Hledám sponzora

  10:33aktualizováno  10:33
Někteří lidé hrají rádi šachy či bridž, já mám jinou zálibu. Již několik let hrají korespondenční hry s nigerijskými tvůrci "skvělých nabídek" na získání milionů dolarů, ukradených z kont v tamních bankách.

Základním smyslem takových nabídek je přimět adresáta, aby oslepen vidinou obrovského snadného zisku poslal svému nigerijskému "bratrovi" pár všivých tisíc dolarů na zaplacení nějakých podmiňujících nákladů.

Obdivuji nevysychající invenci tvůrců doprovodných story, které stále obměňují a vylepšují. Vtip hry spočívá ve vymýšlení překážek, které mi brání  v zaslání té směšné částky. Je třeba hráče správně "nažhavit", aby věřili, že přece jen ve slamníku "pár pětek" mám a nedám-li se oklamat takto, určitě podlehnu jinému triku.  Bavím se pak, co všechno si "přátelé" vymýšlejí, aby dosáhli oklikou svého.

Vedlejším produktem takové korespondence je získání různých zajímavých informací o způsobu života a myšlení protihráčů. Někdy vzniká až vztah určité vzájemné sympatie a kromě toho, že vzájemně klameme jeden druhého, dobře se navzájem bavíme.

Jsem nyní po druhé za celou dobu v situaci, že mám chuť přijmout pozvání a jet se na ty rošťáky podívat zblízka. Náhodou se našli v této době hned dva koumáci, kteří pochopili, že Nigérie už je vykřičená a přesunuli se do jedné frankofonní země.

Jedna z vyprávěných story je originální a pokud by byla pravdivá, byla by i dojemná. Jde o vyprávění ženy, která tvrdí, že s dětmi a trochou rodinného majetku uprchla z masakru v Sierra Leoně. Její manžel tam byl zavražděn. Ona se boji, že nepřátelský klan ji v blízké zemí najde a chce se přestěhovat do České republiky, kde by byla v bezpečí a dětem by se dostalo dobrého vzdělání.

Potřebuje k tomu "šlechetného cizince", který by za ní přijel, zašel by do místního "security house", kde má anonymně uloženy zachráněné trosky rodinného jmění (pár milionů USD v bankovkách a 1,5 kg zlata), uložil to na bankovní účet na své jméno a následně převedl do ČR. "Bohatou vdovu" by pak vzal pod křídlo, doprovodil ji do Prahy a tady ji poradil, jak její sumičku vhodné investovat.

Samozřejmě by byl patřičně finančně odměněn. Nepochybuji o tom, že "šlechetný cizinec" by si na vyplácení majetečku z úschovny musel přivézt pár tisíc USD (ještě to nebylo takto řečeno, ale to asi přijde) a v "kufrech s pokladem" (pokud by je vyzvedl dříve než by byl oloupen) by nejspíš našel nastříhaný novinový papír.

Ale nakonec je možné, že ta story může být hrůzné pravdivá. V tom případě by nebylo od věci "bohaté vdově" pomoci.

Setkání s dvěma zdroji těchto "skvělých nabídek" by mohlo poskytnout látku na zajímavou reportáž. Láká mě to. Ale je mimo mé finanční možnosti takovou cestu podniknout.

Táži se, zda by některá redakce chtěla takovou věc sponzorovat a zajistit si výsadní právo na reportáž. Doporučují uvažovat nad tím hlavně těm redakcím, které marně obtěžuji nabídkami článku: třeba bych se nevrátil a byl by klid (hodit grafomana lidojedům by nemuslo být špatné řešení).

Pavel Jonák
[mailto:pauljonak@hotmail.com]

Hledám sponzora - pokračování
Od 22.6., kdy jsem touto cestou začal hledat sponzora reportáže s exotickými podvodníky, se věci poněkud vyjasnily.

V jednom ze dvou zmíněných případů jde o klasický "dopisový podvod", jehož smyslem je vylákat pár všivých tisíc dolarů za převedení několika miliónů.  Jsem překvapen pouze skromnosti protihráčů. Žádajíza zaslání 15 miliónů USD pouhých 2700 USD. Nebyli příliš vynalézaví. Použili pouze pozměněný hlavičkový papír banky a chtěli, abych peníze poslal v hotovosti na soukromou adresu "tajemníka".Teď strašně pláči a rvou si vlasy, že nezaplacením té směšné částky borím jejich celoživotní úsilí, atd. Až na tu nízkou částku standardní vývoj. Jsem zvědav, zda to "zabalí" nebo se pokusí jet dál a přimět mě k placení později.

Ještě větším překvapením je případ "bohaté vdovy", V tomto případě se zatím zda, že nejde o podvod, ale o vyděšeně uprchlíky, kteří se chtěji dostat co nejdále od míst, kde byli zmasakrování dva členové jejich rodiny.

Jejich únik do bezpečí bude velmi obtížný. Přišli o doklady a boji se jednat s místními úřady, aby od nich neunikla informace o místě jejich pobytu k nepřátelům v sousední zemí. Chápu, že hledají cizince, který by uspořádal jejich majetkové
záležitosti.

Nejsem si ale jist, zda to, co žádají, bude proveditelné. Za největší překážku jejich záměru na přesídlení však považují to, že nemají patrně žádné doklady, natož pasy. Mě očekávání, že budou žádat, abych vyplatil jejich "poklad" se nesplnilo. Navíc jednají otevřené až do té míry, že poslali i osobní data a pasové fotografie.

Ví někdo z těch, k nímž se dostanou tyto řádky, jak těm nešťastníkům pomoci k běženeckému pasu?


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz