Pošty pro tebe není třeba, kontakt vám sežene i ministerstvo. Za pětistovku

  16:53aktualizováno  16:53
Z televizního pořadu Pošta pro tebe se stal fenomén. Podobné shledání se ztraceným příbuzným nebo první láskou ale může proběhnou i v tichosti, bez kamer a reflektorů. Dlouhé roky nabízí zprostředkování kontaktu i ministerstvo vnitra. Za poslední osm let toho využilo zhruba dva a půl tisíce lidí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zprostředkování umožňuje zákon o evidenci obyvatel. „Na základě písemné žádosti obsahující co nejvíce známých údajů, podle kterých by bylo možné hledanou osobu identifikovat, provedeme šetření ve všech dostupných evidencích,“ popisuje mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Hledají rodiče i ztracené lásky

Pokud úředníci hledaného či hledanou najdou, zašlou mu nebo jí údaje kontaktující osoby. „Může to být adresa, důvod zprostředkování kontaktu, případně i jiné údaje,“ popisuje Krátoška.

Na rozdíl od televizní show však úředníci nepošlou za hledanými pošťáka Ondru, ale dopis do vlastních rukou v obálce s červeným pruhem, kde je jako odesílatel uvedeno ministerstvo. Úřad pak sdělí žadateli, že jeho kontaktní údaje byly předány.

„Záleží však pouze na hledané osobě, zda se s osobou, která ji hledá, spojí,“ dodává Krátoška. Místo rozhodnutí o odsunutí neprůhledné stěny ve studiu je na nalezeném, jestli se ozve odesílateli.

Jak na to

  • Služba je určena pro občany ČR. Žádost o zprostředkování kontaktu může podat osoba starší 15 let, musí mít písemné vyhotovení.
  • Hledaná osoba se rovněž kontaktuje písemnou formou, po její jednoznačné identifikaci ministerstvo této osobě sdělí údaje toho, kdo ji hledá.
  • Žádost musí obsahovat co nejvíce známých informací, podle kterých je možné dotyčného identifikovat v dostupných evidencích – jméno, rodné příjmení, datum narození, poslední známou adresu.
  • Žádost lze podat na matričním úřadu, obecním úřadu obce s rozšířenou působností, na krajském úřadu nebo na ministerstvu vnitra.
  • Za zprostředkování kontaktu uhradí občan správní poplatek - kolek ve výši 500,- Kč.

V případě, že úředníci hledaného nenajdou, nemá na území České republiky trvalý pobyt, nebo zemřel, oznámí skutečnost žadateli.

„Pokud jde o osobu blízkou, bude mu sdělen údaj o datu a místu a okrese úmrtí, případně o státu, na jehož území k úmrtí došlo,“ říká Krátoška.

Konkrétní evidenci důvodů, proč se ztracení lidé hledají, si ministerstvo nevede.

„Obecně lze říct, že povětšinou jsou hledanými osobami rodinní příslušníci, kteří nejsou ve vzájemném spojení,“ vysvětluje Krátoška.

Hledají se i dlužníci, spolužáci, kteří nejezdí na třídní srazy, případně kamarádi z vojny, aby je pozvali na setkání po letech. Podle úředníků může mít „pátrání“ i romantický důvod, lidé se chtějí setkat s první láskou z mládí.

Služba za pětistovku

Na rozdíl od televizní show, kdy je na konci jasno, jak příběh dopadne, úředníci netuší, jak hledání skončí. Jejich práce skončí odesláním dopisu. „Pouze výjimečně je žadatelem zaslána informace o uskutečněném kontaktu s poděkováním,“ dodává Krátoška.

Služba ale není zadarmo, zprostředkování stojí pět set korun. Podle úředníků, kteří agendu vyřizují, si to řada žadatelů, třeba pořadatelů třídních srazů, rozmyslí, když zjistí, že se za zprostředkování kontaktu platí poplatek.

Využili byste kvůli zprostředkování kontaktu služeb ministerstva?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. února 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 2091
Ne 207
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Kojit v zoo či ve vlaku není problém. Zákon nepotřebujeme, říkají politici

Happening kojících matek v pobočce Raiffeisenbank na pražském Václavském...

Incident z konce března vyvolal velkou společenskou debatu o tom, jestli je kojení na veřejnosti přijatelné. V Česku...

Co s extrémním suchem? Odpoví rektor České zemědělské univerzity v Rozstřelu

Rektor ČZU Petr Sklenička

Ztráty ze sucha, které počítají každý rok zemědělci, strmě narůstají. Za škody v roce 2017 dostali finanční náhrady ve...

Sucho letos přišlo o měsíc dříve, spásu může přinést víkendový déšť

Mapa sucha pro období do 15. do 21. dubna.

Mezi zemědělci vládne nervozita. I když situace s vlhkostí půdy nebyla dobrá už od začátku dubna, v minulém týdnu se...

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Najdete na iDNES.cz