Pošty pro tebe není třeba, kontakt vám sežene i ministerstvo. Za pětistovku

  16:53aktualizováno  16:53
Z televizního pořadu Pošta pro tebe se stal fenomén. Podobné shledání se ztraceným příbuzným nebo první láskou ale může proběhnou i v tichosti, bez kamer a reflektorů. Dlouhé roky nabízí zprostředkování kontaktu i ministerstvo vnitra. Za poslední osm let toho využilo zhruba dva a půl tisíce lidí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zprostředkování umožňuje zákon o evidenci obyvatel. „Na základě písemné žádosti obsahující co nejvíce známých údajů, podle kterých by bylo možné hledanou osobu identifikovat, provedeme šetření ve všech dostupných evidencích,“ popisuje mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Hledají rodiče i ztracené lásky

Pokud úředníci hledaného či hledanou najdou, zašlou mu nebo jí údaje kontaktující osoby. „Může to být adresa, důvod zprostředkování kontaktu, případně i jiné údaje,“ popisuje Krátoška.

Na rozdíl od televizní show však úředníci nepošlou za hledanými pošťáka Ondru, ale dopis do vlastních rukou v obálce s červeným pruhem, kde je jako odesílatel uvedeno ministerstvo. Úřad pak sdělí žadateli, že jeho kontaktní údaje byly předány.

„Záleží však pouze na hledané osobě, zda se s osobou, která ji hledá, spojí,“ dodává Krátoška. Místo rozhodnutí o odsunutí neprůhledné stěny ve studiu je na nalezeném, jestli se ozve odesílateli.

Jak na to

  • Služba je určena pro občany ČR. Žádost o zprostředkování kontaktu může podat osoba starší 15 let, musí mít písemné vyhotovení.
  • Hledaná osoba se rovněž kontaktuje písemnou formou, po její jednoznačné identifikaci ministerstvo této osobě sdělí údaje toho, kdo ji hledá.
  • Žádost musí obsahovat co nejvíce známých informací, podle kterých je možné dotyčného identifikovat v dostupných evidencích – jméno, rodné příjmení, datum narození, poslední známou adresu.
  • Žádost lze podat na matričním úřadu, obecním úřadu obce s rozšířenou působností, na krajském úřadu nebo na ministerstvu vnitra.
  • Za zprostředkování kontaktu uhradí občan správní poplatek - kolek ve výši 500,- Kč.

V případě, že úředníci hledaného nenajdou, nemá na území České republiky trvalý pobyt, nebo zemřel, oznámí skutečnost žadateli.

„Pokud jde o osobu blízkou, bude mu sdělen údaj o datu a místu a okrese úmrtí, případně o státu, na jehož území k úmrtí došlo,“ říká Krátoška.

Konkrétní evidenci důvodů, proč se ztracení lidé hledají, si ministerstvo nevede.

„Obecně lze říct, že povětšinou jsou hledanými osobami rodinní příslušníci, kteří nejsou ve vzájemném spojení,“ vysvětluje Krátoška.

Hledají se i dlužníci, spolužáci, kteří nejezdí na třídní srazy, případně kamarádi z vojny, aby je pozvali na setkání po letech. Podle úředníků může mít „pátrání“ i romantický důvod, lidé se chtějí setkat s první láskou z mládí.

Služba za pětistovku

Na rozdíl od televizní show, kdy je na konci jasno, jak příběh dopadne, úředníci netuší, jak hledání skončí. Jejich práce skončí odesláním dopisu. „Pouze výjimečně je žadatelem zaslána informace o uskutečněném kontaktu s poděkováním,“ dodává Krátoška.

Služba ale není zadarmo, zprostředkování stojí pět set korun. Podle úředníků, kteří agendu vyřizují, si to řada žadatelů, třeba pořadatelů třídních srazů, rozmyslí, když zjistí, že se za zprostředkování kontaktu platí poplatek.

Využili byste kvůli zprostředkování kontaktu služeb ministerstva?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. února 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 2091
Ne 207
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Do kardiostimulátoru se hacker nedostane. Hrozbou jsou ale elektromobily

Ilustrační snímek

Hackeři by teoreticky mohli „nabourat“ kardiostimulátory i defibrilátory. Tím by mohli zkrátit dobu jejich životnosti...

Najdete na iDNES.cz