Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Do hor v teplákách a sandálech. Záchranáře zatěžují lehkovážní turisté

  12:27
Podle Horské služby se na horách rozmáhá nešvar: lidé stále častěji na vrcholky hor vyrážejí špatně vybavení. To potvrzuje včerejší případ z Krušných hor, kde žena na horskou túru ve sněhu vyrazila jen v ponožkách a sandálech. Záchranářům řekla, že ponožky mají membránu a kromě toho už takto obutá chodí do hor nějakých 30 let.
Horská služba ČR

Horská služba ČR | foto: Horská služba ČR

Dvě ženy ve věku 69 a 64 let se v pátek odpoledne vydaly na pěší túru kolem vrchu Loupežník u Dubí v Krušných horách. Jenže po jedné z nich musela pátrat Horská služba a policie. 

Podle záchranářů ženy nejprve vyrazily podél běžecké trasy na Sedmihůrské cestě, pak se ale vydaly mimo značené cesty a nakonec se ocitly na místě, kde vyšlapané stopy končily. 

„Starší žena dala té mladší svůj mobil do batohu a pak se kdoví proč rozdělily. Mladší ženě se podařilo vrátit na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu odkud zavolala policistům, že postrádá kamarádku,“ uvedl k okolnostem akce Tomáš Plíva, zasahující člen Horské služby Krušné hory.

Žena na horskou túru vyrazila v sandálech | foto: HS Krušné hory

Záchranáři vyjeli na sněžném skútru a terénní čtyřkolce, a aby zvýšili šance na nalezení zbloudilé ženy, vzali sebou jednoho policistu a mladší ženu.

V sandálech do hor chodí už třicet let

„Policii se ještě podařilo podle mobilu lokalizovat místo, kde se turistky rozdělily. Sami pak projížděli silnice, my jsme se vydali do horského terénu. Po asi hodině a půl pak policisté ženu našli v pořádku na silnici mezi Dubí a Krupkou,“ doplnil Tomáš Plíva a zmínil překvapení záchranářů, když zjistili, že mladší žena, která jela s nimi, se vydala na sníh jen v sandálech a termo ponožkách.

Žena záchranářům tvrdila, že ponožky mají membránu a kromě toho už takto obutá chodí do hor nějakých třicet let. 

„To, co jsme viděli při této akci, neodpovídalo třiceti letům zkušeností pohybu na horách, tak jak paní uvedla, bylo porušení snad všech zásad pohybu v zimních horách. Vydala se na cestu sněhem v obuvi vhodné na jarní procházku parkem, druhá se vzdala mobilu a s partnerkou se rozdělily. Důrazně turisty varuji, aby se takto nechovali,“ apeloval na návštěvníky pohoří Miroslav Račko, náčelník Horské služby Krušné hory. Dodal, že sandály jsou však vrcholem všeho, co horské oblasti od nezodpovědných turistů v posledních týdnech zažívají.

Na Sněžku vyrazili v teplákách a teniskách

Minulý víkend se podobná událost odehrála také v Krkonoších. Kde se dvojice turistů vydala v teniskách a teplákách z Pece pod Sněžkou na Sněžku. K tomu vyrazila nikoliv cestou pro pěší, ale skialpinisty.

Dvojice z Krkonoš podle záchranářů porušila prakticky všechna nepsaná pravidla a doporučené postupy, které se jen porušit dají. „Z Pece se na vrchol Sněžky vydali někdy odpoledne, byli špatně obutí i oblečení, neměli s sebou suché náhradní věci ani čelovku či baterku,“ popsali zúčastnění záchranáři Wolfgang Berger a Tomáš Novák.

Jako poděkování za pomoc je lepší dort než flaška, říká nový šéf horské služby

Muž se ženou si vybrali trasu přes Obří důl pro skialpinisty, nikoliv pro pěší, na své cestě přetnuli lavinovou dráhu a v mobilu neměli aplikaci Záchranka, která zásadním způsobem díky automatickému odeslání polohy zjednodušuje zásah záchranářů.

Dvojici zmrzlo i pití

Dvojice kontaktovala nejdříve policii. Ta pak v sedm večer Horskou službu. Záchranář se telefonicky spojil s dvojicí turistů a snažil se co nejpřesněji dvojici lokalizovat, neboť tvrdili, že jsou pod vrcholem Sněžky na modré turistické cestě. 

„V průběhu telefonátu postupně docházelo k upřesňování místa také tím, že si cestu znovu prošli telefonicky a místo doupřesnili,“ uvedli záchranáři.

Do terénu tedy vyrazilo ihned 6 záchranářů – jedna čtyřkolka a jeden skútr se čtyřmi lidmi zezdola na skialpinistickou cestu Obřím dolem kam to šlo a odtud na skialpech a jedna čtyřkolka se dvěma lidmi shora přes Luční boudu, polskou stranu Krkonoš ke Slezskému domu a odtud opět na skialpech.

„Obě záchranářské skupiny si šly naproti a potkaly se prakticky ve stejný čas u promrzlé dvojice v Obřím dole zhruba půl kilometru pod Slezskou boudou. Boty i rukavice měli promočené a zmrzlé, nevěděli, kde jsou, zmrzlo jim i pití, které si s sebou vzali,“ popsali záchranáři, kteří dvojici dali náhradní oblečení a energetické bonbony.

„Dívce, která na tom byla hůře, jsme pomohli zpět ke Slezskému domu, kde jsme ji zabalili do termofolie, suchých dek, naložili do akia člunu a transportovali na základnu v Peci,“ řekli horští záchranáři. Těm se k tomu při transportu kvůli až jeden a půl metrovým návějím podařilo dvakrát zapadnout. 

„Chlapci pomohla dolní parta na skialpech druhou stranou k záchranným strojům, a i jeho jsme odvezli na základnu. Tam si dvojici převzala převozová sanitka, která je transportovala na ošetření do trutnovské nemocnice,“ popsali akci záchranáři Berger a Novák. 

Tepláky a tenisky vídají záchranáři stále častěji

Podle nich k tomu, aby se dvojice vyčerpala a promrzla, stačilo relativně málo. Z centra Pece šli čtyři kilometry po upravené prohrnuté cestě a k vysílení stačila chůze v hlubokém sněhu o délce zhruba 2,5 kilometru. 

„Z pohledu Krkonošských záchranářů nutno podotknout, že přes veškerou techniku a výbavu, kterou máme k dispozici, mohou a jsou akce v takovém terénu časově náročné,“ upozornili záchranáři. 

Pár vyrazil na Lysou horu v teplácích a teniskách, uvázl v korytě potoka

S podobnými událostmi se setkávají nyní horští záchranáři čím dál častěji. V Beskydech i několikrát za uplynulý víkend. Například pod Lysou horou uvízl zcela mimo cesty v hlubokém sněhu pár ve středním věku, opět v teplákách a v teniskách. Oba lidé ztratili orientaci a zcela podchlazení už nebyli schopni se sami se situací vypořádat. 

„Jak se ukázalo, v podstatě vždy šlo o to, že zachraňovaní měli špatné vybavení do zimních zasněžených hor. Podle všeho to vypadá, že v posledních týdnech lidé vyměnili návštěvu nákupních center za horskou túru, ale vybavení a oblečení mají stále stejné. Je nezbytně nutné, aby s sebou do hor vzali i rozum,“ řekl k víkendovým nehodám Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy.

Žena chtěla vyzkoušet bivakování

Minulý víkend museli členové Horské služby vyjet na pomoc také třiatřicetileté ženě. Ta si podle nich zřejmě chtěla vyzkoušet bivakování v extrémních podmínkách v oblasti Kralického Sněžníku.

Lidé v mrazu a sněhu bivakují v Jeseníkách, musí jim pomáhat horská služba

„Za prvé jsme se k ní museli dostat do lavinového katastru u pramene Moravy, v oblasti byla takzvaná bílá tma. Pak jsme ji ošetřili, byla vyčerpaná a silně podchlazená,“ popsal zasahující člen Horské služby Jeseníky Jakub Fabián s tím, že tu noc bivakovali na vrcholu Sněžníku i další lidé.

„Následoval transport ženy z nepřístupného terénu na naši stanici,“ dodal Fabián.

V současných podmínkách by se podle záchranářů rozhodně nikdo neměl pouštět mimo značené cesty. A když už se k tomu návštěvníci hor rozhodnou, je nejlepší o svém úmyslu informovat Horskou službu dopředu a být dobře obuti a oblečeni, mít náhradní věci v batohu a rozhodně nainstalovanou aplikaci Záchranka. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  10:34

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

Zemřel advokát Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské obchodní komory

20. května 2024  9:51

V neděli 19. května zemřel ve věku nedožitých 65 let advokát, filantrop a prezident Česko-izraelské...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  9:03

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Lajky nestačí, věda potřebuje peníze, říká nový ministr Ženíšek

20. května 2024

Premium Přichází nový ministr Marek Ženíšek, který má za úkol, slovy Miroslava Kalouska, „tančit na...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...