Náměstek brněnského primátora Matej Hollan.

Náměstek brněnského primátora Matej Hollan. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hollan: Omlouvám se. Češi nikoho zplynovat nemohli, nebyli totiž árijci

  • 553
Přestřelka mezi jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem a náměstkem primátora Brna Matějem Hollanem pokračuje. Hašek Hollana zkritizoval za výrok, že „v Brně bývalo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali,“ a požadoval omluvu. Té se nyní dočkal, Hollan mu však vysvětlil i historický český antisemitismus.

„Pokud bereme onu větu doslovně, je chybná. V koncentračních táborech, jak známo, směli být coby dozorci pouze lidé árijského původu. Za zkratkovitost svého výroku se tedy omlouvám - ani nejzarytější český antisemita nemohl být dozorcem v koncentráku,“ uvedl ve svém prohlášení na stránkách Žít Brno Matěj Hollan.

Reagoval tak na prohlášení jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD). „Důrazně upozorňuji, že my Češi jsme si opravdu v minulosti nikoho nezplynovali. Za svoje skandální slova by se měl náměstek brněnského primátora omluvit,“ uvedl Hašek (ČSSD). Hollan mu vyhověl, zároveň však upozornil, že hejtman jeho výrok vytrhl z kontextu.

Fotogalerie

„Hejtman Hašek si z textu vytáhl jednu větu, která přímo nesouvisí s hlavním posláním článku, ale která glosuje minulost Brna. Panu hejtmanovi a dle průběžných výsledků ankety v článku na iDNESu mnoha dalším lidem, se tato moje věta nelíbí,“ dodal Hollan.

Upozornil také, že Češi byli stejně jako Němci a další národy rozdmýchávači antisemitismu a mají přímou vinu na romském holokaustu, jehož důsledek bylo zplynování, byť ho Češi nevykonali. Zároveň dodal, že lidem neupírá zásluhy v odboji a jejich hrdinství je potřeba neustále připomínat.

„O účasti českého národa na romském holokaustu se myslím nikdo nepře. Spor probíhá o to, jak moc jsme jako stát či národ selhali při genocidě Židů. Na základě historických faktů, které podrobně zmapovávají antisemitismus první a druhé republiky, včetně výše uvedeného vyloučení Židů ze státní správy, což provedla česká vláda, lze konstatovat, že naši političtí předchůdci a společnost výrazně selhali,“ píše Hollan.

Zpráva nebyla o zplynování, ale o cestě do Bruselu

Podle Haška by si měl Hollan uvědomit, že je náměstkem brněnského primátora. „Může vymyslet tisíce líbivých slov, ale historii nezmění. Německo v roce 1938 a 1939 nejdříve rozbilo a poté obsadilo Československo, nikoliv naopak. Statisíce Čechoslováků včetně Židů a Romů pak vraždila a zavírala do koncentráku Hitlerova Třetí říše, nikoli Benešova exilová vláda nebo náš domácí a zahraniční odboj. Odsun Němců je poválečnou realitou reagující na předchozí roky německé okupace a tyranie,“ zdůraznil Hašek.

Podle Hollana nebyl jeho původní příspěvek na Facebooku o „zplynování Židů“, ale o tom, jak opovržlivě se na Českou republiku nyní ve světě dívají za to, že nebyla dosud ochotná přijmout dobrovolně na své území pár tisícovek uprchlíků.

Hašek vs. Hollan

Na čí stranu se staví čtenáři? Hlasujte v anketě.

„Dle nálad panujících v zahraničí je to popření dosavadního polistopadového vývoje, odmítnutí solidarity se západními státy a pro prestiž a hodnověrnost České republiky naprostá katastrofa, která se nám bezesporu mnohonásobně vrátí,“ dodal Hollan.

Přílivová vlnu migrantů je ostatně další zásadní otázka, na které se politici neshodnou. Zatímco Hollan by migranty přijímal a považuje je za chudáky prchající před válkou, Hašek chce pomoct zbídačeným rodinám s dětmi, ale nesouhlasí s kvótami na přerozdělování uprchlíků. Upozorňuje, že ne všichni běženci utíkají před válkou, ale mohou být i ekonomickými migranty, kteří jdou do Evropy kvůli lákavému sociálnímu systému.

„Česká zakořeněná xenofobní mentalita nám zabraňuje být jako celek vyrovnanou, uvědomělou společností, která se nebojí chyb vlastní minulosti a která se nebojí výzev budoucnosti - dnes je to solidarita s lidmi jiného vyznání, jež jsou stiženi válkou a dalšími útrapami, zítra to může být něco jiného. Naštěstí to neprostupuje celou společností a tak je šance, že postupně tu přestanou převládat nálady, že za všechno můžou ‚ti druzí‘ a že své vlastní frustrace budeme házet na Židy, Romy, muslimy, nebo kohokoliv, kdo zrovna půjde kolem,“ uzavřel Matěj Hollan.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video