Horko zahnalo klíšťata pod zem, v září ale budou zpět

  12:42aktualizováno  12:42
Extrémně vysoké teploty letošního léta se klíšťatům nezamlouvaly, a tak se stáhla. Hygienici ovšem vrchol aktivity parazitů čekají v září. Vlhko a teplo, tedy podmínky babího léta, totiž znamenají více přisátých klíšťat.
Klíšťata mají před sebou své druhé nejaktivnější období roku. V ohrožení jsou například houbaři. Ilustrační foto

Klíšťata mají před sebou své druhé nejaktivnější období roku. V ohrožení jsou například houbaři. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Unikli jste v létě klíštěti? V září budou mít tito parazité další šanci dostat se vám pod kůži. Vedle května jsou totiž během roku nejaktivnější právě na začátku podzimu.

"Klíšťat je v lesích a na loukách víceméně pořád stejně. Co je důležité, je jejich aktivita. Ta pak záleží na konkrétním místě a počasí," popsal Libor Mazánek z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Počasí ovlivňuje také to, kolik do lesa vyrazí lidí. I to se podle Mazánka ve statistikách projeví.

"Letošní květen byl tak například velmi deštivý. Klíšťata sice byla na vrcholu, ale lidé za nimi nepřišli. S nadsázkou řečeno, minuli se. Klíšťata také nemají ráda příliš vysoké teploty, při hodnocení léta můžeme tedy hovořit o útlumu jejich aktivity," přemítá nad letošními čísly Mazánek.

Klíšťatům velmi vyhovuje babí léto

Jeho kolegyně z prostějovské pobočky krajské hygienické stanice Eva Kučerová jej doplňuje. "Těmto parazitům nejvíce vyhovuje vlhko a teplo. Tradičně je tak silným vrcholem jejich aktivity takzvané babí léto. Počty nahlášených případů encefalitidy a boreliózy mohou jít ale nahoru už v září."

Mazánek pak odkazuje na předpověď aktivity klíšťat od Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje s pětibodovou stupnicí. Čím vyšší číslo, tím je parazit aktivnější. Zároveň tak roste šance, že člověka tito parazité při procházce v lese napadnou.

Poslední víkend od ČHMÚ dostal dvojku. "Podle zkušeností z minulých let odhaduji, že se v září dostaneme tak na čtyřku," uvedl Mazánek. V takovém případě by lidé neměli chodit do křovin a trávy na kraji lesa a na březích řek.

"Když se ovšem na webové stránky ústavu podíváte v květnu, bude tam velmi pravděpodobně svítit pětka." Tehdy odborníci doporučují procházky v listnatých a smíšených lesích raději odložit.

OČKOVÁNÍ: ENCEFALITIDU LIDÉ IGNORUJÍ, PROTI BORELIÓZE HO MAJÍ ZATÍM JEN PSI

U nás ani ne dvacet procent, v Rakousku devadesát. V očkování proti klíšťové encefalitidě Česká republika stále pokulhává. Počet lidí, které injekce chrání proti nemoci, jež může skončit až ochrnutím, se začal zvedat teprve v průběhu posledních čtyř let. Na vakcínu proti borelióze ale lidé stále čekají, naopak psi už svoji očkovací látku proti ní mají.

Má-li lékařka Olga Gazárková z očkovacího centra Avenier na olomoucké poliklinice zhodnotit přístup lidí k očkování proti encefalitidě, mluví o zlepšení. "Díky informační kampani a zprávám z médií počet naočkovaných roste. Stoupat začal po roce 2000, výrazný zlom přišel o pět let později."

Injekce s vakcínou proti encefalitidě tak na jejím očkovacím centru teď počítají na stovky. "Za letošní rok jsme naočkovali kolem čtyř set nových pacientů, další si přišli pro druhou či třetí dávku vakcíny. Dohromady je to zhruba tisícovka lidí," popsala Gazárková, podle níž však tyto údaje ztrácí lesk při pohledu do sousedního Rakouska.

Co do počtu klíšťat jsou si naše země podle jejího srovnání podobné, ovšem počty naočkovaných se výrazně liší. "U nás je to přibližně osmnáct procent populace, v Rakousku se toto číslo pohybuje kolem devadesáti."

Při dotazu na ochranu proti druhé nemoci spojené s klíšťaty však Gazárková vrtí hlavou. Vakcína na Lymskou boreliózu se stále vyvíjí. "Například ve Spojených státech ji už mají lidé k dispozici, ovšem u nás je nepoužitelná. Ve střední a východní Evropě máme jiný typ boreliózy."

Vyhráno tak nad touto nemocí, s níž lidé v současnosti bojují především antibiotiky, mají u nás pouze psi. "Pro ně už je očkovací látka známá zhruba pět let," dodala Gazárková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Školství dostane ještě miliardu, peníze půjdou například na nové učitele

Ilustrační snímek

Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na zajištění nových...

Dálnice D1 bude v noci několikrát stát, kvůli stavbě mostu u Humpolce

Dálnice D1. Ilustrační foto

Provoz na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větným Jeníkovem se od dnešní 22. hodiny do úterní 6. hodiny ranní několikrát...

Zeman ČSSD radí moudře. Když ho nevyslyší, je s ní konec, říká Ovčáček

Je na sociální demokracii, aby se situací vyrovnala, řekl mluvčí prezidenta

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka by se ČSSD měla řídit podle „moudré rady“ Miloše Zemana a ustoupit od svého...

Najdete na iDNES.cz