DĚTSKÉ NOVINY: Je hraní her ztráta času? U Minecraftu to prý neplatí

  19:40aktualizováno  19:40
Pro letošní léto připravila MF DNES novinku. Od čtvrtka budou každý všední den vycházet speciální Dětské noviny: dvě strany, s jejichž přípravou pomáhají redakci sami dětští autoři. Kromě rozhovorů či tipů na povedená videa a aplikace přinese každé vydání Dětských novin také vychytávku týkající se hry Minecraft.

Hvězdné války v Minecraftu

Ta se stala zejména mezi odrostlejšími dětmi fenoménem, který však chválí i odborníci, podle nichž rozvíjí kreativitu.

O co v ní jde? Představte si malý ostrov, na něm strom, truhlu s kbelíkem lávy a kusem ledu. S tím musíte přežít. Když budete úspěšní, i z toho mála můžete vybudovat celé město, vesmírnou loď i jadernou elektrárnu.

Třeba tak vypadá jedna z variant počítačové hry Minecraft, která funguje jako dobrý nástroj pro rozvoj tvořivosti, myšlení a pochopení toho, jak věci fungují. Uznávají ji i učitelé či psychologové.

Hra dětem v podstatě nahrazuje klasické stavebnice, jako například lego, někdy k němu bývá dokonce i přirovnávána. "I Minecraft totiž nabízí neomezené možnosti stavby různých objektů, ať už to jsou hrady, nebo vesmírné lodě. Výhoda je, že vše, co vytvoříte, můžete následně používat. Pečovat o svůj dům, sbírat vzácné materiály, prozkoumávat jeskyně. Zkrátka všechno, co si zatím při hře s legem dítě jen domýšlelo," popisuje vysokoškolský student a hráč Minecraftu Ondřej Martinů.

Výběru her je třeba věnovat čas

Rodiče často nedělají mezi počítačovými hrami rozdíly. Mají pocit, že děti u nich zahálejí nebo je vedou k násilí. "Domnívám se, že v dnešní době jsou již počítačové hry součástí života dětí a je velmi obtížné se jim úplně vyhnout. O to více pozornosti je potřeba věnovat výběru vhodných her," říká dětská psycholožka Lucie Součková.

Hru Minecraft na metodickém portálu pro učitele doporučil i informatik Jiří Hauser. "Hráč ve hře může dělat cokoli, co uzná za vhodné, a cíl hry si hledá a vytváří sám," upozorňuje. Hra podle něj zpřístupňuje i složitější matematické a fyzikální funkce. Starší děti pak mohou snáze pochopit, jak fungují třeba hodinky nebo kalkulačka.

Děti hra baví a samy vnímají, že si z hraní i něco odnášejí. "Naučil jsem se třeba plánovat věci dopředu," dává příklad Lukáš Palát, student střední školy z Prahy. Nesmí však u hry prosedět celé dny. "Je důležité sledovat čas, který dítě hrami, byť jakkoli vhodnými, tráví," připomíná Součková.

Ve Švédsku mají hodinu hraní

Minecraft vymyslel v roce 2011 Švéd Markus Persson. Hry se už prodalo 14 milionů. Využila ji i Organizace spojených národů, když vyhlásila soutěž, v níž se měli mladí lidé zapojit do městského plánování. Prostřednictvím Minecraftu měli lidé vytvořit své návrhy na budoucí proměnu určitého místa.

Stockholmská škola Viktora Rydberga dokonce zavedla hodinu, ve které třináctiletí žáci hru hrají. Dá se toho na ní ukázat mnoho, od problémů s životním prostředím k fungování města či firmy.

Minecraft však není jediná hra, která se dá použít jako vzdělávací nástroj. Vznikla už třeba hra IF, která rozvíjí komunikační dovednosti. Hra qCraft zase na Minecraft navazuje a umožňuje hráčům vyzkoušet si, jak funguje kvantová mechanika.

Přestože tyto typy počítačových her mohou formovat třeba budoucí vývojáře moderních strojů, do českých škol pronikají jen zvolna.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz