Válka o hraboše. Zemědělci chtějí jed, ekologové se bojí nevratných škod

  16:07aktualizováno  16:07
Zatímco zemědělci hovoří o letošním přemnožení hrabošů jako o kalamitě biblických rozměrů, při které hlodavci zničí skoro celou úrodu, ekologové celou situaci vnímají jako něco, s čím si příroda poradí bez pomoci. Tedy bez plošného nasazení jedů. To ministerstvo sice povolilo, ale po kritice vzápětí zase zastavilo.

„Je potřeba začít vážit nejenom ekonomické dopady na zemědělce, ale také dopady na životní prostředí a ekosystémové služby přírody. Je potřeba se ptát, kdo nám zaplatí nevratné škody na životním prostředí,“ uvedl náměstek sekce ochrany přírody a krajiny na ministerstvu životního prostředí Vladimír Dolejský.

Nebylo to poprvé, co bylo na hubení hraboše povoleno plošné použití jedu, do roku 2015 to bylo běžné a ekologové připomínají škody. Jeden z mediálně známých případů je devět letý starý případ z Olomouckého kraje.

Jed už zabíjel ptáky i zajíce

V přírodní rezervaci Chomoutovské jezero tehdy uhynulo asi patnáct stovek racků. Pitva zvířat později ukázala, že je zabil právě jed na hubení hrabošů, když se látka po aplikaci na pole dostala dál do potravního řetězce.

K Olomoucku se pojí i druhý případ, kdy za oběť hubení hraboše padly desítky zajíců, bažantů a srn. I tehdy se použil přípravek Stutox. Otravy zvířat potvrdil i pozdější rozbor provedený Státní veterinární správou ČR.

Na opačné straně jsou zemědělci. „Na některých místech jsou porosty zlikvidované z 90 procent,“ říká prezident agrární komory Zdeněk Jandejsek.

Hraboš polní

A hlodavci neškodí jen na polích, ale i v sadech. „Pokud chcete podepsat petici proti používání přípravků na hubení těchto škůdců, přijďte se k nám podívat a zkuste se na pár chvil vžít do kůže zemědělců – když vidíte, že stromky, kolem kterých tancujete pět let, nemají šanci přežít do další sezony, možná změníte názor,“ uvádí Ovocnářské družstvo Brno.

Povolené způsoby aplikace jedů jsou podle zemědělců nedostatečné. „Ministerstvo životního prostředí souhlasí pouze s aplikací přípravku do nor, a přitom je každému jasné, že to je technicky a organizačně nereálné,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Zemědělci podle něj nemají stovky dobrovolníků, kteří by během několika málo týdnů mohli na napadených plochách sypat prostředek přímo do děr.

Mezi nejhlasitější odpůrce trávení hrabošů jedy patří ornitologové. Ti už vyzvali veřejnost, aby správnou aplikaci přípravku – vkládání jedu přímo do nor – pozorovala a na případné úhyny zvířat odborníky upozornila. „Zatím víme, že bylo nalezeno 70 mrtvých zajíců u Šlapanic a jeden bažant. Zvířata jsou nyní na rozborech,“ říká Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické.

Veterináři varují pejskaře

Podle Komory veterinárních lékařů sice přímé ohrožení domácích zvířat nemusí hrozit, protože návnada velmi neatraktivně páchne, ale vyloučit se určitě nedá.

Jak působí Stutox II

Přípravek dokáže hlodavce usmrtit do dvou hodin. Jed fosfid zinečnatý se dostane do jeho žaludku, kde se sloučí s trávicí šťávou, a tím vzniká plynný fosfan. Ten vyvolá akutní zánět žaludku, následně odumírá sliznice. Zároveň se vstřebává do krevního oběhu a způsobuje nekrotizující záněty v celém těle. V plicích vyvolává otok.

Komora zatím žádná hlášení na podezření otravy jedem Stutox II u psů a koček neeviduje. Veterináři nicméně nabádají, aby se lidé při procházkách se psy příkopům či remízkům nyní vyhýbali. Pokud by totiž pes či kočka pozřeli návnadu, úhyn nastává rychle. Otrava se projevuje bolestmi, zvracením či průjmem.

Jakmile se jed vstřebá do krevního oběhu, nekrotizující záněty postoupí postupně do celého těla. 

