RECENZE: Volební spoty připomínají letáky z místní masny

  20:19aktualizováno  20:19
Předvolební spoty politických stran připomínají hlučný teleshopping bez nápadů. Úrovní se blíží letákům z masny, uvedla ve svém hodnocení filmová recenzentka MF DNES Mirka Spáčilová. Kandidující strany mají právo odvysílat své prezentace v České televizi a Českém rozhlasu.
Předvolební spoty stran se podle filmové recenzentky MF DNES Mirky Spáčilové příliš nepovedly (ilustrační foto).

Předvolební spoty stran se podle filmové recenzentky MF DNES Mirky Spáčilové příliš nepovedly (ilustrační foto). | foto: koláž iDNES.cz

Schválně, co mají společného Aktiv nezávislých občanů, Romská demokratická strana a Československá strana socialistická? Politolog se potí, divák má jasno: to jsou tři strany, které mu připravily chvilku úlevy. Protože do pondělní premiéry volební kampaně nedodaly své spoty, takže na obrazovce České televize jim vyměřený čas odtikával tiše, jako přestávka s koťaty a staženým zvukem.

Zato ostatní kandidáti vytasili hlučný teleshopping bez nápadu. Jak mají naši filmaři trénovat na Oscary, když jim politická klientela zadává objednávku na úrovni reklamních letáků z místní masny?

Spoty stran jsou od pondělí v televizi a rozhlase

Kdekdo vyrazil do přírody. Za sociální demokraty kráčí Bohuslav Sobotka mezi lány, za Změnu postává Táňa Fischerová v prosluněném lese, zástupce Klubu angažovaných nestraníků vykládá v parku na lavičce, lidovci si zpomaleným krokem - klidná síla, nebo lenost? - podávají slunečnici.

Dělnická strana staví svého vůdce v černých brýlích před malebné kulisy jako televizního zpravodaje, jen Tomio Okamura hlásá Úsvit z ulic velkoměsta.

Volební spoty

Vděčnou animaci využily pouze dvě strany, obě v prosté černobílé stylizaci. Bondovská jízda TOP 09 je sice milý nápad, ale posadit na motorku knížete hraničí s nechtěnou parodií. ANO zase přehltilo kresbu ekonomickými údaji, takže si divák připadá jako na poradě.

Příběh veškerý žádný, zápletka žádná, vztahy jakbysmet, jen mluvící hlavy a zubožená čeština. Za Stranu svobodných občanů klade řečnické otázky Petr Mach, rovněž Občané 2011 mají "palčivé otázky" a k nim hned "řešení, jak je řešit". LEV 21 oznamuje, že nic neskrývá, Koruna Česká opakuje, proč nám za monarchie bylo líp.

Trocha poezie i rudá telenovela

Spousta kandidátů vsadila na prostý reklamní leták, pouze místo výkřiků Druhý kus zdarma či Vánoce se slevou nasadili údernější tón. Jazyk Suverenity hýří výrazy "zrušit, zamezit, vymýtit" - člověk skoro čeká i "zavřít, vyhodit, pověsit". Pravý blok má díky slovníku Petra Cibulky nejvyšší četnost vykřičníků v Evropě, klidně i tři za větou, kam se hrabou titulky bulváru!!!

Dvě strany povolaly okresní básníky. Školní rýmovánky ODS na téma "proto volím pravici" deklamují občané, strana Hlavu vzhůru! si zase vedle právně sporného využití filmové hlášky "metelesku blesku" umně zaveršovala "když někomu věříme, tak ho taky zvolíme". Zemanovcům v rámci lidovosti stačí prosté heslo Zastavili jsme Kalouska, s poezií se nepářou.

Nuda však překvapí u České pirátské strany, která školí národ v lenošce u krbu, a také u zelených, jejichž tablo lídrů připomíná seznam bankovních poradců. Stylem se liší Strana soukromníků, jež zvolila parafrázi sportovního komentáře fotbalu, kde si "pravý a levý bek nerozumí". Ovšem filmařsky je to všecko jedna laciná bída.

A kde zůstali komunisté? Mistři obezliček nezklamou, na obrazovku umístili heslo se sdělením, že "místo spotu jsme podpořili akce pro děti a mládež". Jaké, kdy, kde, za kolik? To už si volič neověří, ale jak dojemně to zní. V rámci kampaně se vlastně komunistům podařilo vyrobit nejlevnější telenovelu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Další z rubriky

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Otevřené dveře vlaku vystrašily cestující. Je to chyba, přiznávají dráhy

Dveře nebyly řádně zabezpečené.

Cestující ve vlaku na trati mezi Veselím nad Lužnici a Českými Velenicemi byli hodně překvapení a rozčílení. Po...

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz