ANO loni hospodařilo se ztrátou 40 milionů, ODS je naopak v plusu

  11:55aktualizováno  19:20
Hospodaření hnutí ANO za loňský rok skončilo ve ztrátě 40,4 milionu korun. Ve ztrátě jsou zahrnuty náklady na loňskou volební kampaň. V minusu skončili lidovci, TOP 09, STAN i komunisté. Naopak účetnictví opoziční ODS vykázalo kladná čísla, strana skončila v plusu 9 milionů.

Vedení občanských demokratů při představování kampaně | foto:  Petr Topič, MAFRA

Výroční zpráva ANO také uvádí, že ke konci roku 2016 hnutí dlužilo svému předsedovi Andreji Babišovi na bezúročné půjčce přes 153 milionů korun. O rok dřív představoval tento dluh 37,5 milionu korun.

Hnutí v tiskové zprávě uvedlo, že náklady na kampaň byly částečně kompenzovány zvýšeným objemem darů a příspěvků od podporovatelů, které se zvýšily z předloňských 14 milionů na loňských 40 milionů korun. Nejštědřejším mecenášem byl podle výroční zprávy roudnický radní za ANO Pavel Elias, který vybudoval úspěšný masokombinát. Později ho prodal holdingu Agrofert, který patří do Babišových svěřenských fondů. Hnutí přispěl jedním milionem korun.

ANO také loni podle výroční zprávy vybralo na členských příspěvcích přes tři miliony korun. Od státu získalo 68,7 milionu korun na příspěvku na činnost. V roce 2015 hospodaření druhé nejsilnější strany skončilo se ziskem 26,9 milionu korun.

ODS v kladných číslech

ODS je na tom finančně lépe než i vládní sociální demokraté. „Stejně jako v roce 2015 skončilo hospodaření ODS v minulém roce kladným výsledkem ve výši 9,5 milionu korun před zdaněním,“ oznámila mluvčí strany Jana Havelková. Po zdanění byl kladný výsledek ODS 8,9 milionu korun. To ČSSD skončila ve ztrátě 180,2 milionu korun.

Zatímco sociální demokraté dostali od dárců 19,8 milionu korun (více o jejich finanční zprávě zde), občanští demokraté, přestože jsou v opozici, více než dvakrát tolik - 48 milionů. „Byly použity zejména na financování volební kampaně do krajských a senátních voleb,“ oznámila mluvčí ODS.

Celkové výnosy dosáhly 128,9 milionu korun, náklady 120 milionů. Auditor ocenil změny, ke kterým ODS přistoupila: „Ve srovnání s předchozími obdobími, na základě přijatých a realizovaných úsporných opatření došlo k pozitivnímu vývoji hospodaření účetní jednotky spojenému s růstem podílu vlastních zdrojů,“ uvedli občanští demokraté.

TOP 09 hospodařila se ztrátou 18 milionů korun

Druhá parlamentní opoziční pravicová strana TOP 09 loni hospodařila se ztrátou zhruba 18 milionů korun, tedy dvakrát vyšší, než jaký měla ODS zisk. Ztrátové hospodaření způsobily náklady na krajské a senátní volby, strana pokryla ztrátu z úspor z předchozích let.

Celkové náklady TOP 09 loni dosáhly 71,6 milionu korun, z toho 38,5 milionu byly náklady na kampaň. Výnosy strany loni dosáhly 53,6 milionu korun. Největší podíl na výnosech tvořil příspěvek na činnost ze státního rozpočtu, který byl 40,6 milionu korun. Od dárců dostala strana 9,7 milionu korun, součástí této částky jsou i platby od ostatních politických stran jako příspěvek na společné kandidátky. Na členských příspěvcích TOP 09 vybrala 3,1 milionu korun, o 800 tisíc víc než v roce 2015.

Celkem strana dostala 294 příspěvků od 243 dárců. Z jednotlivců k ní byl nejštědřejší kandidát do Senátu Jiří Holubář, který TOP 09 daroval 400 tisíc korun. Největšími firemními dárci byly náchodská společnost Medihope a firma Trisol farm z Bolatic na Opavsku, které věnovaly po 150 tisících korunách.

Lidovci skončili se ztrátou necelého milionu

V záporných číslech skončili i lidovci, se ztrátou 985 tisíc korun. Celkové náklady KDU-ČSL loni dosáhly 85,7 milionu korun, výnosy 86,2 milionu korun. Ztrátu lidovci vykázali kvůli zaplacené dani z příjmu za zisk v hospodářské činnosti, do které spadají zejména pronájmy prostor v pražském paláci Charitas, kde KDU-ČSL sídlí.

Nejvýznamnější položkou v příjmech KDU-ČSL byl příspěvek na činnost ze státního rozpočtu, který činil 46,2 milionu korun. Na členských příspěvcích lidovci vybrali 4,1 milionu korun, získali také dary o objemu 14,5 milionu korun.

Většina darů přišla lidovcům od fyzických osob, které KDU-ČSL celkem daly 11,1 milionu korun. Největším dárcem byl Marek Šimák, který straně věnoval 400 tisíc. Z firem nejvíc KDU-ČSL přispěla pražská společnost Pharmaceutical Biotechnology, která straně darovala 350 tisíc korun.

Starostové a nezávislí (STAN) loni hospodařili se ztrátou 2,4 milionu korun. Většina příjmů byla z darů, hlavní výdaje šly na volby, vyplývá z výroční zprávy. V roce 2015 hnutí vykázalo zisk pět milionů korun.

V loňských příjmech STAN 43,9 milionu korun tvoří dary a dědictví téměř 32,7 milionu korun. Z jednotlivců největší dar straně poskytl senátor Ivo Valenta s příspěvkem 5,25 milionu korun, dva miliony dal Richard Benýšek z Olomouce. Po milionu korun přispěla zlínská firma Alpine Logistic a kolínské Lučební závody Draslovka.

Od TOP 09, se kterou STAN do loňska spolupracovali, hnutí loni dostalo 3,2 milionu korun. Ze státního rozpočtu na svou činnost obdrželo zhruba 11,2 milionu korun, členské příspěvky mírně přesáhly 50.000 korun. Z loňských výdajů téměř 46,3 milionu korun mířilo na volby 29,5 milionu a na provoz 16,7 milionu Kč.

Komunisté hlásí minus devět milionů

Loňské hospodaření KSČM vykázalo ztrátu 9,2 milionu Kč. Většinu výnosů představoval státní příspěvek (79,5 milionu), zisk měli komunisté i z pronájmu nemovitostí (26,4 milionu) a členských příspěvků (16,8 milionu). Mezi výrazné náklady patřila příprava na volby (27,4 milionu), opravy majetku a mzdy (41,9 milionu) či sociální pojištění (téměř 10 milionů).

Jeden z největších darů straně poskytl její předseda Vojtěch Filip. Z jeho účtu KSČM dostala 237 tisíc Kč.

Devítimilionová ztráta není z pohledu strany zásadní ranou. V roce 2015 hospodařili komunisté se ziskem 22,2 milionu po zdanění. Na účtu nerozděleného zisku nyní KSČM má 136,1 milionu korun, dlouhodobý majetek činí 104,2 milionu Kč. KSČM nemá žádné bankovní úvěry ani půjčky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

VIDEO: Stěny a střechu unikátní průmyslové haly tvoří tisíce rostlin a trav

Trávou a dalšími rostlinami jsou porostlé i stěny haly, kterou se rozšířila...

Ve Slavkově u Brna vyrostla unikátní průmyslová hala, která má zelenou střechu i fasádu. Navíc nepotřebuje kanalizaci....

Silné bouřky zatopily na Olomoucku sklepy, padaly také kroupy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazila nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, velmi silně zasáhla okresy Žďár nad Sázavou a...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz