Pošty pro tebe není třeba, kontakt vám sežene i ministerstvo. Za pětistovku

  16:53aktualizováno  16:53
Z televizního pořadu Pošta pro tebe se stal fenomén. Podobné shledání se ztraceným příbuzným nebo první láskou ale může proběhnou i v tichosti, bez kamer a reflektorů. Dlouhé roky nabízí zprostředkování kontaktu i ministerstvo vnitra. Za poslední osm let toho využilo zhruba dva a půl tisíce lidí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zprostředkování umožňuje zákon o evidenci obyvatel. „Na základě písemné žádosti obsahující co nejvíce známých údajů, podle kterých by bylo možné hledanou osobu identifikovat, provedeme šetření ve všech dostupných evidencích,“ popisuje mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Hledají rodiče i ztracené lásky

Pokud úředníci hledaného či hledanou najdou, zašlou mu nebo jí údaje kontaktující osoby. „Může to být adresa, důvod zprostředkování kontaktu, případně i jiné údaje,“ popisuje Krátoška.

Na rozdíl od televizní show však úředníci nepošlou za hledanými pošťáka Ondru, ale dopis do vlastních rukou v obálce s červeným pruhem, kde je jako odesílatel uvedeno ministerstvo. Úřad pak sdělí žadateli, že jeho kontaktní údaje byly předány.

„Záleží však pouze na hledané osobě, zda se s osobou, která ji hledá, spojí,“ dodává Krátoška. Místo rozhodnutí o odsunutí neprůhledné stěny ve studiu je na nalezeném, jestli se ozve odesílateli.

Jak na to

  • Služba je určena pro občany ČR. Žádost o zprostředkování kontaktu může podat osoba starší 15 let, musí mít písemné vyhotovení.
  • Hledaná osoba se rovněž kontaktuje písemnou formou, po její jednoznačné identifikaci ministerstvo této osobě sdělí údaje toho, kdo ji hledá.
  • Žádost musí obsahovat co nejvíce známých informací, podle kterých je možné dotyčného identifikovat v dostupných evidencích – jméno, rodné příjmení, datum narození, poslední známou adresu.
  • Žádost lze podat na matričním úřadu, obecním úřadu obce s rozšířenou působností, na krajském úřadu nebo na ministerstvu vnitra.
  • Za zprostředkování kontaktu uhradí občan správní poplatek - kolek ve výši 500,- Kč.

V případě, že úředníci hledaného nenajdou, nemá na území České republiky trvalý pobyt, nebo zemřel, oznámí skutečnost žadateli.

„Pokud jde o osobu blízkou, bude mu sdělen údaj o datu a místu a okrese úmrtí, případně o státu, na jehož území k úmrtí došlo,“ říká Krátoška.

Konkrétní evidenci důvodů, proč se ztracení lidé hledají, si ministerstvo nevede.

„Obecně lze říct, že povětšinou jsou hledanými osobami rodinní příslušníci, kteří nejsou ve vzájemném spojení,“ vysvětluje Krátoška.

Hledají se i dlužníci, spolužáci, kteří nejezdí na třídní srazy, případně kamarádi z vojny, aby je pozvali na setkání po letech. Podle úředníků může mít „pátrání“ i romantický důvod, lidé se chtějí setkat s první láskou z mládí.

Služba za pětistovku

Na rozdíl od televizní show, kdy je na konci jasno, jak příběh dopadne, úředníci netuší, jak hledání skončí. Jejich práce skončí odesláním dopisu. „Pouze výjimečně je žadatelem zaslána informace o uskutečněném kontaktu s poděkováním,“ dodává Krátoška.

Služba ale není zadarmo, zprostředkování stojí pět set korun. Podle úředníků, kteří agendu vyřizují, si to řada žadatelů, třeba pořadatelů třídních srazů, rozmyslí, když zjistí, že se za zprostředkování kontaktu platí poplatek.

Využili byste kvůli zprostředkování kontaktu služeb ministerstva?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. února 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 2091
Ne 207
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Najdete na iDNES.cz