Pětina Čechů by ráda pracovala na home office jeden až dva dny v týdnu, devět procent by chtělo pracovat doma tři až čtyři dny v týdnu, šest procent by preferovalo pracovat především z domova a stačilo by jim v práci strávit tak pět dní v měsíci. Pracovat zcela na home office bez nutnosti navštěvovat firmu by uvítalo pět procent lidí.
Pracuji z domova, musela jsem si koupit počítač. Musí zaměstnavatel přispět? |
Nejběžněji mohou zaměstnanci z domova pracovat v režimu jeden až dva dny v týdnu, což je zároveň nejsilnější preference na straně manažerů firem. Možnost práce pouze nebo převážně z domova se aktuálně týká zhruba šesti procent ze všech zaměstnanců. „Častěji jde o zaměstnance z IT, financí, poradenství, různé manažerské a administrativní pozice, takzvané bílé límečky,“ uvedl Tomáš Pavlíček z pracovního portálu Prace.cz.
Práce z domova se podle průzkumu stává stále běžnější praxí, zejména v důsledku technologického pokroku a změn v pracovních návycích. Přestože mnoho zaměstnanců může pracovat z domova, tato možnost není rovnoměrně rozložena napříč různými profesemi a sektory.
Práce z domova? Pro firmy už zcela normální věc, lidem však hrozí vyhoření |
Nejméně je home office z logiky věci praktikován ve školství a zdravotnictví a v pozicích, které zastávají takzvané modré límečky. Sem patří zaměstnanci v manuálních nebo technických rolích. Tj. například stavbaři, mechanici, instalatéři nebo elektrikáři, kteří svou práci vzdáleně vykonávat nemohou a mají ji pevně vázanou na místo výkonu.
Česká pobočka Alma Career provozuje portály a služby Jobs.cz, Prace.cz, Atmoskop.cz, Platy.cz, Profesia.cz, Práce za rohem, Seduo, Teamio či Arnold.