Zákaz hazardu podporuje ilegální herny, řekl v Rozstřelu lidovec Bartošek

  7:01aktualizováno  13:00
Plošný zákaz hazardu vede k rozvoji nelegálních heren, řešením je malý počet regulovaných podniků, řekl v pořadu iDNES.cz Rozstřel místopředseda lidovců Jan Bartošek. S expertem strany pro sociální oblast hovořil šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl také o evidenci tržeb, migraci a sporech s Andrejem Babišem.

Bartošek vzbudil v minulosti pozornost médií například návrhem povolit on-line sázení v Česku pro zahraniční společnosti a téma hazardu přišlo na přetřes i během Rozstřelu. Místopředseda lidovců se ohradil proti obvinění Andreje Babiše, že nahrává hazardní lobby, a poukázal při tom na nový zákon.

„Jedenáct let jsem se věnoval lidem závislým na drogách,“ řekl Bartošek s tím, že je s oblastí závislostí profesně spjat. V Česku je podle něj osmdesát tisíc závislých gamblerů. „Ta situace se zhoršuje, je zde velký rozmach nelegálních heren a kvízomatů. Stát se bude muset zaměřit na prevenci a cílit především na mládež, která je nejohroženější,“ dodal.

Fotogalerie

Bartošek vyjádřil své přesvědčení, že nejlepší by bylo, kdyby hazard úplně zmizel. Taková možnost je však podle něj nereálná. „Tam, kde dochází k plošnému zákazu, k takzvané nulové toleranci, tam dochází k rozvoji nelegálních heren,“ vysvětlil. Východiskem je tak prý malý počet dobře regulovaných heren.

Odmítl zároveň obavy části občanů, že nově zaváděná pravomoc odpojovat servery kvůli nelegálnímu zprostředkování hazardních her může posloužit jako nástroj cenzury internetu. „Demokracie a svoboda funguje tehdy, jestliže máte pravidla a dbáte na jejich dodržování. Stát je povinen právo vymáhat,“ dodal.

Osobní spory musejí v koalici ustoupit

Moderátor v diskusi narazil i na zmíněný spor Babiše a Bartoška o nahrávání hazardní lobby (o obvinění Bartoška čtěte zde). Host se proti tvrzení ohradil a poukázal na nový zákon o loteriích, jehož přísná regulace podnikání v dané oblasti je prý v přímém rozporu s tvrzením vicepremiéra. „S Babišem přišla do politika taková zvláštní móda,“ řekl lidovec, kterému se nelíbí vzájemné osočování koaličních partnerů.

Jan Bartošek

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek
  • narodil se 10. listopadu 1971 v Jihlavě
  • v KDU-ČSL je od roku 2006
  • v listopadu 2010 byl zvolen místostarostou Dačic
  • 2011 byl zvolen místopředsedou strany
  • poslancem je od října 2013
  • místopředsedou Sněmovny od února 2014

„Když se skládá koalice, tak hledáte průnik programů a ochotu dohodnutý program realizovat,“ vysvětlil Bartošek, proč vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL navzdory častým sporům stále existuje. „A je potřeba si uvědomit, že hnutí ANO není jenom Andrej Babiš,“ uvedl dále. Důraz je prý třeba klást na plnění koaliční smlouvy, osobní sympatie musí jít stranou. „V koalici jsou vždy politické strany, které jsou si konkurenty. Je normální mít odlišné postoje, ale nesmí to přerůst do osobní roviny,“ doplnil Bartošek.

Místopředseda lidovců rovněž odmítl, že by novelizace zákona o střetu zájmů, která nedávno prošla Sněmovnou (více o takzvaném „lex Babiš“ zde), mířila právě na Babiše. Přísnější regulace je podle něj potřeba, protože vlastnictví médií vytváří nerovné podmínky pro jednotlivé zákonodárce (Andrej Babiš je skrze svůj holding Agrofert vlastníkem vydavatelství MAFRA, pod nějž spadají deníky MF DNES, Lidové noviny, ale i zpravodajský portál iDNES.cz či celoplošné Rádio Impuls, pozn. red.).

