Hnutím extremistů zákaz nehrozí

aktualizováno 
P r a h a - Extremistická hnutí, na jejichž mítincích řečníci otevřeně zpochybňují holocaust, stále fungují jako řádně zaregistrované organizace a zákaz jim zřejmě ani nehrozí. Výrok "Nikdy neexistovalo vyvražďování Židů ani plynové komory" zazněl na čtvrteční demonstraci extremistické pravicové Vlastenecké fronty. I když nevyšel přímo z úst člena tohoto sdružení, organizátoři jsou podle zákona odpovědní za porušování zákona. Autora věty, člena hnutí Národní aliance Vladimíra Skoupého, stíhá policie. Za podobný projev musel francouzský nacionalista Jean-Marie Le Pen zaplatit pokutu bezmála dva miliony franků.
"Když někdo říká, že holocaust nebyl tak hrozný, dopouští se trestného činu propagace fašismu. Zpochybňovat existenci plynových komor je podporou fašismu," míní právník Jiří Teryngel.
Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl je přesvědčen, že pro rozpuštění Vlastenecké fronty a rovněž radikálně pravicového Národního frontu castistů, jehož ideologií je český nacionalismus a šovinismus, existuje dostatek důkazů už dlouho.
Přesto se ministerstvo vnitra k tomuto kroku dosud neodhodlalo.
Vláda přitom uložila ministerstvu vnitra, aby do 30. září přijalo opatření proti těm občanským sdružením, která se snaží omezit či popírat osobní politická či jiná práva občanů kvůli jejich národnosti, politickému smýšlení či náboženskému vyznání.
"Nevím nic o tom, že by byly podniknuty kroky k rozpuštění hnutí, které navrhuji. S napětím očekávám, jak to pan ministr zdůvodní. Obávám se, že tímto postupem vznikne u skinheadů dojem, že jejich činnost je v souladu se zákonem," uvedl Uhl.
Nedospějí-li pracovníci vnitra k závěru, že taková sdružení v zemi působí, musí o tom do konce října podat informaci vládě.
"Musíte si počkat do pondělí, do té doby běží lhůta," uvedla Marie Masaříková z tiskového oddělení ministerstva.
Šéf resortu Václav Grulich dosud argumentoval zejména tím, že pro rozpuštění těchto extremistických hnutí nebyl dostatek důkazů.
"Nechceme se dostat do situace, kdy bychom provedli tento administrativní akt, později byli zažalováni a soud by zjistil, že rozpuštění bylo protiprávní," uvedl ministr.
Když Vladimír Skoupý na demonstraci u příležitosti státního svátku prohlásil, že nikdy neexistovalo vyhlazování Židů, Eva Cihelková z obvodního úřadu pro Prahu 3 sice zasáhla, nahlášená demonstrace přesto pokračovala dále pochodem pražskými ulicemi. "Jakmile zazněly výroky o ozbrojování a holocaustu, měla být demonstrace rozpuštěna a její účastníci by potom nechodili po Praze," uvedl Michal Horák z HOST.
Cihelková včera uvedla, že Skoupého projev přerušila nikoli kvůli slovům o holocaustu, ta totiž neslyšela. Hlavním důvodem bylo to, že se průvod zastavil a lidé šlapali po trávníku. "Kdybych slyšela, co říká, asi bych zasáhla rázněji.
Shromáždění bych však asi nerozpustila. Bylo lepší, když skinheadi odcházeli pohromadě, protože v okolí byli anarchisté a mohli se poprat," uvedla.
Vlastenecká fronta se od Skoupého distancovala. "Nehovořil za naši organizaci. Máme mezi sebou názorové rozdíly," uvedl mluvčí fronty Jan Skácel. Jeho hnutí se otevřeně hlásí k českému nacionalismu pod heslem: Vlastní národ nade vše! Odmítá obvinění, že sympatizuje s nacismem. Předseda Vlastenecké fronty Miroslav Knapovský reagoval prohlášením, že i navzdory případnému zákazu bude hnutí pokračovat v činnosti. "Petr Uhl nepředložil jediný důkaz a argumentuje pouze podvrženými materiály. Šíří pomluvy a nepravdivé informace," uvedl Knapovský. Současné vedení se distancuje od činnosti sdružení v letech 1993 a 1994, kdy měla VF společnou poštovní schránku s neonacistickou organizací Bohemia Hammer Skins.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Tři mimořádné události na železnici za týden. Na vině jsou technika i lidé

RegioShark na karlovarském nádraží.

Pravděpodobně technické problémy a lidské chyby způsobily v tomto týdnu už tři mimořádné události na české železnici....

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz