na fyzikální a mechanické vlastnosti hraček, jejich hořlavost, chemickou bezpečnost, omyvatelnost i hygienu. Bohužel jsou na trhu dostupné i výrobky z neprověřených zdrojů, od neseriózních výrobců či dovozců. Proto je nutné být při nákupu dárků velmi obezřetný,“ říká Macková.
Velký problém je, když hračka obsahuje malé nebo snadno oddělitelné části, které mohou děti vdechnout nebo spolknout. „Hrozí dávení, dušení i smrt. Příkladem mohou být různé skládačky či stavebnice, ale i plyšové či textilní hračky s našitými knoflíky, korálky či magnety, jejichž polknutí může způsobit vážné problémy trávicího traktu a střev,“ líčí Macková.
Nebezpečné mohou být podle ní i konstrukční vady jako nestabilita či uvolňování šroubků a nýtů, kde existuje riziko pořezání o ostré hrany nebo poranění šponami či třískami u špatně mechanicky opracovaných kovových a dřevěných hraček.
Silný magnet z populární hračky může dítě i zabít, varují lékaři rodiče |
„Výrobci v Evropě mají nastavena velice přísná pravidla pro to, jakým způsobem a z jakých materiálů může být hračka vyráběna. Jejich dodržování, používání kvalitních a bezpečných materiálů i pravidelné testování a prokazování souladu s evropskými normami je ale finančně náročné. Proto je finální cena těchto hraček zpravidla vyšší a pro některé výrobce i prodejce je to impulsem k tomu, aby se snažili systém obejít,“ dodává Macková.
Evropská komise před měsícem oznámila, že v té souvislosti začala prověřovat čínského internetového prodejce Temu. Podezírá ho, že se dostatečně nesnaží zabránit prodeji nelegálních a potenciálně nebezpečných výrobků, čímž by se firma provinila proti unijnímu právu. Zatím jen shromažďuje informace, ale může přistoupit i donucovacím opatřením vůči Temu.
„Chceme se ujistit, že prodávané výrobky splňují normy EU a neohrožují spotřebitele,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová pro agenturu Bloomberg. Pokud se podezření komise potvrdí a společnost Temu bude shledána vinnou z protiprávního jednání, může podle nového evropského nařízení o digitálních službách dostat pokutu ve výši až šesti procent ročního obratu.