Bartoška uvedl jako příklad údajnou kampaň Babišem vlastněných médií, která měla probíhat během zasedání vyšetřovací komise k reorganizaci policie. „Jestliže Lidové noviny pojedou tři měsíce kampaň ohledně policejní reformy a my nakonec přijdeme s nějakým protokolem, tak proti sobě bude ležet práce komise, která je neveřejná, a tři měsíce mediální masáže,“ popsal svou výhradu.

Moderátor se ptal Bartoška také na jeho postoj k migrační krizi a její význam v nadcházejících volbách. „Já vnímám uprchlickou krizi jako riziko, ale nemyslím si, že bude klíčové téma krajských voleb,“ odpověděl host.

Evropa podle Bartoška problém masové migrace hrubě podcenila. „Evropa si myslela, ze už nebude muset pro svoje svobody nic obětovat. To byl velký omyl,“ řekl místopředseda lidovců.

Bartošek vyzdvihl nutnost pomáhat lidem v nouzi, ale zároveň poukázal na její limity. „Je potřeba, aby zaznělo, že těm, kterým jde doma o život, je třeba pomoci. Současně je jim však třeba říct, že přicházejí do odlišného kulturního prostředí a musí dodržovat naše normy,“ prohlásil a jako příklad možného konfliktu uvedl institut mnohoženství nebo výskyt „dětských nevěst“.

EET vytváří rovné prostředí

Bartošek dále odpovídal na dotaz čtenáře, jak se mu daří vysvětlovat voličům na jihočeském venkově, drobným živnostníkům a řemeslníkům, že spolu s koaličním partnerem, hnutím ANO, hlasoval pro EET. „Jezdím po vesnicích a po městech a reakce nejsou jednoznačné. Všichni se shodují, že daně je třeba platit,“ řekl Bartošek s tím, že lidé hlavně chtějí, aby daně „platil i soused“.

„Stát je zodpovědný za narovnání podmínek,“ vysvětlil místopředseda podporu EET. Současně je podle něj důležité pokračovat v debatě o tom, zda by neměly být od povinnosti elektronické evidence osvobozeny marginální živnosti, zda je například nutné takto zatěžovat ženy na mateřské dovolené, které si přivydělávají drobnou živností.

Diskusní pořad Rozstřel

Do činnosti Bartoška v sociální oblasti spadá například návrh, který představil před několika dny. Jedná se o sérii opatření, která mají postiženým pomoci snáze se dostat k penězům od státu na pořízení zvláštních pomůcek. Lidovci chtějí například zvýšit příspěvek na mobilitu u lidí, kteří jsou držiteli průkazu ZTP/P, a to na 600 korun za kalendářní měsíc.

„Mou ambicí je schválit změnu zákona o poskytování dávek pro osoby se zdravotním postižením ve Sněmovně do konce volebního období,“ uvedl 20. září místopředseda Sněmovny a lidovců Jan Bartošek (více o návrhu zde).

V nedávné době se také zapojil do sporu, jaké hlavní město má mít Izrael v atlasech českých školáků. „Izrael má jen jedno hlavní město, a to je Jeruzalém,“ pronesl na demonstraci na pražském Václavském náměstí (více o demonstraci zde).

Mnohem víc pozornosti však zaznamenal jeho loňský spor s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Bartošek navrhl legalizovat on-line sázení u firem, které nemají sídlo v České republice. Argumentoval tím, že je třeba naše právo harmonizovat s evropskými normami (více o návrhu zde).Babiš v reakci na to uvedl, že Bartošek jedná v zájmu hazardní lobby. Tvrdil, že stejný návrh už předtím doputoval na ministerstvo financí od Marka Hermana z Asociace provozovatelů kurzových sázek (více o obvinění zde).

Bartošek nařčení odmítl s tím, že se problematice věnoval dlouhodobě. Uvedl, že od Babiše očekává omluvu (více zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Co očekává od klimatického summitu? Hostem Rozstřelu bude mladá aktivistka

Lucie Smolková, studentka a klimatická aktivistka

Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou...

Premiér slíbil pomoc s rumburskou nemocnicí i nákup nových přístrojů

Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry na návštěvě Ústeckého kraje. (18. 9. 2019)

Premiér Andrej Babiš a ministr Adam Vojtěch jednali s vedením Krajské zdravotní, která zastřešuje pět největších...

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministr obrany Lubomír Metnar.

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Najdete na iDNES.cz