Menší nebezpečí hrozí, když zvíře pozře otráveného hraboše. Říct, za jak dlouho by případně pes či kočka uhynuli, ale podle prezidentky Komory veterinárních lékařů Radky Vaňousové nejde.

„Záleží na dávce, kterou zvíře dostane. Látka se metabolizuje ve zvířeti, které druhé zvíře sežere, to znamená, že část látky už je přeměněná, takže záleží na množství. Příznaky otravy mít může, ale nebude to tak akutní,“ upozorňuje veterinářka.

Pomůže změna v krajině

Podle Jana Vopravila z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy není přemnožení určitého druhu živočichů ničím výjimečným. „V ekosystémech je běžné, že jsou pěti- či šestileté výkyvy, že se populace nějakých živočichů namnoží,“ uvádí Vopravil. Dá se tak čekat, že příští rok dojde k přirozenému poklesu populace škůdce.

Kde polních hlodavci likvidují pole

Mezitím se namnoží i jejich predátoři. Z přemnoženého hraboše tak nyní sílí ptačí populace. Podle ornitologů třeba sýček obecný, který má obvykle čtyři ptáčata. Teď byla objevena rodina dokonce se sedmi mláďaty této ohrožené sovy. Odborníci letos napočítali až o třetinu víc mladých než loni. Hrabošem se kromě sýčků živí také poštolky, káňata, kalousové či volavky.

Někteří zemědělci proto instalují do polí tyč s bidlem, díky níž se na pole dostane mnohem víc ptačích predátorů.

Úkryt pro predátory

Jenže velký problém jsou podle Vopravila rozsáhlé lány – predátoři si na nich bez remízků a mezí nedokážou najít přirozené úkryty.

„Změnili jsme krajinu, dravci takový stohektarový lán ani nepřejdou, hraboš může mít nerušený rychlý nástup,“ říká.

Přirovnává to k divokým prasatům, kteří také rozoráním mezí ztratili přirozeného nepřítele. „Přemnožené divočáky máme, protože máme na polích kukuřici a další plodiny, takže mají mnoho obživy. A na druhé straně nemají přirozeného predátora, kterým byli vlci či rysi,“ uvádí vědec. 

PRO A PROTI HUBENÍ

PRO - přípravek se už používal a problém nebyl:

Přípravek Stutox II proti přemnoženým hrabošům mohou plošně jednotliví zemědělci použít jen poté, co požádají o individuální výjimku. Tu však nikdo nemá.

Podle ministerstva zemědělství se používají jedy, které přitahují pouze cílové živočichy.

Plošný rozhoz jedu byl možný do roku 2015 a větší problémy s úmrtností jiných živočichů zaznamenány nebyly, uvádí ministerstvo.

● Zemědělci mají povinnost mrtvé hlodavce denně odstraňovat a zajistit jejich likvidaci.

● Pokud hraboš nenajde potravu na poli, začne se podle Agrární komory stěhovat do vesnic a měst. „Jsou velice nebezpečnými přenašeči chorob,“ uvedl její šéf Zdeněk Jandejsek a odkazuje například na tularemii.

PROTI - jed na hraboše ohrožuje i jiné živočichy:

● Podle ministerstva životního prostředí plošná aplikace jedu na zemědělské půdě ohrožuje nejen ptáky, ale i jiné živočichy. A je tak v rozporu se zákonem.

● Plošná aplikace přípravku Stutox II není povolena ani v Rakousku, v Německu či na Slovensku.

● Krajina již teď trpí podle odborníků na půdu intenzivním zemědělstvím a aplikace jedu je pro ni další zátěž, zvlášť když populace hraboše příští rok přirozeně klesne.

● Bezpečnějším, i když náročným řešením je umisťování jedu pouze do nor. Granule s jedem nemohou přímo sebrat ptáci a další zvířata.

● Argumenty o možném přenosu chorob z hraboše na člověka vyvrací hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Riziko je podle ní minimální.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Čipování psů bude povinné už pro tříměsíční štěňata, návrh má podporu

Dvě štěňata, která budou v budoucnu sloužit jako vodicí psi (8. srpna 2019).

Majitel bude muset nechat svého psa čipovat už do tří měsíců věku, nejpozději ale před přechodem psa k novému majiteli....

Pozor na okresní kmotry, radil novým soudcům prezident Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman (druhý zprava) jmenoval 18. září 2019 v Praze...

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenoval nového předsedu olomouckého vrchního soudu. Stal se jím jeho...

Najdete na iDNES.cz