Hnutím extremistů zákaz nehrozí

aktualizováno 
P r a h a - Extremistická hnutí, na jejichž mítincích řečníci otevřeně zpochybňují holocaust, stále fungují jako řádně zaregistrované organizace a zákaz jim zřejmě ani nehrozí. Výrok "Nikdy neexistovalo vyvražďování Židů ani plynové komory" zazněl na čtvrteční demonstraci extremistické pravicové Vlastenecké fronty. I když nevyšel přímo z úst člena tohoto sdružení, organizátoři jsou podle zákona odpovědní za porušování zákona. Autora věty, člena hnutí Národní aliance Vladimíra Skoupého, stíhá policie. Za podobný projev musel francouzský nacionalista Jean-Marie Le Pen zaplatit pokutu bezmála dva miliony franků.
"Když někdo říká, že holocaust nebyl tak hrozný, dopouští se trestného činu propagace fašismu. Zpochybňovat existenci plynových komor je podporou fašismu," míní právník Jiří Teryngel.
Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl je přesvědčen, že pro rozpuštění Vlastenecké fronty a rovněž radikálně pravicového Národního frontu castistů, jehož ideologií je český nacionalismus a šovinismus, existuje dostatek důkazů už dlouho.
Přesto se ministerstvo vnitra k tomuto kroku dosud neodhodlalo.
Vláda přitom uložila ministerstvu vnitra, aby do 30. září přijalo opatření proti těm občanským sdružením, která se snaží omezit či popírat osobní politická či jiná práva občanů kvůli jejich národnosti, politickému smýšlení či náboženskému vyznání.
"Nevím nic o tom, že by byly podniknuty kroky k rozpuštění hnutí, které navrhuji. S napětím očekávám, jak to pan ministr zdůvodní. Obávám se, že tímto postupem vznikne u skinheadů dojem, že jejich činnost je v souladu se zákonem," uvedl Uhl.
Nedospějí-li pracovníci vnitra k závěru, že taková sdružení v zemi působí, musí o tom do konce října podat informaci vládě.
"Musíte si počkat do pondělí, do té doby běží lhůta," uvedla Marie Masaříková z tiskového oddělení ministerstva.
Šéf resortu Václav Grulich dosud argumentoval zejména tím, že pro rozpuštění těchto extremistických hnutí nebyl dostatek důkazů.
"Nechceme se dostat do situace, kdy bychom provedli tento administrativní akt, později byli zažalováni a soud by zjistil, že rozpuštění bylo protiprávní," uvedl ministr.
Když Vladimír Skoupý na demonstraci u příležitosti státního svátku prohlásil, že nikdy neexistovalo vyhlazování Židů, Eva Cihelková z obvodního úřadu pro Prahu 3 sice zasáhla, nahlášená demonstrace přesto pokračovala dále pochodem pražskými ulicemi. "Jakmile zazněly výroky o ozbrojování a holocaustu, měla být demonstrace rozpuštěna a její účastníci by potom nechodili po Praze," uvedl Michal Horák z HOST.
Cihelková včera uvedla, že Skoupého projev přerušila nikoli kvůli slovům o holocaustu, ta totiž neslyšela. Hlavním důvodem bylo to, že se průvod zastavil a lidé šlapali po trávníku. "Kdybych slyšela, co říká, asi bych zasáhla rázněji.
Shromáždění bych však asi nerozpustila. Bylo lepší, když skinheadi odcházeli pohromadě, protože v okolí byli anarchisté a mohli se poprat," uvedla.
Vlastenecká fronta se od Skoupého distancovala. "Nehovořil za naši organizaci. Máme mezi sebou názorové rozdíly," uvedl mluvčí fronty Jan Skácel. Jeho hnutí se otevřeně hlásí k českému nacionalismu pod heslem: Vlastní národ nade vše! Odmítá obvinění, že sympatizuje s nacismem. Předseda Vlastenecké fronty Miroslav Knapovský reagoval prohlášením, že i navzdory případnému zákazu bude hnutí pokračovat v činnosti. "Petr Uhl nepředložil jediný důkaz a argumentuje pouze podvrženými materiály. Šíří pomluvy a nepravdivé informace," uvedl Knapovský. Současné vedení se distancuje od činnosti sdružení v letech 1993 a 1994, kdy měla VF společnou poštovní schránku s neonacistickou organizací Bohemia Hammer Skins.
Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Staníkovi podmínku za nenávistné výroky

Soud neprojevil žádnou statečnost, prohlásil Staník po zamítnutí odvolání

Odvolací pražský městský soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli...

KOMENTÁŘ: Jak se stal bývalý disident Vondra agentem Putina

Nově zvolený europoslanec za ODS Alexandr Vondra na snímku z května 2019

Europoslanec ODS Alexandr Vondra poskytl rozhovor časopisu Respekt. Následně se na Facebooku kriticky vyjádřil o dnešní...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Viděli jste karmínové soumraky či rozbřesky? Může za ně sopka z Kuril

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové...

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové barvy. Způsobuje je prach ze sopky na...

Najdete na iDNES.cz