Stát dočasně pozastaví povolení pro plošné použití jedu proti hrabošům

  12:29aktualizováno  13:52
Stát dočasně pozastaví povolení pro plošné použití jedu proti hrabošům. Debata má pokračovat v pondělí a mají se jí zúčastnit zástupci ministerstva životního prostředí, zemědělských nevládních organizací, ale například i ornitologů. Na ní by se mělo rozhodnout, jak bude stát s povolením dále nakládat.

„V tuto chvíli jsem pozastavil povolení plošně rozmístit přípravek Stutox II na nejhůře postižených zemědělských plochách,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Dodal, že na mnoha místech republiky sice zemědělcům hrozí ve spojitosti s přemnožením hrabošů škody ve výši stovek milionů korun, ministerstvo se však bude snažit najít řešení přijatelné pro všechny strany konfliktu.

Úřad diskusi svolal po vlně kritiky, v níž Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a ekologické organizace upozornily na to, že plošná aplikace jedu Stutox II může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky.

„V důsledku aplikace rodenticidu může vedle otrav ptáků docházet k přímým otravám řady dalších živočichů zemědělské krajiny, jako jsou zajíci polní, srnčí zvěř, bažanti nebo koroptve,“ uvedl ředitel odboru druhové ochrany MŽP Jan Šíma. Nebezpečný je jed podle něj i pro ptáky jako jsou sovy, čápi či volavky. Je totiž natolik silný, že může zabít i dravce, kteří se hraboši živí.

S tím nesouhlasí předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Argumentuje tím, že v minulosti se na obdobné účely užíval ještě silnější přípravek. „Dřívě se používal Stutox I, který měl několikanásobně vyšší koncentraci účinné látky a který byl normálně povolen k plošné aplikaci,“ vysvětlil Pýcha. Žádný úhyn dravců ani jiných oganismů podle něj přitom zaznamenán nebyl.

Hraboši přenášejí nemoci

Ministerstvo zemědělství použití přípravku obhajuje přemnoženými hraboši a zdravotními problémy, které můžou hlodavci způsobit. „Některé studie prokázaly, že hraboš polní je zdrojem nákaz tularémie, leptospirózy, klíšťové encefalitidy, toxoplazmózy, spirochety a podobně,“ řekl mluvčí Vojtěch Bílý.

Resort vyzval zástupce Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zdravotnictví, aby se podíleli na řešení problému a navrhli další postup.

„Pokud se nepodaří hraboší populaci dostatečně eliminovat, hrozí, že při mírné zimě, kdy budou mít hlodavci příznivé podmínky, bude příští rok ještě katastrofálnější,“ varoval Toman.

Ornitologové, ochranáři ani MŽP nesouhlasí s plošným trávením hrabošů

Přípravek na hubení hrabošů tak bude zatím možné aplikovat pouze cíleně do nor. Ministerstvo ve čtvrtek uvedlo, že žádný zemědělec zatím plošné použití jedu nevyužil. Musel by ho nahlásit tři dny před aplikací, což se nestalo.

Hraboši jsou v některých regionech natolik přemnožení, že už nejsou účinná ani agrotechnická opatření, jako je hluboká orba. K vysokému počtu hlodavců přispěla také mírná zima a suché léto. Ministerstvo zemědělství podle svých slov začne hledat způsoby, jak zemědělcům vzniklé škody kompenzovat, v současnosti na to však nemá dostupné finance.

Plošná aplikace jedu je povolena ve 48 okresech ze 76.
Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz