Obecně v Čechách je situace nicméně spíše průměrná, ba i přímo podprůměrná a lze očekávat, že prázdné košíky po návratu z lesa budou často trápit houbaře zejména ve Středočeském kraji, na Vysočině a také v celých západních Čechách.
ČHMÚ ve svém souhrnu také tvrdí, že pravděpodobnost růstu hub je stále vysoká díky tomu, že na vybraných místech je půda dobře nasycena vodou a trend má trvat nejspíše až do konce září, poté se definitivně uzavře i celá houbová sezona.
Atlas hubZde najdete nejznámější houby, se kterými se můžete setkat v našich lesích. Ve spolupráci s časopisem Houbař přinášíme i užitečné rady a zajímavosti. |
„Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září,“ uvádí meteorologové.
ČHMÚ ale zároveň vyzývá houbaře, aby neopomíjeli skutečnost, že klimatická změna ovlivňuje i růst hub. Odvolávají se přitom na dlouhodobou předpověď, která předznamenává spíše suchá období, která houbám nesvědčí.
„Klíčovým faktorem pro růst hub je vodní bilance. Zvyšující se teploty spojené s klimatickou změnou zvyšují vypařování a tím se snižuje množství vody dostupné pro houby. V budoucnu lze očekávat negativní dopad tohoto jevu na růst hub,“ vysvětlují meteorologové.
Chystáte se na houby i v průběhu babího léta?
Stále jsme národ houbařů
Za nejzapálenější houbaře lze považovat obyvatelé Vysočiny, kde pravidelně houbaří 18 procent lidí. Následuje Pardubický kraj, kde houby sbírá 14 procent lidí, a poté Karlovarský a také Královéhradecký kraj, kde pravidelně do lesa vyráží 13 procent obyvatel.
Výsledky jsou ale těsné a kraje se v mnoha ohledech zcela dohání. Oproti tomu obyvatelé Prahy nehoubaří tak intenzivně. Na houby však občas podle průzkumu zajde 80 procent z nich, ukázal průzkum společnosti SC&C.
Nejvíc se houbaří na Vysočině a do lesa Češi míří před devátou, ukázal průzkum![]() |
V celorepublikovém měřítku se pak houbaření věnuje každoročně třetina všech obyvatel. Naopak těch, co nechodí na lov hub vůbec, je jen necelá pětina.
„Výzkum odhaluje, že více než polovina českých houbařů, bez ohledu na pohlaví, věk nebo vzdělání, preferuje sběr hub na dobře známých místech, kde mají jistotu, že houby rostou,“ doplňuje Filip Oliva ze společnosti SC&C o oblíbených lokalitách.