Homosexuálové tancovali Táborem, před radikály je ubránila policie

  10:44aktualizováno  14:57
Ulicemi Tábora prošel v rámci festivalu Queer Pride průvod gayů a lesbiček. Městem je doprovázelo 250 policistů, aby zamezili útokům ze strany pravicových radikálů. Do města se totiž sjelo i několik desítek přívrženců Dělnické strany.

Průvod zhruba 350 účastníků festivalu Queer Pride, který má zviditelnit gay a lesbickou komunitu, se vydal do ulic v pravé poledne. "Přijeli většinou Češi, ale jsou zde i hosté z Francie, Německa a balkánských zemí," uvedla mluvčí festivalu Queer Pride Petra Kubešová.

V čele průvodu a na jeho konci jela policejní vozidla, po stranách šli policisté včetně členů antikonfliktního týmu. Ve městě panovala mimořádná bezpečnostní opatření kvůli souběžné akci pravicových radikálů. K akci bylo připraveno pět stovek policistů, nakonec byla nasazena polovina.

Ochránit průvod homosexuálů Queer Parade v Táboře přijeli i policisté na koních z Brna (20. června 2009)

Zhruba tři desítky účastníků dopoledního shromáždění Dělnické strany na Husově náměstí se před polednem rozptýlily po městě. Policie se obávala, že radikálové průvod napadnou. Po čtrnácté hodině už policejní opatření povolila, akci homosexuálů ale bude policie monitorovat do noci.

Jediný incident vyvolal opilý mladík, který hodil vejce na policejní auto. "Budeme to řešit jako přestupek," uvedl šéf zásahu Roman Bláha.

Pouliční evangelista Pavel Žaljjo protestuje proti festivalu homosexuálů Queer Parade v Táboře (20. června 2009)

Proti setkání homosexuálů také ve městě protestoval osamělý pouliční evangelista Pavel Žaljjo. Držel transparent s nápisem, že "homosex je hřích" a do tlampače volal, že je to ďáblovo dílo a že se gayové a lesby mají stydět. Ti mu začali do megafonu pískat, evangelista se poté stáhl.

V průvodu kromě pěších účastníků byly také alegorické vozy, některé na alternativní pohon. Trasa vedla přes Nové a Staré město, Žižkovo náměstí a stočila se do údolí pod hradbami Tábora, kde probíhá kulturní program.

Účastnice festivalu Queer Parade v Táboře (20. června 2009)

Policisté některé členy průvodu legitimovali, protože vyčnívali svým černým oděvem. Nakonec se ale ukázalo, že i oni mají i oranžové pásky a patří k pořadatelům průvodu.

Loni na průvod létaly slzné granáty

Festival Queer Pride navazuje na první velký průvod gayů v Česku, který loni 28. června prošel Brnem. Kvůli útokům odpůrců byla ale jeho trasa kratší a místo dvou hodin trval 20 minut. Policie zadržela patnáct extremistů.

Na brněnské Queer Parade se střetli neonacisté s účastníky pochodu

Loni napadli neonacisté účastníky brněnské Queer Parade (28. června 2008)

Osoby, které na účastníky brněnského průvodu před rokem házely ještě před jeho začátkem výbušky a po jeho skončení slzné granáty, dosud nevypátrala. Slzný plyn zasáhl podle odhadu svědků několik desítek lidí.

Podle Petry Podlahové, jedné z organizátorek průvodu letošního Queer Pride, akce Dělnické strany v žádném případě nijak nenaruší naplánovaný program festivalu.

Filmař upozornil na fašistickou nášivku

Na dvě desítky zástupců a sympatizantů Dělnické strany se dnes dopoledne sešlo na Husově náměstí, kam dorazil i místopředseda DS Jiří Štěpánek. Radikálové setkání svolali prý proto, aby poděkovali lidem za účast v eurovolbách. Padla i protestní slova proti pochodu homosexuálů.

Extremisté si poslechli Štěpánkův projev, během kterého k němu přistoupil filmař Filip Remunda a upozornil ho, že jeden z přítomných stoupenců DS má na bundě fašistickou nášivku "Árijské bratrstvo". Do sporu se vložil antikonfliktní tým, Remunda se potom stáhl. Policie bude mladíka s nášivkou na bundě přezkoumávat kvůli přestupku. Pokud se ale neprokáže, že si byl vědom toho, co nášivka znamená, vyšetřování skončí.

Na náměstí hlídkovali policisté na koních a členové antikonfliktního týmu. Radikály sledovala také starostka města Hana Randová. "Mám připravenu i variantu, že shromáždění ukončím. Záležet ale bude na stanovisku přítomných policistů," uvedla. Radnice podle ní dopředu nenašla zákonnou možnost, jak shromáždění extremistů zabránit.

Nakonec podle policie nebylo nutné setkání radikálů rozpouštět. I když policisté očekávali konflikt, nedošlo k němu ani náznakem.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Politická strana Realisté po třech letech končí, rozhodli členové

Realisté začali sérii setkávání s veřejností. Do konce března představí volební...

Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom Jiří Hynek,...

Po útoku na plovárně v Dubí budou na návštěvníky dohlížet kamery

Fotografie z aktuálně nainstalovaného kamerového systému městské policie na...

V návaznosti na loňský brutální útok, při kterém skupina Romů napadla na koupališti v Dubí na Teplicku mladého muže,...

Česko usychá. Třetina území je na nejhorším stupni a situace se zhoršuje

Trápí vás sucho a nedostatek vody? Pomůže studna a hlubinné čerpadlo

Sucho se v České republice minulý týden po mírném ústupu znovu rozšířilo. Třetina území je na vůbec nejhorším stupni....

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz