Hotel Praha má nového majitele

  14:01aktualizováno  14:01
Hanspaulka - Luxusní pětihvězdičkový Hotel Praha má nového majitele. Stala se jím firma Falkon Capital, která již podle právního zástupce společnosti Martina Grubnera za hotel zaplatila dohodnutých 501 milionů korun. S dosavadním majitelem hotelu, šestou městskou částí, pak podepsala kupní smlouvu. "Je dobré, že se po tolika letech podařilo hotel prodat," uvedl starosta Prahy 6 Pavel Bém, dodal však, že nyní je jen na novém majiteli, zda tady zachová hotel, či nikoli.

"Sice to v minulosti slíbili, ale po prodeji už to nemůžeme ovlivnit," řekl Bém.

Falkon Capital je neprůhledná firma, která vloni odkoupila část ruského dluhu. Tajné služby tenkrát varovaly, že je napojena na organizovaný zločin.

První splátka za hotel
Společnost Falkon Capital převedla na účet šesté městské části první splátku 100 milionů korun minulý týden. Nejvyšší cenu za pětihvězdičkový hotel Praha, 620 milionů korun, nabídla ve výběrovém řízení firma J&J Top. V dohodnutém termínu ji však nepřevedla na účet městské části. Radnice proto zahájila jednání s Falkon Capital, který je s nabídkou 501 milionů korun druhým nejvhodnějším zájemcem o koupi.

Středeční zasedání zastupitelstva provázela bouřlivá diskuse. Klub za Unii svobody-DEU navrhoval, aby radnice neuzavírala žádnou ze smluv, ale s rozhodnutím vyčkala do září. Část zastupitelů totiž nepovažuje společnost Falcon Capital za důvěryhodnou. Návrh však v hlasování neuspěl a radnice bude postupovat podle původních usnesení.

Městská část prodává hotel přímým prodejem, protože dvě minulá výběrová řízení skončila neúspěšně. Před třemi lety radnice předpokládala cenu 850 milionů korun. Hotel patří akciové společnosti Hotel Praha, kterou vlastní městská část. Radnice hotel firmě pronajímá.

Výtěžek z prodeje chce Praha 6 zahrnout do plánu střednědobých investičních akcí. Měla by z něj být mimo jiné hrazena úprava komunikací, výstavba podzemních garáží a rekonstrukce některých památek.

J&J Top nezaplatil dohodnutou částku
Firma J&J Top, která nabídla nejvyšší cenu za pětihvězdičkový hotel Praha, částku 620 milionů korun v termínu dohodnutým způsobem nesložila. Městská část Praha 6 tedy zahájila jednání s druhou nejvyšší nabídkou, kterou dala společnost Falkon Capital. Ta má nabízených 501 milionů korun zaplatit do 30. července.

Podle právníka Karla Šturma z advokátní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey, která městskou část při prodeji hotelu zastupuje, J&J Top jako zaplacení ceny zaslala městské části originál směnky na nabízenou cenu. To však podle Šturma nelze uznat jako dohodnutý způsob zaplacení. Zaplacením se totiž podle usnesení zastupitelstva rozumí připsání nabízené kupní ceny na účet městské části.

Navíc advokátní kancelář Squire, Sanders & Dempsey nemohla městské části zaručit, že v případě podpisu smlouvy s firmou J&J Top bude smlouva právně závazná. J&J Top totiž nedoložila platnost údajně provedených majetkových změn a změn jednatelů ve firmě.

Kdo chce hotel Praha?
Radnice Prahy 6 v polovině června definitivně rozhodla o pořadí tří zájemců, se kterými bude jednat o prodeji hotelu Praha. Pokud do 16. července nepodepíše kupní smlouvu se společností J&J Top, přijdou na řadu další dvě firmy. Radnice přitom nemá o těchto společnostech žádné přesnější informace. Litvínovská společnost J&J má základní kapitál pouhých sto tisíc korun. Za koupi hotelu však nabídla 620 milionů.

Starosta Prahy 6 Pavel Bém řekl pouze, že za ní stojí zahraniční investiční společnost. "Firma podle mých informací dříve podnikala v oblasti nemovitostí. Své finanční zdroje nám dokumentovala," uvedl Bém. Touto investiční společností je podle informací, které má MF DNES k dispozici, firma Charity Investment Corporation, která sídlí na Bahamách. O koupi hotelu má tak enormní zájem, že garantovala i možné navýšení kupní ceny o jeden milion korun více, než by nabídl jiný zájemce, a to bez udání maximální částky.

Radnice poté bude v případě neúspěchu jednat s dalším uchazečem - akciovou společností Falcon Capital. Tato firma loni na podzim odkoupila část české pohledávky v Rusku. Tajné služby už při deblokaci ruského dluhu varovaly vládu, že představitelé firmy byli napojeni na organizovaný zločin a cizí výzvědné služby. "Mluví se o tom, že je za nimi ruský kapitál," uvedl pracovník jedné z tajných služeb.

Hotel Praha přitom není pro představitele Falcon Capital neznámý. V roce 1996 tu proběhla schůzka ruských finančníků podezřelých z praní špinavých peněz, které sledovala tajná služba a policie. Mezi účastníky byl i nynější člen dozorčí rady Falcon Capital.

Pokud se nepodaří smlouvu podepsat s Falconem, který nabídl 501 milionů, přijde na řadu společnost Devo Group. Za tu mluví známý závodník formule 1 David Coulthard. "Společnost se etablovala v bývalé Jugoslávii, podniká s nemovitostmi a snad už nějaký hotel provozuje. Snad také disponuje vlastními zdroji a já nepochybuji o tom, že například pan Coulthard jimi disponuje," řekl Bém.

Kromě mnoha podivných okolností kolem zájemců a toho, že hotelu Praha se šestá městská část marně snaží zbavit již deset let, je jisté jedno. Pokud se tentokrát prodej skutečně podaří, nestane se jejím vlastníkem nikdo z provozovatelů velké světové sítě hotelů, jak si radnice přála.

Luxusní pětihvězdičkový hotel Praha se nachízí v rezidenční čtvrti Hanspaulka v Praze 6. (9. ledna 2001)

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Bez vstupu do NATO by byl z naší armády skanzen, řekl generál Šedivý

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jiří Šedivý a Otakar Foltýn

Severoatlantická aliance je pro českou armádu zásadní. Tak to vidí v souvislosti s 20. výročím vstupu ČR do NATO...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Najdete na iDNES.cz