Lesní houby, nejsou jenom křemenáče a lišky ale i velmi nebezpečné nemoci, které stromy hubí. Vědci varují, že nárůst počtu invazních druhů hub, které ohrožují tuzemské lesy, je obrovský. „V posledních desetiletích má v České republice exponenciální průběh,“ píše se ve sborníku Invazní škodlivé organismy v lesích z roku 2015. Podle odborníků se za poslední roky situace ještě zhoršila.
Pro stromy mohou být některé zavlečené houby extrémně nebezpečné.
„Je to problém srovnatelný se suchem nebo kůrovcem,“ říká Karel Černý, vedoucí odboru biologických rizik Výzkumného ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. Podle něj jsou u nás řádově stovky invazních druhů hub. Zhruba desetina těchto patogenů je schopná strom zlikvidovat.
„Nedávno se k nám dostala plíseň olšová,“ popisuje Černý případ z okolí Lužnice. Ještě před rokem 2002 kolem řeky rostly olše, které dnes už ale vodáci neuvidí. Povodeň ale roznesla plísňovou nákazu, která stromy zcela zničila.
„Problematika houbových chorob je velmi složitá, protože na ně v podstatě není obrana,“ vysvětluje tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Na některé choroby sice existují chemické přípravky, nejdou ale použít plošně. Pokud se patogeny dostanou do lesů vzniká obrovský a těžko řešitelný problém. „Již napadený strom není možné v současné době prakticky vyléčit,“ doplňuje Jouklová.
Z celkového spektra považují Lesy ČR minimálně pět chorob za velmi nebezpečné. Většina nákaz si vybírá konkrétní druh stromu. Vzhledem obrovskému množství patogenů je ale ohrožená většina lesů. Největší problémy mají smrky a borovice, ale i jasany, olše, nebo duby.
Choroby se šíří spolu s okrasnými stromy
Potíže podle expertů způsobují hlavně zahradní prodejny. Rychlá nárůst počtu chorob začal po roce 2000, kdy se u nás začala prosazovat masivní produkce květináčových okrasných stromů ze zahraničí. Spolu s hlínou totiž s rostlinami často cestují také nemoci.
I když se stromky kontrolují, poznat invazní houbu není jednoduché. Pokud majitel vysazuje nový les, musí používat sazenice z místních lesních školek, jenže právě tyto sazenice mohou být infikovány nemocemi z okrasných stromů. Často jsou totiž provozy pro lesníky i pro zahrádkáře hned vedle sebe. Škody na lesích jsou přitom podle vědců miliardové.
„Většina nepůvodních druhů patogenů přichází ze Severní Ameriky, ale přibývá také podíl z Asie. Máme tady druhy i z Jižní Afriky a Austrálie,“ popisuje Černý. Pěstitel si klidně může koupit nevědomky napadený strom na svoji zahradu a problém je na světě.
Stromy se neumí proti novým nemocem bránit
Houbové choroby k lesům přirozeně patří, stromy si proti původním druhům několik desítek tisíc let budovaly speciální obrané mechanismy, které ale jako ochrana proti invazním houbám z opačného konce světa selhávají.
Pohroma už postihla lužní lesy na Jižní Moravě. Na vině je voskovička jasanová, které napadá zdejší porosty. Jasany, které byly dřív nedílnou součástí místní krajiny, už zde lesníci téměř nevysazují. Nemá to smysl.
Nové sazenice dokáže houba za dva roky úplně odrovnat. „Hrozí nebezpečí že tyto dřeviny mohou úplně vypadnout z dřevinné skladby,“ popisuje Vítězslava Pešková z České zemědělské univerzity, největší riziko, které v souvislost s invazními houbami tuzemským lesům hrozí. Může se stát, že budeme postupně kvůli chorobám přicházet o celé druhy stromů.
Kůrovcová kalamita v posledních letech zničila desítky tisíc hektarů lesů a jejich obnova nebude jednoduchá i kvůli houbovým chorobám. Nová invazní houba teď například ve Slezsku napadá javory. S těmi se přitom počítalo jako s významným stromem při zaplnění místa po padlých smrcích.
Teď se bude muset hledat nová alternativa. Dobrým řešením by byla podle Černého jedle, která je proti chorobám odolná, má ale jiný problém. Je to pochoutka pro přemnoženou lesní zvěř, která hlavně malé stromky s oblibou likviduje.